Najnowsze Rodzina W związku

Zalety małżeństwa – dlaczego warto zalegalizować związek?

zawarcie-zwiazku-malzenskiego

Spoglądając na statystyki, można zauważyć, że z roku na rok zwiększa się odsetek osób, które decydują się na związki nieformalne.  Systematycznie przybywa również rozwodów.  Choć mogłoby się wydawać, że legalizacja związku nie ma sensu, ślub ułatwia wiele rzeczy. Jakie są zalety małżeństwa?

 

Powody, dla których młodzi ludzie niechętnie myślą o ślubie, są bardzo zróżnicowane. Niektórzy nie trafili jeszcze na odpowiedniego partnera, z którym chcieliby razem kroczyć przez życie, pokonując codzienne trudności. Innych do legalizacji związku zniechęcają rozwody w rodzinie. Nie brakuje również osób, które uważają, że po ślubie wszystko zmienia się na gorsze, partnerzy przestają o siebie zabiegać, a wielkie uczucie wygasa. Jeszcze inni decydują się na związki nieformalne, ponieważ nie chcą wydawać fortuny na wesele i suknię ślubną.  Dla młodych ludzi pracujących na umowach śmieciowych ślub stanowi ogromny wydatek, którego nie są w stanie sami unieść.  Warto jednak przez chwilę zatrzymać się i spojrzeć na zalety małżeństwa.

Wspólna deklaracja podatkowa PIT

Uważasz, że ślub nie jest wam do niczego potrzebny, ponieważ bez papierka bardzo się kochacie i potraficie okazywać sobie szacunek? Może do zmiany zdania przekona cię praktyczna strona życia. Zalety małżeństwa obejmują również prawo do złożenia wspólnej deklaracji podatkowej.  To świetne rozwiązanie, zwłaszcza gdy jeden z partnerów świetnie zarabia i ociera się o 32-procentową stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych, a drugi otrzymuje znacznie niższą pensję. Taka para na wspólnej deklaracji podatkowej może sporo zaoszczędzić. Osoba mająca wyższe zarobki rozliczając się z małżonkiem, nie musi  płacić 32-procentowej stawki podatkowej.

Prawo do dziedziczenia

Choć polskie prawo przewiduje możliwość przekazania swojego majątku obcej osobie, w praktyce rodzi to wiele komplikacji.  Po pierwsze, rodzina zmarłego może próbować podważyć jego ostatnią wolę lub ubiegać się o zachowek. Po drugie, spadkobierca, który nie jest krewnym spadkodawcy, musi zapłacić wysoki podatek od majątku nabytego w wyniku dziedziczenia.  W tym przypadku ślub rozwiązuje wiele problemów. Po pierwsze, małżonek nie musi płacić podatku od odziedziczonego majątku. Ponadto rodzice i rodzeństwo zmarłego nie mają prawa do zachowku.

mloda-para

Prawo do informacji o stanie zdrowia

Przy dyskusjach o legalizacji związków homoseksualnych bardzo często pojawia się argument, iż  ślub uprawnia  do wiedzy o stanie zdrowia partnera. Niestety, osoby, które nie są małżeństwem, znajdują się w gorszej sytuacji. Wprawdzie problem można rozwiązać u notariusza, ale w praktyce mało osób decyduje się na to rozwiązanie. Wynika to z konieczności poniesienia dodatkowych kosztów i faktu, że gdy jesteśmy zdrowi, nie myślimy o takich rzeczach jak upoważnienie partnera do informacji o postępie choroby. Zalety małżeństwa są bardzo zróżnicowane, ale trudno nie docenić szeregu praw przysługujących nam po jego zawarciu.

Zalety małżeństwa – wsparcie w trudnych chwilach

Od momentu zawarcia związku małżeńskiego wszystkie problemy stają się wspólne. W rezultacie łatwo pokonać piętrzące się przeciwności losu. Kiedy jest obok nas bliska osoba, w której mamy oparcie, możemy sobie pozwolić na realizację swoich celów i marzeń.  Singlowi, który zarabia na własne utrzymanie, trudniej rzucić niesatysfakcjonującą pracę z dnia na dzień.  Małżonek wie, że w trudnej sytuacji może liczyć na wsparcie partnera. Dotyczy to także sytuacji losowych takich jak śmierć rodzica, choroba ukochanego psiaka czy złamanie nogi. Zalety małżeństwa  rzadko dostrzegamy na pierwszy rzut oka, ponieważ większość z nich wydaje się taka oczywista.

Założenie rodziny

Choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozostając w związku nieformalnym, zdecydować się na dziecko,  w praktyce powiększeniu rodziny sprzyja małżeństwo.  Ślub daje nam poczucie bezpieczeństwa i znacznie ułatwia wiele rzeczy.  Z formalnego punktu widzenia mężczyzna, który pozostaje w związku małżeńskim, jest automatycznie uznawany za ojca dziecka swojej żony.  Niesie to ze sobą zarówno szereg praw, jak i obowiązków. Gdy dziecko przychodzi na świat w związku nieformalnym, ojciec musi je uznać. Jeśli nie chce tego zrobić,  matka może założyć sprawę w sądzie o ustalenie ojcostwa.  Takie sprawy na ogół nie należą do przyjemnych, a czekając na rozstrzygnięcie, jesteśmy zdane tylko na siebie, ponieważ były partner nie jest zobowiązany do płacenia alimentów. Taki obowiązek może na niego nałożyć tylko sąd, który uzna jego ojcostwo. Na szczęście w dobie testów DNA łatwo można dowieść, czyje geny odziedziczyło dziecko.

