Jak można zdefiniować samotność? Dziś wiele z nas żyje w związkach, ma dookoła pełno znajomych, chodzi do pracy, mimo to istniejące relacje nie zaspokajają potrzeby bliskości. Jak widać, samotność to kwestia mocno indywidualna. Można ją odczuwać nawet pośród tłumu, np. koncertując, czy występując publicznie. W naszym artykule podpowiadamy, jak samotność wpływa na samopoczucie.
Spis treści:
- Czym jest samotność?
- Przyczyny samotności a zaburzenia poznawcze
- Gospodarstwa jednoosobowe są coraz powszechniejsze
- Jak samotność wpływa na samopoczucie?
- Czym jest ból społeczny?
- Kiedy potrzebna jest psychoterapia?
Czym jest samotność?
Samotność to stan, kiedy relacje, jakie nawiązaliśmy z innymi ludźmi, nie są dla nas satysfakcjonujące. Może tak się stać, gdy mamy tylko jedną prawdziwą przyjaciółkę, 3 prawdziwe przyjaciółki, nie posiadamy nikogo bliskiego. Ewentualnie żyjemy w związku, w którym brakuje bliskości. Zawsze, gdy w kwestii relacji międzyludzkich odczuwamy niedosyt, czujemy się pozostawieni sami sobie, mówimy o samotności.
Przyczyny samotności a zaburzenia poznawcze
Co jest przyczyną samotności? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niewątpliwie należy tutaj wyróżnić kilka czynników. Im jesteśmy starsi, tym mamy mniej okazji do nawiązania nowych znajomości. Czasem też funkcjonujemy w świecie, w którym wszystko jest na pokaz, przez co trudno o prawdziwe, szczere relacje. Np. dużo łatwo jest nam znaleźć koleżankę w kilkuosobowej firmie niż w wielkiej korporacji, gdzie każdy każdemu wilkiem i walczy o awans. Jeśli chodzi o przyczyny samotności, należy tutaj wymienić również zaburzenia poznawcze. Pod tym terminem kryje się postawa, która polega na przypisywaniu innym złych intencji, mimo iż nie istnieją ku temu żadne podstawy. Np. zakładam, że wszystkie kobiety to moje rywalki. Albo każdy Polak jest roszczeniowy.
Gospodarstwa jednoosobowe są coraz powszechniejsze
Choć trudno w to uwierzyć, samotność stała się tak dużym problemem w społeczeństwach zachodnich, w tym w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, że tą kwestią zaczęły zajmować się rządy. Niestety, poczucie wyobcowania, wpływa negatywnie na więzi społeczne, stosunek do pracy i zdrowie fizyczne. W Polsce wcale nie jest lepiej. Szacuje się, że już za 9 lat co trzecie gospodarstwo domowe będzie miało charakter jednoosobowy.
Jak samotność wpływa na samopoczucie?
Jak samotność wpływa na samopoczucie? Okazuje się, że oddziałuje na kilku poziomach. Wpływa na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne i reakcje społeczne. Osoby samotne stają się wyczulone na potencjalne zagrożenie. Muszą je szybko rozpoznać, ponieważ są zdane tylko na siebie. W rezultacie częściej cierpią na problemy ze snem, stany lękowe i obniżony nastrój. Dokucza im również przewlekłe zmęczenie i rozdrażnienie. W codziennym życiu częściej borykają się także z problemami z koncentracją. Osoby samotne częściej zapadają też na choroby otępienne. W związku z tym, iż wobec innych ludzi wykazują nadmierną podejrzliwość, nie cieszą się sympatią. Działa to poniekąd jak samospełniająca się przepowiednia. Zaburzenia poznawcze powodują, że osoba samotna przypisuje innym złe intencje. Ci to wyczuwają i w rezultacie unikają z nią kontaktów. W efekcie osoba samotna utwierdza się w swoim przekonaniu, że nie warto ufać innym.
Czym jest ból społeczny?
Co ciekawe, samotność powoduje ból społeczny. Ten do złudzenia przypomina zwykły ból. W celu jego złagodzenia można też sięgnąć po paracetamol. Ten powszechny środek przeciwbólowy przynosi bowiem pożądane rezultaty.
Kiedy potrzebna jest psychoterapia?
Jak walczyć z samotnością? Można by powiedzieć, że wystarczy wyjść do ludzi, odnowić stare kontakty. Jednak nie zawsze zdaje to egzamin. Czasem potrzebna jest psychoterapia, podczas której rozbroimy zaburzenia poznawcze. To właśnie one najczęściej zniechęcają nas do zawierania nowych znajomości.