Kamień naturalny jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w aranżacjach wnętrz materiałów wykończeniowych. Jest trwały, odporny na pękanie, ścieranie, działanie wody czy ciężar. Aby jednak móc korzystać z najlepszych właściwości granitu czy marmuru warto poznać porady dotyczące metod czyszczenia, czy impregnacji tych kamieni. Dzięki temu tego rodzaju element wykończenia będzie mógł służyć w swojej doskonałości przez wiele lat.
Pielęgnacja granitu
Granit z powodzeniem może być stosowany w wyjątkowych warunkach, jakie panują na przykład w kuchni czy w łazience, a nawet na zewnątrz. Jest odporny na działanie wody, zabrudzenia i odbarwienia, ponieważ wykazuje małą chłonność, do tego jest mrozoodporny.
Chociaż jest to jeden z najtwardszych kamieni naturalnych i łatwo utrzymać go w czystości, to jednak, aby móc zachować jego doskonałe właściwości przez wiele lat, należy wykorzystywać odpowiednio dobrane metody codziennej pielęgnacji oraz impregnacji.
Do codziennego mycia granitu najlepiej stosować tylko dedykowane preparaty bez zawartości związków chemicznych, które mogłyby źle wpłynąć na jakość granitu. Środki myjące warto wybierać ze względu na strukturę granitu, (na przykład polerowaną czy granit płomieniowany). Płyny do mycia kamieni naturalnych można bez problemu znaleźć w dużych sklepach budowlanych, czy u producentów granitu. Co więcej, w renomowanych zakładach i hurtowniach na klientów czekają profesjonaliści, którzy chętnie doradzą i pomogą w wyborze nie tylko samych kamieni, ale również środków do ich pielęgnacji. Pamiętaj również, że chociaż granit jest kamieniem niezwykle twardym i trwałym, to jednak wymaga stosownej impregnacji.
Nie zaleca się czyszczenia ani zabezpieczania granitu domowymi sposobami. Zabrudzeń nie można usuwać octem, sokiem z cytryny czy wybielaczem. Lepiej sprawdzi się sama woda i miękka ściereczka, zamiast szczotki z twardym włosiem czy ostrej gąbki.
Jak czyścić marmur?
Marmur jest znacznie delikatniejszym niż granit kamieniem naturalnym. Ponieważ wykazuje znacznie większą chłonność oraz wyższy poziom możliwości kruszenia, nie zaleca się jego stosowania jako blaty kuchenne. Świetnie sprawdza się za to jako dekoracja ścian i innych elementów, blatów łazienkowych czy też posadzce łazienkowej, które nie są narażone na zbyt intensywną eksploatację Do codziennego mycia marmuru najlepiej używać dedykowanych preparatów. Szczególną uwagę warto zwrócić na środki na bazie żywic polimerowych, które nie tylko usuną zanieczyszczenia, ale dadzą również dodatkową powłokę ochronną, dzięki czemu kamień udaje się łatwo utrzymać w czystości przez długi czas.
Jeśli codzienna pielęgnacja kamienia naturalnego okazała się niewystarczająca, widoczne są na nim odbarwienia bądź zarysowania, najlepiej wezwać pomoc w postaci profesjonalistów, którzy zawodowo zajmują się renowacją i impregnacją granitu czy marmuru.