Zdrowie

Zmień swój sen i działaj bardziej efektywnie. Poznaj sprawdzone wskazówki

Zmień swój sen i działaj bardziej efektywnie. Poznaj sprawdzone wskazówki

Wyobraź sobie swój idealny poranek. Budzisz się w pięknej pościeli, powoli otwierasz oczy i przeciągasz się. Nic Cię nie boli, jesteś zregenerowany, masz ochotę na pyszne śniadanie i nie możesz doczekać się pracy. Brzmi wspaniale, prawda? Taka pobudka wcale nie musi być tylko wyobrażeniem – wszystko zależy od tego, jak śpisz! Poznaj nasze sposoby na poprawę jakości snu!

Dlaczego warto spać?

Wiesz, że przesypiamy około ⅓ swojego życia? To całkiem sporo. Podczas snu regeneruje się całe ciało. Ale mózg wcale nie śpi! On nieustannie pracuje, aby utrzymać organizm przy życiu. Dodatkowo podczas snu mózg reguluje nasze emocje i… myśli kreatywnie! Tak! Na pewno niejeden raz miałeś sytuację, kiedy po małej drzemce rozwiązanie problemu nagle pojawiało się w Twojej głowie. Jednak, aby tak się działo, warto zadbać o higienę snu. Wystarczy mała zmiana nawyków przed snem.

Wyłącz źródła sztucznego światła

Światło emitowane przez komputery, telewizory czy telefony komórkowe działa bardzo pobudzająco na mózg. Jasność wywołana przez elektronikę dodatkowo zaburza wytwarzanie melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za regulację rytmu dnia i poczucie senności.

Dlatego pierwszym krokiem, jaki musisz zrobić w kierunku dobrego snu, jest wyłączenie elektroniki na 2-3 godziny przed pójściem spać. Jeśli to niemożliwe, bo np. pracujesz wieczorem, to niech to będzie chociaż godzina. Każda minuta bez niebieskiego światła jest bardzo cenna.

Koniec z zasypianiem przy filmach lub włączonej muzyce! Pozwól swojemu ciału wrócić do równowagi.

Wrzuć na luz przed snem!

Każdego dnia trzeba sobie radzić z trudnymi wyzwaniami zawodowymi lub rodzinnymi. Stres, nerwy i pośpiech niczemu nie służą, a wręcz przeciwnie – to mordercy kreatywności, optymizmu i spontaniczności. Dlatego przed snem warto postawić na relaks, czyli:

  • lekką kolację na 2 godziny przed snem – to optymalna pora na posiłek; dzięki temu układ pokarmowy nie będzie zbyt obciążony w nocy,
  • szczotkowanie ciała i ciepły, spokojny prysznic lub kąpiel – poprawia krążenie, ujędrnia skórę i uwalnia od napięcia,
  • jogę – czas przed snem to dobry moment na wykonanie kilku wyciszających ćwiczeń. Jeśli nie lubisz jogi, to zapoznaj się z ćwiczeniami oddechowymi – rewelacyjnie wpływają na samopoczucie; dodatkowo poznaj sposoby na relaks opisane w artykule na blogu Oshopping.pl.
  • spisywanie myśli – zamiast od razu wykonywać wszystkie zadania, które pojawiają się w Twojej głowie, zapisz je; zajmiesz się nimi rano.

Przygotuj sypialnię na dobry sen

Na pewno już czytałeś, jak ważne jest świeże powietrze podczas snu. Jednak w sezonie, w którym panuje smog, otwieranie okien nie jest dobrym pomysłem.

Dlatego dobrze jest kupić oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Dzięki temu urządzeniu powietrze w sypialni będzie czyste, pozbawione grzybów, kurzu i metali ciężkich. Dodatkowo nawilżone powietrze świetnie wpłynie na drogi oddechowe. Zapomnisz o wyschniętym gardle i ustach.

Co jeszcze można zrobić?

  • Obniż temperaturę w pokoju – optymalna to 18-20°
  • Ubieraj się w wygodne piżamy, bez uwierających metek i szwów.
  • Wybieraj bawełniane i delikatne pościele, które Cię ogrzeją w nocy.

Szybko przekonasz się, jakie to ma znaczenie!

Pamiętaj: na wprowadzenie dobrych nawyków potrzeba… czasu. Warto go jednak poświęcić. Po wdrożeniu kilku zdrowych zmian wzrośnie Twoja produktywność, cierpliwość i zadowolenie z życia. Spróbuj i sprawdź sam! W końcu nie masz nic do stracenia, a możesz tylko zyskać.

Komentarze (12)

iris

5 miesięcy temu

Ja najgorzej zasypiam po filmach, dlatego staram się mieć zawsze wyłączony telewizor na kilka godzin przed snem.

ninanajna

5 miesięcy temu

Ważne też, aby się nie przejeść przed pójściem spać.

darusia

5 miesięcy temu

Mnie zawsze pomaga zasnąć kąpiel z olejkiem lawendowym.

frezja

5 miesięcy temu

Warto wyłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne, bo gdy świecą, utrudniają zasypianie.

orina

5 miesięcy temu

Warto wiedzieć, co może utrudniać nam zasypianie i jak się do niego dobrze przygotować.

efendi

5 miesięcy temu

Też właśnie myślałam nad oczyszczaczem powietrza z funkcją nawilżacza, bo miewam problem ze śluzówką nosa. Ta często jest wysuszona i ciężko mi się oddycha, co wpływa na komfort snu.

fiorcia

5 miesięcy temu

Ja najlepiej relaksuję się w lesie, gdy solidnie się zmęczę:)

artemida

5 miesięcy temu

Ja kocham spać, na szczęście nie mam problemów z zasypianiem:)

malina

5 miesięcy temu

Przed spaniem nie warto się przejadać, bo potem męczą nas koszmary.

dorotka

5 miesięcy temu

Ja kocham wygodne piżamy:) Niemniej nie znoszę bezszwowej bielizny, bo zazwyczaj jest elastyczna, a to niezdrowe dla naszej strefy intymnej.

marysia

5 miesięcy temu

Ja zawsze wietrzę sypialnię i wyłączam wszystkie urządzenia elektryczne, aby mi nie świeciły.

alina_z

5 miesięcy temu

Ja przed snem lubię chwilę poczytać, to bardzo pomaga się zrelaksować:)

Zostaw komentarz