zawarcie-zwiazku-malzenskiego

Spoglądając na statystyki, można zauważyć, że z roku na rok zwiększa się odsetek osób, które decydują się na związki nieformalne.  Systematycznie przybywa również rozwodów.  Choć mogłoby się wydawać, że legalizacja związku nie ma sensu, ślub ułatwia wiele rzeczy. Jakie są zalety małżeństwa?

 

Powody, dla których młodzi ludzie niechętnie myślą o ślubie, są bardzo zróżnicowane. Niektórzy nie trafili jeszcze na odpowiedniego partnera, z którym chcieliby razem kroczyć przez życie, pokonując codzienne trudności. Innych do legalizacji związku zniechęcają rozwody w rodzinie. Nie brakuje również osób, które uważają, że po ślubie wszystko zmienia się na gorsze, partnerzy przestają o siebie zabiegać, a wielkie uczucie wygasa. Jeszcze inni decydują się na związki nieformalne, ponieważ nie chcą wydawać fortuny na wesele i suknię ślubną.  Dla młodych ludzi pracujących na umowach śmieciowych ślub stanowi ogromny wydatek, którego nie są w stanie sami unieść.  Warto jednak przez chwilę zatrzymać się i spojrzeć na zalety małżeństwa.

Wspólna deklaracja podatkowa PIT

Uważasz, że ślub nie jest wam do niczego potrzebny, ponieważ bez papierka bardzo się kochacie i potraficie okazywać sobie szacunek? Może do zmiany zdania przekona cię praktyczna strona życia. Zalety małżeństwa obejmują również prawo do złożenia wspólnej deklaracji podatkowej.  To świetne rozwiązanie, zwłaszcza gdy jeden z partnerów świetnie zarabia i ociera się o 32-procentową stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych, a drugi otrzymuje znacznie niższą pensję. Taka para na wspólnej deklaracji podatkowej może sporo zaoszczędzić. Osoba mająca wyższe zarobki rozliczając się z małżonkiem, nie musi  płacić 32-procentowej stawki podatkowej.

Prawo do dziedziczenia

Choć polskie prawo przewiduje możliwość przekazania swojego majątku obcej osobie, w praktyce rodzi to wiele komplikacji.  Po pierwsze, rodzina zmarłego może próbować podważyć jego ostatnią wolę lub ubiegać się o zachowek. Po drugie, spadkobierca, który nie jest krewnym spadkodawcy, musi zapłacić wysoki podatek od majątku nabytego w wyniku dziedziczenia.  W tym przypadku ślub rozwiązuje wiele problemów. Po pierwsze, małżonek nie musi płacić podatku od odziedziczonego majątku. Ponadto rodzice i rodzeństwo zmarłego nie mają prawa do zachowku.

mloda-para

Prawo do informacji o stanie zdrowia

Przy dyskusjach o legalizacji związków homoseksualnych bardzo często pojawia się argument, iż  ślub uprawnia  do wiedzy o stanie zdrowia partnera. Niestety, osoby, które nie są małżeństwem, znajdują się w gorszej sytuacji. Wprawdzie problem można rozwiązać u notariusza, ale w praktyce mało osób decyduje się na to rozwiązanie. Wynika to z konieczności poniesienia dodatkowych kosztów i faktu, że gdy jesteśmy zdrowi, nie myślimy o takich rzeczach jak upoważnienie partnera do informacji o postępie choroby. Zalety małżeństwa są bardzo zróżnicowane, ale trudno nie docenić szeregu praw przysługujących nam po jego zawarciu.

Zalety małżeństwa – wsparcie w trudnych chwilach

Od momentu zawarcia związku małżeńskiego wszystkie problemy stają się wspólne. W rezultacie łatwo pokonać piętrzące się przeciwności losu. Kiedy jest obok nas bliska osoba, w której mamy oparcie, możemy sobie pozwolić na realizację swoich celów i marzeń.  Singlowi, który zarabia na własne utrzymanie, trudniej rzucić niesatysfakcjonującą pracę z dnia na dzień.  Małżonek wie, że w trudnej sytuacji może liczyć na wsparcie partnera. Dotyczy to także sytuacji losowych takich jak śmierć rodzica, choroba ukochanego psiaka czy złamanie nogi. Zalety małżeństwa  rzadko dostrzegamy na pierwszy rzut oka, ponieważ większość z nich wydaje się taka oczywista.

Założenie rodziny

Choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozostając w związku nieformalnym, zdecydować się na dziecko,  w praktyce powiększeniu rodziny sprzyja małżeństwo.  Ślub daje nam poczucie bezpieczeństwa i znacznie ułatwia wiele rzeczy.  Z formalnego punktu widzenia mężczyzna, który pozostaje w związku małżeńskim, jest automatycznie uznawany za ojca dziecka swojej żony.  Niesie to ze sobą zarówno szereg praw, jak i obowiązków. Gdy dziecko przychodzi na świat w związku nieformalnym, ojciec musi je uznać. Jeśli nie chce tego zrobić,  matka może założyć sprawę w sądzie o ustalenie ojcostwa.  Takie sprawy na ogół nie należą do przyjemnych, a czekając na rozstrzygnięcie, jesteśmy zdane tylko na siebie, ponieważ były partner nie jest zobowiązany do płacenia alimentów. Taki obowiązek może na niego nałożyć tylko sąd, który uzna jego ojcostwo. Na szczęście w dobie testów DNA łatwo można dowieść, czyje geny odziedziczyło dziecko.

Choć  mogłoby wydawać się, iż ślub niczego nie zmienia i liczy się tylko uczucie, które łączy partnerów,  zalety małżeństwa trudno przecenić, zwłaszcza wówczas gdy znajdziemy się na życiowym zakręcie.

Irmina