Zapalenie oskrzeli to dolegliwość, która może mieć podstępny początek, gdyż najpierw przypomina przeziębienie. Jednak trzeba pamiętać o tym, że jest to bardzo niebezpieczna choroba dróg oddechowych. Jeśli będzie nieprawidłowo leczona, może dojść do powikłań. Do rozwinięcia się zapalenia oskrzeli dochodzi szybko i jednocześnie objawy mogą się utrzymywać przez długi czas. Jak wygląda leczenie zapalenia oskrzeli?
Czym jest zapalenie oskrzeli?
Zapalenie oskrzeli jest to choroba dróg oddechowych, która w większości przypadków spowodowana jest przez wirusy. Mogą to być wirusy grypy, edenowirusy, koronawirusy oraz rynowirusy. Natomiast bakterie bardzo rzadko stanowią przyczynę tej choroby. Niekiedy przyczyną są alergeny oraz czynniki drażniące drogi oddechowe, wśród których wymienia się dym papierosowy, kurz albo zanieczyszczenie powietrza. Zapalenie oskrzeli można podzielić na ostre i przewlekłe.
Wśród objawów zapalenia oskrzeli najczęściej wymienia się:
- kaszel[1], który na początku może być suchy i męczący, a potem przekształca się w mokry kaszel z wydzieliną,
- gorączka,
- ból w klatce piersiowej podczas nasilonego kaszlu,
- złe samopoczucie,
- bóle mięśni.
Leczenie zapalenia oskrzeli
Gdy zapalenie oskrzeli zostało wywołane przez wirusy, a tak jest w większości przypadków, to nie ma tutaj żadnego sensu stosowanie antybiotykoterapii, gdyż nie będzie ona skuteczna. Do tego może spowodować skutki uboczne. Jeśli jest to wirusowe zapalenie oskrzeli, to wtedy zaleca się leczenie objawowe. Poza tym pacjent powinien dużo odpoczywać, a także pić dużo płynów, gdyż to umożliwia upłynnienie oraz odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.
W leczeniu zapalenia oskrzeli[2] najczęściej stosowane są leki przeciwgorączkowe, które należy zażyć w przypadku pojawienia się gorączki, a także leki poprawiające drożność nosa. Innym sposobem są jeszcze leki nawilżające drogi oddechowe.
Bardzo ważne znaczenie ma również stosowanie leków przeciwkaszlowych oraz wykrztuśnych. Pierwsze z wymienionych stosuje się w sytuacji uporczywego kaszlu, który utrudnia zasypianie przeważnie w porze wieczorowej. Natomiast leki wykrztuśne mają na celu ułatwienie usuwania zalegającej w oskrzelach wydzieliny. Bardzo dobrze sprawdzają się te, w których składzie znajduje się substancja czynna ambroksol. Jest to składnik, który rozrzedza gęsty śluz, a poprzez to jest go łatwiej odkrztusić.
Poza tym ważne jest, aby w czasie choroby pozostawać w domu i dużo odpoczywać, aż całkiem ustąpią objawy. Dzięki temu organizm będzie mógł się łatwiej zregenerować. Istotne jest także picie dużej ilości płynów. Dodatkowo można też sięgnąć po naturalne metody, które będą wspierały organizm. Może to być sok malinowy, czosnek, miód albo cytryna, gdyż w dużym stopniu wpływają one na odporność.
Ponadto należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, a także o prawidłową temperaturę w mieszkaniu. Warto również często wietrzyć pomieszczenia, gdyż nie jest zalecane przegrzewanie organizmu osoby chorej.
Referencje:
[1] R. Krenke, Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych [w:] „Lekarz POZ”, 6/2018, s. 23-28.
[2] H. Mazuerk, Zapalenie oskrzeli u dzieci [w:] „Medycyna Praktyczna”, 2015, s. 12-19.