Styl życia

Zdrowy fotel w biurze – 10 argumentów za zdrowiem i komfortem

fotel w biurze

Lisa Fotios z pexels

Jeśli pracujesz w biurze lub tzw. home office i spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej, możesz doświadczyć dyskomfortu i poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli Twoje krzesło nie jest ergonomiczne, ucierpi na tym Twoja postawa, co może prowadzić do bólu pleców. Ergonomiczne krzesło może znacznie poprawić Twoją postawę i zmniejszyć ból pleców.

Istnieje kilka powodów, dla których jako pracownicy wolimy używać ergonomicznego krzesła zamiast tradycyjnego krzesła biurowego. W tym artykule pokażemy Ci kilka głównych powodów, dla których powinieneś zacząć używać ergonomicznego krzesła w swoim miejscu pracy, nieważne czy to biuro firmowe czy domowe.

Z drugiej strony, jeśli jesteś pracodawcą, zobaczysz powody, dla których powinieneś pomóc swoim pracownikom w utrzymaniu prawidłowej postawy i wysokiego komfortu siedzenia poprzez zastosowanie krzesła ergonomicznego.

Co to jest fotel ergonomiczny? Co sprawia, że ​​jest wyjątkowy?

Krzesła ergonomiczne są coraz częściej stosowane w biurach. Pracownicy i pracodawcy są coraz bardziej świadomi zagrożeń dla zdrowia związanych z brakiem ergonomii w pracy, podczas spędzania min. 8 godzin dziennie przez ponad 40 lat.

Ergonomiczne krzesło dopasowuje się do sylwetki, wzrostu i wagi użytkownika. Dzięki temu pracownik może zachować prawidłową postawę podczas siedzenia, co zapobiega negatywnym skutkom siedzącego trybu życia na układ kostny i mięśniowy, układ krążenia czy samopoczucie.

Poniżej znajdziesz 10 powodów, które sprawią, że zakup fotela ergonomicznego zaczniesz postrzegać jako inwestycję w swoje zdrowie i wydajność swojej firmy. Niezależnie od tego czy pracujesz w trybie home office czy w biurze firmy, warto przemyśleć inwestycję w fotel ergonomiczny. Również podczas rozmowy z szefem możesz użyć poniższych 10 argumentów.

1.   Wsparcie prawidłowej postawy ciała

Jeśli spędzasz dużo czasu siedząc w pracy, możesz być zaniepokojon(a)y swoją postawą. Tradycyjne krzesła biurowe nie zapewniają odpowiedniego ergonomicznego wsparcia dla pleców, więc możesz być pochylony do przodu w pozycji, która niepotrzebnie obciąża plecy i kręgosłup. Ergonomiczne krzesło biurowe, takie jak to opisane tutaj, zapewnia wsparcie na całej długości i dostosowuje się do Twoich ruchów, co gwarantuje, że pomoże Ci poprawić postawę.

2.      Ergonomia pracy to lepsza koncentracja i komfort

Wyobraź sobie, że siedzisz na tradycyjnym krześle biurowym, które:

  • nie podpiera pleców na pełnej wysokości i może powodować uczucie, że krawędź krzesła wbija się w plecy,
  • ma twarde i ostre zakończenie siedzenia, które po pewnym czasie może sprawić, że haowany będzie przepływ krwi, a po kilku miesiącach może wystąpić to, co jest powszechnie znane jako „marznące stopy”,
  • nie możesz dostosować podłokietników do swojego wzrostu, co oznacza, że jesteś zmuszony do mimowolnego przechylania się na jedną stronę. Po kilku miesiącach będziesz odczuwał coraz większe napięcie w plecach i zaczną się bóle,
  • krzesło jest niewygodne, ponieważ nie dostosowuje się do Twojego wzrostu. Jeśli jest zbyt niskie, możesz czuć ucisk na brzuchu, skutkujący problemami gastrycznymi. Jeśli jest zbyt wysokie, możesz mieć problem z dosięgnięciem nogami do podłoża i odczuwać ból w kolanach i udach.
  • głębokość siedziska nie może być regulowana tak, abyś siedziała(a) zbyt głęboko (powodując ból kolan i odczuwając ucisk na naczynia krwionośne pod kolanami) lub zbyt płytko (nie podpierając ⅔ długości ud, przez co cały nacisk ciała skupia się na pośladkach i części ud, powodując podrażnienia i okresowe bóle).
  • pewnie możesz tutaj dopisać jeszcze wiele problemów?

Jak się z tym czujesz? Czy koncentrujesz się na wykonywanym zadaniu i zapominasz o rozpraszaczach, czy też wiercisz się w fotelu, próbujesz się dostosować, co chwilę tracisz koncentrację, wstajesz zniechęcony i idziesz zrobić kawę… i tak dalej? Jak to wpływa na Twoją produktywność w pracy i samopoczucie psychiczne?

