Psychologia

Zawstydzanie kobiet – jak z nim walczyć?

Zawstydzanie kobiet

Choć żyjemy w XXI wieku w środku Europy i mamy takie same prawa jak mężczyźni, to bardzo często padamy ofiarą dyskryminacji. Przybiera ona różną postać, począwszy od niższej płacy za tę samą pracę, a skończywszy na niewłaściwych zachowaniach nieformalnych.  Zawstydzanie kobiet to coraz większy problem. Z czego wynika i jak z nim walczyć?

Jeden złośliwy komentarz może odebrać nam pewność siebie

Czasem wystarczy jeden złośliwy komentarz, by nasze samopoczucie uległo gwałtownemu pogorszeniu i żebyśmy poczuły się zawstydzone. Mogą to być słowa dotyczące wyglądu – „masz czym oddychać i bluzka prawie ci pęka”. Zdarza się jednak, że odnoszą się do naszych kompetencji. „Jak mogła pani tego nie widzieć? Mówiłem, że jest to w stopce, trzeba było wejść na stronę, a nie szukać na moim mailu”. Zdarza się też, że złośliwe docinki dotyczą naszej fizjologii – „pewnie masz okres i dlatego sama nie wiesz, czego chcesz”.

Nie tylko mężczyźni zawstydzają kobiety

Zawstydzanie kobiet to broń, z której równie chętnie korzystają kobiety i mężczyźni. Inne panie mogą w ten sposób próbować się dowartościować. Czasem komentują złośliwie nasz wygląd, bo zazdroszczą nam pięknej twarzy czy zgrabnej sylwetki. Czasem docinki wynikają z naszych sukcesów zawodowych, które też chciałyby osiągnąć.

Skąd się bierze nienawiść do kobiet?

Z kolei mężczyźni mogą w ten sposób wylewać na nas swoją nienawiść do kobiet. Zły kontakt z matką, burzliwe rozstanie z partnerką, wszystko to skutkuje niechęcią do płci przeciwnej. Taki facet uważa, że teraz będzie poniżał inne kobiety, aby się na nich zemścić za swoją matkę czy eks.

Męskie kompleksy a docinanie kobietom

Niekiedy panowie mają spore kompleksy. Kobiety są dziś świetnie wykształcone i robią karierę zawodową. Sporo osiągają, mają własne pieniądze, stać je na wiele, w tym na własne mieszkanie czy nowy samochód. Kiedy facet widzi, że sam piastuje niższe stanowisko, gorzej zarabia, to może czuć potrzebę stania wyżej choć na jednym polu. Taki mężczyzna będzie deprecjonował kobiety.

Postaw wyraźną granicę

Jak walczyć z zawstydzaniem kobiet? Jeśli następnym razem ktoś w chamski sposób wytknie ci niekompetencję, nie mając racji i odnosząc się do twojej płci, możesz mu zwrócić uwagę, że nieprecyzyjnie sformułował swoją myśl.  Jeśli nadal będzie niemiły i wulgarny, zaznacz wprost, że nie życzysz sobie takich komentarzy i dyskutować możesz tylko w sposób merytoryczny. Gdy jasno postawisz sprawę, osoba, która próbowała cię zawstydzić, może zamilknąć. Bardzo często za jej niemiłym zachowaniem stoi niska samoocena. Tacy ludzie nienawidzą konfrontacji, bo zawsze w nich przegrywają. Wykorzystaj to zatem na swoją korzyść.

Pamiętaj, że takie zawstydzanie kobiet świadczy źle o osobie, która się go dopuszcza. Nie powinnaś wstydzić się swojego biustu, nóg, pośladków, twarzy czy wiedzy. Skoro taka osoba cię atakuje, to świadczy, że czegoś ci zazdrości, przypominasz jej o własnych kompleksach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *