Czy podobne wartości stanowią gwarancję udanej przyjaźni
Joel Muniz z Unsplash

Psycholodzy już dawno zauważyli, że w przypadku relacji damsko-męskich to nie przeciwieństwa decydują o trwałości związku. Te mogą nas początkowo przyciągać i rozbudzać pożądanie, jednak na dłuższą metę stają się uciążliwe. Czy podobne wartości stanowią gwarancję udanej przyjaźni?

Spis treści:

  1. Prawdziwa przyjaźń do grobowej deski
  2. Podobne wartości w przyjaźni – jaka jest ich rola?
  3. Czy podobne wartości stanowią gwarancję udanej przyjaźni?
  4. Konflikt wartości w przyjaźni
  5. Różnice w sprawach drugorzędnych a trwałość przyjaźni
  6. Odmienne podejście do wartości
  7. Zmiany w życiu a koniec przyjaźni
  8. Nowe przyjaźnie a zmiany w życiu

Prawdziwa przyjaźń do grobowej deski

Któż z nas nie marzy o prawdziwej przyjaźni do końca życia? Niestety, tylko niektórym udaje się zrealizować to pragnienie. Na ogół bowiem przyjaźń stanowi relację na czas określony. Dopóki podążamy tymi samymi ścieżkami, mamy podobne problemy i zainteresowania, to świetnie się dogadujemy. Z czasem w naszym życiu pojawiają się zmiany. Te mogą przewartościować pewne kwestie i sprawić, że przyjaźń z podstawówki przestanie być dla nas tak istotna. Ludzie też zmieniają się z upływem czasu. Stają się bardziej liberalni lub fanatyczni, co również może zaburzyć ich dotychczasowe relacje z otoczeniem.

Podobne wartości w przyjaźni – jaka jest ich rola?

Czy podobne wartości stanowią gwarancję udanej przyjaźni? Okazuje się, że tak. Nie tylko fakt, iż nasza przyjaciółka wyjechała do pracy na drugi koniec Polski, wpływa na osłabienie więzi. Także urodzenie przez nią dziecka, zmienia optykę i zmusza ją do stawiania własnego potomstwa na pierwszym miejscu.  Jednak, jak pokazują różnego rodzaju badania, podobne wartości stanowią spoiwo relacji międzyludzkich. Gdy zaczyna go brakować, to ulegają one rozluźnieniu. Z czasem też kontakt może całkowicie zaniknąć.

Czy podobne wartości stanowią gwarancję udanej przyjaźni?

Podobne wartości zbliżają nas do siebie. Jeśli przyjaciółka na pierwszym miejscu stawia sprawiedliwość, a ty także postrzegasz ją jako priorytet, wasza relacja może trwać długie lata. Niezależnie od tego, co wydarzy się w waszym życiu, będziecie to rozpatrywać z punktu widzenia sprawiedliwości/niesprawiedliwości. Np. obie dostrzeżecie problem w polityce społecznej, która premiuje tylko określone grupy. Obie poczujecie się wykluczone jej niektórymi postulatami. Nawet jeśli ty czujesz się dyskryminowana z innego powodu niż ona, to się dogadacie, bo obie dążycie do sprawiedliwości. Nie lubicie sytuacji, gdy ktoś jest lepszy lub ma większą władzę niż inni. Jeśli natomiast twoja przyjaciółka na pierwszym miejscu stawia patriotyzm, a ty wolność osobistą, z czasem możecie przestać się ze sobą dogadywać. To, co dla niej będzie priorytetem, ugodzi w twoje elementarne wartości.

Konflikt wartości w przyjaźni

Podobne wartości w przyjaźni są bardzo ważne. Jak się okazuje, do niektórych zagadnień podchodzimy jak do kwestii życia i śmierci. Uruchamia się w nas instynkt walki o przetrwanie, gdy ktoś godzi w elementarne wartości, które wyznajemy. Np. cenisz sobie sprawiedliwość i uważasz, że osoby homoseksualne nie powinny być przez nikogo szykanowane i dyskryminowane. Jeśli twoja przyjaciółka jednak dostrzega w nich zagrożenie dla tradycyjnej rodziny, pojawia się pomiędzy wami poważny konflikt. Jego tak łatwo nie załagodzicie, bo dla żadnej z was nie są to zagadnienia drugorzędne.

Różnice w sprawach drugorzędnych a trwałość przyjaźni

Co innego, gdy różnicie się w podejściu do pracy, ale żadna z was nie przyporządkowała jej u góry listy wyznawanych wartości. Np. ty uważasz, że każdy powinien rozwijać się zawodowo, ponieważ zapewnia mu to satysfakcję i niezależność finansową. Ona woli opiekować się dziećmi i pozostać z nimi w domu. Niemniej na pierwszym miejscu stawiacie sprawiedliwość. W takiej sytuacji podobne wartości w przyjaźni cementują waszą relację. Różnicie się w podejściu do zagadnień drugorzędnych. Należy przy tym podkreślić, że to, co dla jednego stanowi kolejną wartość, dla drugiego może odgrywać rolę priorytetową. To także rodzi konflikty.

Odmienne podejście do wartości

Np. ty cenisz sobie punktualność. Nie lubisz marnować czasu, czekając, aż ktoś zjawi się na spotkaniu. Gdy koleżanka po raz kolejny się spóźnia o 40 minut, zwracasz jej na to uwagę. Ona uważa jednak, że jako matka ma prawo czasem dotrzeć na miejsce po czasie. Chociaż ty cenisz sobie życie rodzinne, to jednak zawsze szanujesz czas innych. Nie umawiasz się na 15, jeśli nie masz pewności, że zdążysz dojechać na miejsce. Wolisz zaproponować 16, bo wiesz, że do tego czasu mąż zmieni cię w opiece nad dziećmi.

Zmiany w życiu a koniec przyjaźni

Konflikt wartości często niszczy wieloletnią przyjaźń. Ktoś nagle zmienia przekonania polityczne, a druga strona pozostaje przy dawnych. Niespodziewanie zaczynają się kłótnie dotyczące podatków, kwestii światopoglądowych itp. Tak trudno się dogadać, że zaczynacie dusić się w swoim towarzystwie. Oczywiście, możecie obie stawiać na pierwszym miejscu szacunek i dla dobra relacji zrezygnować ze sporów politycznych, skupiając się na innych kwestiach. Jednak często są to elementy zapalne, które co pewien czas powracają, ponieważ kłótnie polityków dość mocno elektryzują społeczeństwo.

Nowe przyjaźnie a zmiany w życiu

Czy podobne wartości stanowią gwarancję udanej przyjaźni? Okazuje się, że największe szanse na rozwój dobrej i zdrowej relacji mają ci, którzy za priorytetowe uważają te same kwestie. Dwie kobiety stawiające na rozwój zawodowy zrozumieją się lepiej od businesswoman i matki wychowującej 3 dzieci. Matki też lepiej dogadują się z innymi matkami. Kobiety łączące życie zawodowe z wychowywaniem dzieci poszukują koleżanek, które mają maluchy, a jednocześnie pracują. Konflikt wartości sprawia, że wiele przyjaźni nagle się kończy. Dorastamy, jedni zakładają rodziny, drudzy firmy, a trzeci jedno i drugie. Siłą rzeczy zaczynamy poszukiwać osób podobnych do siebie i nawiązujemy nowe przyjaźnie.