Najnowsze Psychologia

Zmiana – jak ją przeżyć bezboleśnie?

zmiana

Jak twierdzą eksperci jedynie 2% społeczeństwa akceptuje zmiany w swoim życiu i nie ma problemu z przystosowaniem się do nich. Pozostali odczuwają mniejszy lub większy dyskomfort gdy mają coś zmienić w swoim życiu, zejść z utartych ścieżek i zacząć żyć inaczej. Dlaczego tak się dzieje?

Co jest powodem, że tak bardzo boimy się zmian?

Na dokonanie zmiany decydujemy się z reguły w przełomowych momentach naszego życia, gdy zmuszają nas do tego okoliczności. Na przykład tracimy pracę i musimy znaleźć nową, odchodzi od nas partner i musimy poradzić sobie ze złością i samotnością; czy dowiadujemy się że mamy poważne problemy zdrowotne i musimy zmienić swój sposób odżywiania. Żadna z tych zmian nie jest przyjemna. Boimy się tego co nowe. Nie wiemy jak poradzimy sobie z nowym wyzwaniem. Zmianę postrzegamy w tym przypadku jako coś negatywnego bo towarzyszy ona przykrym dla nas wydarzeniom. W rzeczywistości może się jednak okazać, że to co nas spotkało było dla nas bardzo dobre i otworzyło nam oczy na nowe szanse i możliwości, których nie dostrzegałyśmy tkwiąc w starych schematach. I tak po pokonaniu początkowych oporów okazuje się, że jesteśmy dużo silniejsze i dużo bardziej zaradne niż nam się początkowo wydawało.

Jak można oswoić zmianę?

Po pierwsze należy dać sobie czas na przeżycie żałoby za tym co minęło. Uświadom sobie, że tego już nie ma, nie wróci, nic na to nie poradzisz. Jak już się wypłaczesz zacznij stopniowo, krok po kroku oswajać się z nową sytuacją, zaakceptuj konieczność zmiany dotychczasowych nawyków. Przyjęte jest, że nowe zachowania powtarzane codziennie przez okres 21 dni stają się nawykami. Warto co jakiś czas zmienić drobną rzecz w swoim życiu, np. wrócić z pracy inną drogą, zacząć dzień od filiżanki wody z cytryną zamiast od kawy. Takie drobne zmiany przygotują nas na mniej bolesną konfrontację z większa zmianą, w przyszłości. Można także spisać sobie na kartce wszystkie obawy związane z nową sytuacją a następnie spróbować je zneutralizować. W tym celu możesz wcielić się w postać bliskiej Ci osoby i spojrzeć na te obawy z innej perspektywy, jej oczami. Czy w dalszym ciągu będą one takie straszne? A jeśli tak czy przychodzi Ci do głowy sposób na poradzenie sobie z nimi? Co by w takiej sytuacji zrobiła osoba, w którą się wcieliłaś? Spróbuj wyobrazić sobie swoje życie po zmianie w jak najbardziej pozytywny sposób. Wypisz wszystkie dobre rzeczy które mogą Ci się przytrafić. Myśl o nich jak najczęściej. W końcu dostrzeżesz, że zmiana nie jest taka straszna a wręcz przeciwnie staje się początkiem czegoś nowego, lepszego a Ty z niecierpliwością czekasz na to co wydarzy się dalej.

zmianaPamiętaj, że nic nie dzieje się bez Twojego udziału. Ty jesteś Panią swojego życia i Ty decydujesz w jakim kierunku się ono potoczy. Zatem od Ciebie zależy czy zmiana pociągnie za sobą pozytywne zdarzenia w Twoim życiu. Przed Tobą pojawia się szansa na odrzucenie tego co było dla Ciebie niewłaściwe. Ty decydujesz czy właściwie ją wykorzystasz. Potraktuj zmianę jak wyzwanie, z którym należy się zmierzyć, bo w perspektywie czeka na Ciebie atrakcyjna nagroda w postaci lepszego, zgodnego z Twoimi oczekiwaniami życia.

