Nuda to element życia, za którym wiele z nas nie przepada. Najchętniej przegnałybyśmy ją daleko, aby nie dawała o sobie znać. Niestety, nie jest to takie łatwe. W najlepszym przypadku nuda wkradnie się do naszego życia incydentalnie. W najgorszym zagości w nim na dłużej? Do czego prowadzi ucieczka przed nudą?
Spis treści:
- Konstruktywne sposoby radzenia sobie z nudą
- Ucieczka przed nudą. Uważaj na uzależnienia!
- Zachowania kompulsywne jako nałogi
- Ucieczka przed nudą a problemy z prawem
Konstruktywne sposoby radzenia sobie z nudą
Nuda jest nieprzyjemnym stanem dla wielu z nas, dlatego próbujemy zmienić swoje samopoczucie, uciekając się do różnych sposobów. Osoba z wysoką samooceną zazwyczaj dość dobrze radzi sobie w takiej sytuacji. Gdy odczuwa nudę, zastanawia się, co jest tego przyczyną i co może zmienić w swoim życiu, aby poczuć się lepiej. Czasem nuda wynika z powtarzalności pewnych czynności. Wystarczy wyjechać na urlop, zmienić pracę na bardziej ambitną i rozwojową, zacząć jadać na mieście, testując różne kuchnie. Niektórym osobom brakuje sensu życia. Osoba z wysoką samooceną znajdzie coś, co nada mu wartość. Może zacząć udzielać się w organizacjach charytatywnych jako wolontariusz lub zająć się prowadzeniem bloga, na którym zacznie edukować innych. Dla innych sensem życia jest rodzicielstwo. Także religia i medycyna może przegnać nudę z naszego życia.
Ucieczka przed nudą. Uważaj na uzależnienia!
Niestety, nie zawsze ucieczka przed nudą wygląda zdrowo. Jedni odnajdują nowe pasje w życiu, np. zapisują się na trekking, idą na spotkanie autorskie, zaczynają prowadzić blog kulinarny. Drudzy, najczęściej osoby z niestabilną i chwiejną samooceną, uciekają się do rozwiązań tymczasowych. Narkotyki, niektóre leki oraz alkohol pozwalają oderwać się od rzeczywistości i zerwać z nudą. Nie stanowią jednak najlepszego sposobu radzenia sobie z tym stanem. Od tego typu substancji dość łatwo można się uzależnić i zniszczyć całe swoje życie. Z alkoholizmu czy narkomanii bardzo trudno wyjść. Problem może do nas powracać w okresie, gdy następuje spadek nastroju, a życie jawi się jako bezsensowne.
Zachowania kompulsywne jako nałogi
Zazwyczaj mówiąc o nałogu, myślimy o alkoholu, papierosach czy narkotykach. Tymczasem gra w Totolotka, nieplanowane zakupy, seks czy masturbacja również mogą mieć znamiona uzależnienia. Dla kogoś może to być ucieczka przed nudą. Taka osoba, gdy kupuje nowe ubrania w galerii handlowej, sięga po kolejne zdrapki czy kolejny raz tego samego dnia używa wibratora, ma głębszy problem, niż przypuszczamy. Nie zna bowiem lepszego sposobu na przegnanie nudy ze swojego życia.
Ucieczka przed nudą a problemy z prawem
W skrajnych przypadkach ucieczka przed nudą w alkohol czy narkotyki może skutkować też problemami z prawem. Wiele osób pod wpływem substancji odurzających dopuszcza się przestępstwa, z którego po otrzeźwieniu nawet nie zdaje sobie sprawy, bo go nie pamięta. Warto to mieć na uwadze i zastanowić się, co mogę zrobić, aby moje życie było ciekawsze i bardziej angażujące.