Z pewnością, jeśli należysz do tej wąskiej grupy osób, która posiada w pracy fotel ergonomiczny i obecnie pracujesz w trybie home office (i korzystasz z tradycyjnego krzesła), to wiesz jaka jest różnica w komforcie pracy.

3.   Zespół bólowy kręgosłupa – redukujesz to ryzyko siedząc zdrowo

Pracownicy biurowi często cierpią z powodu bólu pleców i napięcia mięśni. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że tradycyjne krzesła biurowe nie pozwalają na siedzenie przez długie godziny przy zachowaniu prawidłowej postawy. Ergonomiczne krzesło wspiera ciało w kluczowych punktach, eliminując lub zmniejszając ryzyko wystąpienia zespołów bólowych kręgosłupa.

4.   Zmniejszenie nacisku na uda i biodra

Biodra i dolna część pleców są najbardziej obciążone, jeśli chodzi o utrzymanie ciężaru ciała. Krzesło o odpowiedniej głębokości może pomóc w zmniejszeniu nacisku na biodra poprzez zapewnienie wsparcia dla ud i bioder.

5.      Pełna regulacja i dostosowanie fotela ergonomicznego

Wybierając meble biurowe, szukaj krzeseł, które pozwalają na dostosowanie się do Twojego ciała. Kluczowe regulacje obejmują wysokość siedziska, głębokość siedziska, pochylenie pleców, regulowane podłokietniki, zagłówek. Najlepsze fotele ergonomiczne posiadają również odpowiednie wyprofilowanie siedziska i pleców.

6.      Lepsze krążenie krwi, lepsze natlenienie organizmu

Badanie z 2010 roku i jego wyniki nie są optymistyczne. Naukowcy stwierdzili, że siedzenie przez długi czas zwiększa ryzyko depresji, chorób serca, słabego krążenia krwi i chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Dlatego ważne jest, aby mieć ergonomiczne krzesło i regulowane biurko, które pozwala siedzieć lub stać podczas pracy (czyli zmieniać pozycje). American Heart Association podaje, że każdy ruch, który podnosi tempo metabolizmu powyżej normalnego, stacjonarnego tempa spoczynku (siedzenia), może mieć głębokie, długoterminowe korzyści zdrowotne i zmniejszyć ryzyko wystąpienia schorzeń (chorób zawodowych dotykających pracowników biurowych).

Fotel ergonomiczny Classic Kulik System

Zdjęcie: Fotel ergonomiczny Classic Kulik System

7.   Mniej absencji chorobowych dzięki ergonomii pracy

Pełne zastosowanie ergonomii pracy to mniej absencji pracowników. Dlatego wyposażenie biur w fotel ergonomiczny to inwestycja, która się szybko zwróci.

8.   Zaprojektowany dla wszystkich użytkowników

Ergonomiczne krzesła są zaprojektowane tak, aby wspierać Twoje ciało i zapewnić Ci komfort. Podczas gdy bardziej wyspecjalizowane krzesła skupiają się na wspieraniu konkretnej części ciała (takie jak fotele dla dentystów lub dla pracowników linii produkcyjnych), krzesła ergonomiczne są regulowane i zaprojektowane dla różnego wzrostu i gabarytów ciała. Dzięki temu często można je znaleźć w zwykłych miejscach pracy.

Fotel ergonomiczny Elegance Kulik System

Zdjęcie: Fotel ergonomiczny Elegance Kulik System

9.   Optymalne bezpieczeństwo i gwarancja jakości

Krzesło ergonomiczne to wygodny, sprawdzony produkt. Posiada wymagane atesty, potwierdzające bezpieczeństwo użytkowania, mnóstwo recenzji użytkowników i odpowiednią długość gwarancji.

10. Długotrwałe użytkowanie – wieloletnie gwarancje na fotel ergonomiczny

Martwisz się, że będziesz dokonywał wielokrotnych zakupów, bo krzesło ergonomiczne będzie nadmiernie eksploatowane w miejscu pracy? Nic bardziej mylnego. Fotele ergonomiczne powinny wytrzymać wiele lat, co zresztą potwierdzają producenci dając 2, 3 i więcej lat gwarancji.

Podsumowanie

Przy wyborze fotela ergonomicznego warto kierować się kilkoma kwestiami. Marka, jakość i cechy ergonomiczne to ważne elementy. Z drugiej strony warto zadbać by fotel był  dopasowany do naszego ciała – gabarytów, wzrostu  i wagi.  Odpowiedni dla Ciebie fotel ergonomiczny znajdziesz u partnera naszego artykułu, którym jest e-sklep z ergonomią Ergopoint.com.pl  – ponad 5 000 produktów wspierających zdrowie i komfort stanowiska pracy i nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *