Uroda

Zastosowanie rośliny aloesu w kosmetyce

Zastosowanie rośliny aloesu w kosmetyce

Poznaj sekret piękna

Roślina nieśmiertelności, Dar Wenus czy roślina biblijna to tylko niektóre z nazw pod którymi kryje się aloesu. Właściwości nawilżające i odżywiające aloesu były cenione już przez starożytną Kleopatrę. Dlaczego? Poznaj tajemnicze właściwości rośliny aloe vera.

Aloes to wyjątkowa roślina, która potrafi przetrwać w surowych warunkach klimatycznych, święciła swoje triumfy już w starożytnych kulturach. Aloes był używany zarówno przez Egipcjan, Hindusów jak i starożytnych Greków.

Aloe Vera to łacińska nazwa aloesu. Jest to roślina, która posiada wypełnione żelem liście zakończone kolcami. Kwiat aloesu posiada silny aromat. Występuje on w różnych odmianach kolorystycznych − pomarańczowym, żółtym lub czerwonym. Choć przeważnie spotykamy produkty które posiadają w składzie żel z liści aloesu, to warto zauważyć, iż ekstrakt z kwiatu aloesu również ma swoje zastosowanie. W kosmetyce wykorzystuje się także popiół z aloesu i żywicę.

Jak wykorzystuje się aloes we współczesnej medycynie?

Aloes potrafi uśmierzać ból mięśni i stawów. Działa także pozytywnie na układ trawienny człowieka − może zapobiegać niestrawnościom. W badaniach naukowych udowodniono, iż preparaty aloesowe dobrze wpływają na chorych na astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Aloes działa pozytywnie na wszelkie schorzenia dermatologiczne i dodatkowo łagodzi podrażnienia skóry.

Roślina aloesu i jej zastosowanie w kosmetyce

Choć istnieje kilkaset różnych odmian aloesu, tylko dwie z nich znalazły zastosowanie w kosmetyce. Są to aloe vera oraz aloes drzewiasty Aloe vera to aż w 96% woda. Tylko 4% aloesu stanowią produkty suche, które zawierają dużą dawkę substancji odżywczych. Jest on bogatym źródłem błonnika oraz aminokwasów.

Aloes zawiera również enzymy roślinne, które wzmacniają nieprzepuszczalność błon komórkowych. Mogą także wspomagać zwalczanie reakcji alergicznej. Dlatego właśnie aloes często stosowany jest w preparatach hipoalergicznych i przeznaczonych do skóry wrażliwej.

Roślina aloesu i jej zastosowanie w kosmetyce

Aloes na skórę

Aloe vera znajduje zastosowanie tak w produktach do twarzy, jak i balsamach, kremach i emulsjach do całego ciała. Bardzo często żel aloesowy stosowany jest jako produkt samodzielny do pielęgnacji skóry.

Aloe vera jako składnik kosmetyków o szerszym spektrum działania

Aloes to przede wszystkim składnik kosmetyków do skóry wrażliwej, a także odwodnionej czy suchej. Aloes jest przede wszystkim wspaniałym humektantem. Jako że jest to roślina żyjąca na pustyni, ma on zdolność do wiązania cząsteczek wody w skórze. Jego nawilżające właściwości są wykorzystywane w wielu kosmetykach do pielęgnacji twarzy.

Przy wyborze produktów na bazie aloesu należy kierować się przede wszystkim składem produktu. Powinien on zawierać w sobie aloes pozyskiwany w sposób ekologiczny oraz taki, który posiada w sobie jak najwięcej naturalnych, niewyjałowionych elementów odżywczych. Jednym z największych producentów i plantatorów aloesu na świecie jest firma Forever  Living Products.

Korzystne dla zdrowia substancje zawarte w aloesie

Substancje czynne biologicznie występujące w aloesie to między innymi:

– minerały: wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź, potas
– nienasycone kwasy tłuszczowe
– witaminy: A, C i E oraz prawie wszystkie z grupy B, w tym B12
– aminokwasy
– mikroelementy o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i antybakteryjnym

– saponiny

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym dystrybutora produktów Forever Living Products pod adresem: https://aloe-forever.pl

Komentarze (6)

julita

12 miesięcy temu

Aloes to moc dobroczynnych substancji:)

verka

12 miesięcy temu

U mnie aloes świetnie się sprawdza przy suchej skórze.

angela

12 miesięcy temu

Nie wiedziałam, że aloes zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe.

kalina

1 rok temu

Aloes zawsze świetnie łagodzi u mnie podrażnienia.

vicky

1 rok temu

Jak widać, taki niepozorny aloes zawiera sporo dobroczynnych substancji.

doda

1 rok temu

Super, że aloes działa przeciwzapalnie:)

Zostaw komentarz