Psychologia

Zmiany w życiu – dlaczego nie każdy jest na nie gotowy?

Zmiany w życiu

Zdjęcie autorstwa Nothing Ahead z Pexels

Zmiany w życiu to temat, który u jednych budzi ciekawość i pozytywny dreszczyk emocji, drugich natomiast przyprawia o stres i towarzyszące mu objawy, na czele ze ściśniętym żołądkiem. Nasze podejście do tego zagadnienia dość znacznie się różni. Zależy zarówno od sposobu wychowania, jak i wrodzonych cech osobowości. Dlaczego nie każdy z nas jest gotowy na zmiany w życiu?

Spis treści:

  1. Zmiany w życiu – kiedy przekuć narzekanie w działanie?
  2. Dlaczego boimy się zmian?
  3. Lęk przed zmianami a opinie bliskich
  4. Zmiany w życiu a problemy z podejmowaniem decyzji
  5. Potrzeba eksplorowania świata
  6. Jak oswoić lęk przed zmianą?

Zmiany w życiu – kiedy przekuć narzekanie w działanie?

Zmiany w życiu zazwyczaj nas rozwijają, dzięki nim możemy wykształcić nowe umiejętności, które okazują się bardzo przydatne. Niestety, wiele z nas tkwi w tym, co im nie odpowiada, ponieważ sprawdzone rozwiązania to ich zdaniem bezpieczne rozwiązania. Niestety, to może prowadzić do frustracji i niewykorzystania w pełni swojego potencjału. Np. od lat pracujesz w firmie, w której nie robisz nic kreatywnego. Od rana do wieczora wypełniasz natomiast tabelki i musisz dostosować się do sztywnych reguł rządzących korporacyjnym życiem. Chociaż tobie takie rozwiązanie nie odpowiada, boisz się założyć własną firmę lub zmienić pracę na taką, która dawałaby ci satysfakcję. Często narzekamy na partnera, nie podoba nam się to, że nie poświęca nam dostatecznej uwagi. Z drugiej strony nie rozstajemy się z nim nawet wówczas, gdy toksyczny związek mocno daje nam się we znaki.

Dlaczego boimy się zmian?

Z jednej strony działa siła przyzwyczajenia, z drugiej lęk przed zmianami. Przyzwyczaiłyśmy się do swojego partnera, czy biura. Rozstając się z narzeczonym, czy składając wypowiedzenie w korporacji, musimy poukładać swoje życie na nowo. Jeden dostrzeże w tym potencjał, drugi zagrożenie. Pierwszy postawi na zmiany w życiu, drugi na status quo. Będzie dalej narzekał na swój los przyjaciołom, ale nie zrobi nic, by zerwać z tym, co mu nie służy.

Lęk przed zmianami a opinie bliskich

Zmiany w życiu czasem wydają nam się kuszące, ale boimy się opinii innych. Czy mam prawo rozstać się z mężem, skoro mam dzieci? Czy taka decyzja nie jest zbyt egoistyczna? Czy moi bliscy ją zaakceptują, skoro są bardzo religijni? Niestety, często przykładamy większą wagę do akceptacji osób trzecich niż własnego szczęścia. Toksyczny związek, w którym dochodzi do przemocy domowej, trwa przez lata, ponieważ boimy się nagany ze strony rodziców, którzy oczekują od nas trwałości małżeńskiej.

Zmiany w życiu a problemy z podejmowaniem decyzji

Wielu z nas zmiany w życiu paraliżują. Wymagają bowiem podjęcia decyzji i wzięcia za nią pełnej odpowiedzialności. Tymczasem nikt nie da nam gwarancji, że dokonujemy właściwego wyboru. Czasem ten wydaje się oczywisty, jednak nie zawsze tak jest. Czy jeśli ktoś chce ze mną nawiązać współpracę, a wydaje się podejrzany, powinnam z nim wejść w relację biznesową? Z jednej strony wydaje nam się, że powinniśmy zaufać intuicji, bo coś w przyszłym kontrahencie nie budzi naszego zaufania, obawiamy się, że okaże się nieopłacalny lub zwyczajnie nas oszuka. Z drugiej strony możemy stracić szansę na zarobek, a teraz o niego niełatwo przez pandemię. Tak naprawdę w tym przypadku decyzja nie jest oczywista. Trudno wskazać dobry wybór.

Potrzeba eksplorowania świata

Niektórzy od dziecka lubią eksplorować otaczający ich świat i testować nowości. Takich ludzi nie powstrzymuje nawet krytyczna opinia rodziców. Istnieją też ludzie, których mama zachęcała do eksplorowania świata, ci jednak boją się tego robić. Wolą się zamknąć w swoich czterech ścianach. Niektórzy mają w sobie chęć zbierania nowych doświadczeń, ale powstrzymuje ich przed tym przekaz rodziców, którzy we wszystkich, co nieznane, dopatrywali się zagrożenia.

Jak oswoić lęk przed zmianą?

Lęk przed zmianą to naturalne zjawisko. Na szczęście można go oswoić, działając małymi krokami. Po pierwsze, nie musisz wprowadzać do swojego życia od razu wielkich zmian. Wystarczy, że zmienisz firanki, kolor używanej pomadki czy wystrój salonu. Sprawdź różne rozwiązanie, aby móc stwierdzić, które najlepiej spełniają twoje oczekiwania. Po drugie, pamiętaj, że zmiany w życiu nie są nieodwołalne. Każdą decyzję można zmienić, powracając do tego, co było. Po tym, jak nie pójdzie ci własny biznes, możesz znaleźć pracę w korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *