Związek z osobą wysoko wrażliwą

Osoby wysoko wrażliwe stanowią 20% społeczeństwa. Ta cecha ujawnia się zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.  Związek z osobą wysoko wrażliwą nie jest łatwy. Przedstawiamy najczęściej spotykane trudności.

Kobieta wysoko wrażliwa. Wspólne aktywności bywają przytłaczające

Bardzo często różnice ujawniają się, gdy spojrzymy na sposób spędzania czasu. Osoba wysoko wrażliwa nie czuje potrzeby, aby towarzyszyć partnerowi w każdej aktywności. Ona zasadniczo dobrze się czuje, gdy jej druga połówka pójdzie z kolegami na miasto, skoczy na rajd samochodowy. Gdy ukochana osoba pragnie spędzać z nią każdą wolną chwilę, pojawia się uczucie przytłoczenia.  Partner wysoko wrażliwy ma bowiem silniejszą potrzebę autonomii, ponieważ musi odpocząć od nadmiaru bodźców i się zregenerować. Osoba nisko wrażliwa może jednak tego dobrze nie zrozumieć i uznać, że partnerka dystansuje się od niej. Przyczyny takiego stanu rzeczy może szukać w braku miłości. Tymczasem kobiety wysoko wrażliwe często szczerze kochają swojego partnera, ale nie muszą z nim siedzieć 24 godziny na dobę, by umacniać uczucie. Wolą czasem wyskoczyć samej na zakupy czy spacer. Wtedy nabierają zdrowego dystansu, a pobudzony ośrodkowy układ nerwowy zaczyna się uspokajać.

Inny sposób spędzania czasu

Osoba wysoko wrażliwa nie przepada za częstymi wypadami na imprezy, koncerty, premiery filmowe etc. Takie formy aktywności po prostu ją męczą. Gdy dookoła jest dużo ludzi, pojawia się hałas, mieszanina różnych zapachów i nadmiar bodźców wizualnych. Wszystko to powoduje u osoby wysoko wrażliwej przebodźcowanie.  Ona może pójść na wesele na 200 osób, ale wróci z niego z silną migreną. Natomiast osoba nisko wrażliwa często lubi doświadczać nowych bodźców, dobrze czuje się w towarzystwie innych ludzi oraz w miejscach, gdzie jest gwarno i kolorowo. Na szczęście tego typu konflikty można łatwo rozwiązać. Wystarczy, że z grona naszych znajomych wytypujemy osoby do poszczególnych aktywności, które sprawiają nam przyjemność. Do kina można pójść z kolegą, a na zakupy z koleżanką. Nie trzeba wszystkiego robić razem z partnerem.

Inny sposób rozmowy o problemach

Tutaj zazwyczaj pojawia się jeden z problemów. Czasem to osoba wysoko wrażliwa lubi wałkować jakiś temat, rozważać wszystkie za i przeciw. Jej nadmierna analiza może jednak irytować partnera nisko wrażliwego, który szybko podejmuje decyzje i do nich nie wraca. Czasem jednak to nisko wrażliwy partner chce porozmawiać o jakimś problemie w związku. Wówczas osoba wysoko wrażliwa może uciekać od tematu, dystansować się od niego, zamykać w swoim pokoju etc. Tacy ludzie często nie potrafią mówić o tym, co czują. Mają wówczas wrażenie, że za bardzo się odsłaniają i ośmieszają. Boją się zranienia i tego, że ktoś wytknie im bycie gorszym. Naleganie partnera na rozmowę sprawia, że osoba wysoko wrażliwa czuje się przytłoczona.

Związek z osobą wysoko wrażliwą – jak rozwiązywać problemy?

Przede wszystkim obie strony muszą zrozumieć różnice, jakie je dzielą i z czego one wynikają.  Jeśli kobieta wysoko wrażliwa uzmysłowi sobie, że partner nalega na rozmowę, bo chce rozwiązać problem, a nie ją skrytykować, łatwiej będzie jej ujawnić własne stanowisko w danej kwestii. Natomiast mężczyzna nisko wrażliwy powinien zrozumieć, że jego partnerka nie znosi dyskotek i na wspólną randkę wybierać inne formy aktywności.

Czy związek z osobą wysoko wrażliwą ma rację bytu?

Oczywiście, ponieważ różnice osobowości zawsze się zdarzają. Nie ma dwóch takich samych osób. Geny to jedno, a środowisko, w jakim dorastamy i zdobywamy pierwsze doświadczenia to drugie. Z połączenia tych dwóch czynników bierze się cała gama postaw. Każdy związek to próba docierania się. Jedyna przeszkoda, jaka realnie może zagrozić związkowi to sytuacja, w której ona oczekuje głębokich dyskusji, a on rozmów na lekkie tematy. Tutaj rzeczywiście trudno o porozumienie.