www.joannaplak.pl

Komentarze (8)

Emilly27k

4 lata temu

Do zmian należy się przyzwyczajać. Musimy zmienić podejście do nas samych oraz mieć zaufanie do ludzi. Z tym zaufaniem jest różnie. Zmiana motywuje nas do myślenia nad wieloma sprawami związanymi z życiem.

wiola

4 lata temu

lubię zmiany szczególnie te które prowadzą do dobrych rzeczy myślę że moje życie byłoby nudne gdyby co jakiś czas nie urozmaicała sobie życia i nie próbowała nowych rzeczy

Emilly27k

4 lata temu

Na ogół jest tak,że boimy się zmian ze względu na akceptację w danym środowisku, które jest dla nas nowe. Zmiany stanowią plus i minus. Zmiany w systemach medycznych czy urzędowych stanowią trudność. Zawsze wolałam po staremu, bezpiecznie, nie zginie. Więcej dokumentacji, ale nic nie zginie, a teraz pewności nie mamy czy dana rzecz stanowi dla nas zagrożenie.

pati25

4 lata temu

Nikt nie lubi zmian na gorsze.Wtedy ciężko jest je zaakceować.Ale niestety takie zmiany mogą nas spotkać

Mindi

4 lata temu

Kiedyś bardzo lubiłam zmiany, ciągle szkałam czegoś nowego i byłam podekscytowana gdy wydarzało się coś nieoczekiwanego. Teraz nie lubię zmian, dobrze się czuję w tym życiu, które mam. Myślę, że te obawy są spowodowane brakiem stabilizacji w obecnych czasach. Ale niezależnie od obaw umiem godzić się z tym co przynosi mi los i staram się przystosować do nowych okoliczności.

filodendron 2

4 lata temu

Ciężko zaakceptować zmiany zwłaszcza,, gdy zmienia sie coś na gorsze. Mam z tym duży problem. Po prostu cierpie psychicznie ,gdy coś nie jest tam jakbym chciała, no ale życie nie jest kolorowe i trzeba się przyzwyczajać do różnych sytuacji. Zmiany drobne nie stanowią dla mnie problemu Jednak duże sprawy, taka jak, np. praca , której sie nie lubi – trzeba zmieniać – w przeciwnym wypadku zniszczy człowieka , uczyni go nerwicowcem i człowiekiem nieszcześliwym. Ja zmieniłam pracę dwa razy i poczułam się lepiej. Czasemlepiej zmienic sytuacje, niz się do niej przymuszać.

sirena46

4 lata temu

Artykuł świetny. 🙂
Zmiany nie są złe, chyba że związane z utratą pracy i to jak się jest niestety już w wieku przed emerytalnym.
Myślę, że jak jest się zdrowym to wszystkie zmiany można zaakceptować i sobie z nimi poradzić.

majra2601

4 lata temu

Niestety ja również nie jestem osobą, która akceptuje zmiany w swoim życiu. Nie lubię/nie potrafię z dnia na dzień zmieniać swoich przyzwyczajeń, pracy itd. i zaczynać wszystko od nowa. Jestem osobą, która przed podjęciem decyzji o jakiejś zmianie w życiu będzie ją odwlekać tak długo jak się da. Przy tym będę się strasznie męczyć ciągle myśląc o tym „nowym” etapie w moim życiu. A zmiany często są nam potrzebne i konieczne do tego aby np. zacząć na nowo żyć, zakończyć toksyczny związek, zmienić pracę na inną – lepszą. Dobrze jest w porę sobie uświadomić, że czasem zmiany nie są złe. Ja niestety jeszcze nie do końca tak potrafię 😉 Myślę, że z radami zawartymi w artykule uda mi się to zmienić.

Zostaw komentarz