Narcystyczne zaburzenie osobowości to poważna przypadłość, która często spotyka się z bagatelizowaniem. Osoby, które nigdy nie doświadczyły przemocy ze strony narcyza, nie zdają sobie sprawy, jak bolesne bywają rany, które zadaje. Od tak toksycznego człowieka najlepiej uciekać, aby zredukować doznane krzywdy. Niestety, nie każda ofiara narcyza ma taką możliwość. W naszym artykule podpowiadamy, jak żyć z narcyzem.
Spis treści:
- Dlaczego narcyz krzywdzi innych?
- Jak żyć z narcyzem? Zacznij go ignorować!
- Przemoc narcystyczna – poznaj mechanizmy, które nimi rządzą i nie daj sobie wmówić poczucia winy!
- Jak żyć z narcyzem? Zasada szarego kamienia
- Jak stawiać granice narcyzowi, pogromcy granic?
- Przemoc w związku – opowiadaj o niej innym!
- Zbieranie dowodów przeciwko narcyzowi
Dlaczego narcyz krzywdzi innych?
Narcyz to człowiek, który bardzo krzywdzi najbliższych, ponieważ brak mu empatii i w rezultacie po trupach zmierza do celu. Dla obcych jest zazwyczaj miły i pomocny. Z tego powodu otoczenie nie wierzy ofierze narcyza, że doznała z jego strony przemocy fizycznej, psychicznej, ekonomicznej czy seksualnej. Ten człowiek wykazuje chorobliwą potrzebę kontroli. Często realizują je, pozbawiając swoją ofiarę środków finansowych. Może zabraniać jej pracy zawodowej, nakazując jej opiekę nad wspólnym dzieckiem. Część narcyzów po prostu przepuszcza zarobki swojej partnerki na własne przyjemności. Z tego powodu ofiara nie może odejść od swojego oprawcy z dnia na dzień, ponieważ zyskuje on nad nią przewagę ekonomiczną. O to zazwyczaj chodzi narcyzowi, gdy niby z dobroci serca oferuje żonie jej utrzymywanie, gdy ta będzie wychowywała dziecko. Wiele z nas się na to nabiera i później żałuje. Z tego powodu warto zastanowić się, jak żyć z narcyzem, przygotowując się do ucieczki. Tak, warto zyskać niezależność finansową, pracując i odkładając pieniądze na wynajem mieszkania czy wyjazd z miasta.
Jak żyć z narcyzem? Zacznij go ignorować!
Jak żyć z narcyzem? Przede wszystkim warto spędzać z nim jak najmniej czasu. Jeśli tylko możesz, wyjdź do znajomych, krewnych czy do galerii handlowej. On uwielbia mieć cię pod ręką, aby podwyższać sobie swoje ego twoim kosztem. Gdy wybijesz się na autonomię, zaczniesz więcej przebywać wśród ludzi, zamiast czekać na niego z obiadem, on może zacząć mięknąć. Należy jednak uważać, bo niekiedy narcyz ma cechy psychopatyczne i takim postępowaniem można nasilić jego agresję. Bardzo często jednak narcyz widząc, że nie znajduje się w centrum twojego zainteresowania, nie martwisz się tym, że boli go wątroba po tym, jak znowu zaszalał z alkoholem na urodzinach kolegi, tylko wychodzisz do przyjaciółki, zaczyna reagować. Im bardziej go ignorujesz, tym paradoksalnie może okazać się bardziej znośny. Czasem kobieta latami tkwiąca w związku z narcyzem, gdy zaczyna więcej czasu spędzać w mieszkaniu córki niż własnym, nagle słyszy od swojego zaburzonego partnera, żeby po powrocie od niej usiadła i odpoczęła. Wbrew pozorom, pokazanie narcyzowi, że wcale nam na nim nie zależy, stanowi najlepszą broń, jeśli zastanawiasz się, jak żyć z narcyzem.
Przemoc narcystyczna – poznaj mechanizmy, które nimi rządzą i nie daj sobie wmówić poczucia winy!
Przemoc narcystyczna zazwyczaj przybiera postać przemocy psychicznej, przez co jest trudna do wykrycia i wykazania w sądzie. W związku z tym musisz się na nią uodpornić. Sięgnij po poradniki psychologiczne poświęcone narcyzmowi. Dowiesz się z nich, jakie są typowe techniki manipulacji stosowane przez ludzi z narcystycznym zaburzeniem osobowości. Gdy poznasz historie podobne do swoich, to dowiesz się, że on wcale nie uważał twoich sukienek za brzydkie, tylko zagrażające. Gdy wyglądasz atrakcyjnie, możesz przyciągnąć do siebie lepszego partnera niż on. W gruncie rzeczy narcyz ma bardzo niskie poczucie własnej wartości, które rekompensuje sobie, znęcając się nad innymi. Następnym razem nie przejmiesz się jego głupim gadaniem, jeśli dostrzeżesz w nim jeden z opisanych mechanizmów psychologicznych. Stwierdzisz, że jego zachowanie wynika z jego zaburzenia osobowości, a nie twoich wyimaginowanych wad, które usilnie próbuje ci wmówić.
Jak żyć z narcyzem? Zasada szarego kamienia
Jak żyć z narcyzem, gdy ten zaczyna cię zaczepiać i prowokować? Psycholodzy przekonują, że w takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się zasada szarego kamienia. Pozostawiaj obojętna na jego zaczepki. On krytykuje twoją sukienkę? Nie odpowiadaj na jego słowa, tylko noś ją dalej tak, jak lubisz. On zobaczy, że nie przejmujesz się jego zdaniem, więc przestanie cię obrażać i podkopywać twoją pewność siebie.
Jak stawiać granice narcyzowi, pogromcy granic?
Czy stawiać granice narcyzowi? On ich nienawidzi, ale to nie oznacza, że masz przestać dbać o swoje dobro. On po raz kolejny chce od ciebie kasę na jakąś totalną głupotę? Odmów i zaznacz, że twoje stanowisko nie podlega negocjacji. Następnie pozostawaj obojętna na jego umizgi czy wybuchy złości. Nie łam się i nie dawaj mu pieniędzy, chyba że stanowi dla ciebie realne zagrożenie, np. grozi ci nożem. W każdej innej sytuacji pilnowanie swoich granic tylko wyjdzie ci na dobre, choć w nim może uruchomić wybuch histerii.
Przemoc w związku – opowiadaj o niej innym!
Przemoc narcystyczna to temat, o którym wciąż niewiele się mówi. Nie oznacza to jednak, że nie można tego zmienić. Zamiast ukrywać występki narcyza, on z pewnością rozdmuchuje ze znajomymi twoje wyimaginowane wady, mów o nich wszystkim dookoła. Może na początku sąsiadka zdziwi się, gdy poskarżysz się na to, że on stosuje wobec ciebie przemoc psychiczną, bo przecież taki jest uczynny. Jednak w pewnym momencie połączy fakty i ci uwierzy, zyskasz z jej strony realne wsparcie. Np. twój mąż jest powszechnie lubiany, bo naprawia usterki wszystkim sąsiadom. Ich pochwały stanowią miód dla jego wątłego ego. Ty każdego dnia doświadczasz poniżania i awantur z jego strony. Być może sąsiadka najpierw ci nie uwierzy, że znowu wyzywał cię od idiotek, ale jeśli do tego dodasz, że ty zawsze sama dźwigasz zakupy, bo on tylko pomaga innym, to ona może zacząć poddawać w wątpliwość jego kryształowy wizerunek. Po drodze przypomni sobie, jak kiedyś zareagował agresją na jej sprzeciw w jakiejś sprawie i przestanie go uważać za chodzący ideał.
Zbieranie dowodów przeciwko narcyzowi
Jak żyć z narcyzem? Tak, aby zbierać na niego dowody, które możesz wykorzystać w sądzie, starając się o zakaz zbliżania się. Nagrywaj rodzinne awantury, zapisuj obraźliwe wiadomości i groźby, jakie ci przesyła. Idź na obdukcję, jeśli cię pobije. Im więcej dowodów uzbierasz, tym lepsze rozstrzygnięcie uzyskasz w sądzie.