Choć  mogłoby wydawać się, iż ślub niczego nie zmienia i liczy się tylko uczucie, które łączy partnerów,  zalety małżeństwa trudno przecenić, zwłaszcza wówczas gdy znajdziemy się na życiowym zakręcie.

Irmina

Komentarze (9)

Anna

1 rok temu

Gdy poznałam mojego obecnego partnera to nie myślałam o ponownym zamążpójściu(jestem rozwiedziona z pierwszym mężem),myślałam że powtórzy się to samo rozwód itp obawiałam się najgorszego czy dam radę żyć z moim obecnym partnerem(2 lata partnerstwa),każdy z nas ma własne zalety i wady i każdy z nas już przywykła do nich ,są kłótnie i jest miłość w sensie emocjonalnym w sferze materialnym dogadujemy się przeważnie ja decyduje o zakupach itp,ale to nie wszystko jestem osobą chora i wynagam leczenia a moj partner przesadnie się martwi o mnie ,co mnie to trochę irytuje i nie daje mi spokoju,druga rzecz ,mam dziecko córkę z pierwszego małżeństwa już dorosła córka choć się uczy i mieszka ze mną ,ona go jeszcze toleruje ale są czasami kłótnie i mój partner się wynosi z domu i jedzie do siebie a jest z daleka o 1000km tj mieszka w południowej części kraju,przyjeżdża na parę miesięcy i mieszka z nami a jak już są kłótnie to znika,i tak jest w kółko,a trzy dał mi do myślenia że on nie przepada za małżeństwem bo widzi w nim same minusy i że lepiej jest żyć na kocia łapę czyli w wolnym związku ,ja mam teraz dylemat i to duzy czy przekonywać go do małżeństwa czy odpuścić sobie ,a wiem że to poważna sprawa i wymaga rozsądnego pomyślunku,miłość to nie wszystko jest i tez wspólne życie czasami jest ono okrutne dla nas jak musimy czasami się rozstać na jakiś czas .Sama już niewiem co robić może ktoś mi doradzi
Ania

julianka

5 lat temu

zawsze są plusy minusy, minusem wspólnego mieszkania jest to że potem to juz sie nie chce ślubu bo po co, mysle że argumentem za slubem powiiny być dzieci bo to one potem cierpią słuchając w szkole różnych opowieści

Tess

5 lat temu

Jeśli kobieta lub mężczyzna nie chcą stworzyć małżeństwa to znaczy, że jeszcze nie trafili na tę drugą połówkę. Gdy się kocha to chce się mieć prawa i obowiązki do kochanej osoby.

Mindi

5 lat temu

Związki nieformalne to pułapka dla kobiet. Niesie to ze sobą zoabowiązania najczęściej jednostronne a żadnego zabezpieczenia i ponoszenie konsekwencji ze strony mężczyzn. Myślę, że jak mężczyzna prosi o rękę to jest pewny swoich uczuć. Nigdy nie zdecydowałąbym się aby być z mężczyzną tylko dla seksu i towarzystwa.

pati25

5 lat temu

Ten artykuł podsumował dobrze wszystkie powody dla których zawarcie małżeństwa jest słuszne.

eve

5 lat temu

mylsac o dobru dzieci ,szczegolnie prawie spadkowym uwazam ze dobrze zlegalizowac malzenstwo

filodendron 2

5 lat temu

Młodzi ludzie często zaczynają ze sobą mieszkać bez ślubu. Nie sądzę ,że to jest dobre. Obserwuję sąsiadkę , która już pietnascie lat pomieszkuje z różnymi meżczyznami ,z każdym po parę lat i to się żadnym małżeństwem nie kończy. Dzieci nie ma. To, że ludzie zaczynają razem mieszkać jest pułapką, kupują wspólnie sprzęty itp.. Po paru latach są już jak małżeństwo ze stażem ,ale przecież w życiu kocha się więcej niż jeden raz. I gdy wtedy przychodzi jakaś inna ,wielka miłość, jedna z tych osób zostaje sama. To jest tak jak rozwód, wielkie tragiczne przeżycie.

sirena46

5 lat temu

Moim zdaniem powodem do zawarcia małżeństwa powinna być miłość i chęć spędzenia ze sobą wielu lat życia.
Nie zawsze jednak tak bywa. Myślę, że są pary, które nie są do końca pewne swoich uczuć, albo mają inne powody wówczas nie powinni brać ślubu. Obecnie panuje moda na wolne związki pewnie mają one też swoje zalety, ale jak są dzieci wtedy jest problem w szkole i nie tylko, o czym możemy przeczytać w artykule.

filodendron 2

5 lat temu

Ja wolę malżeństwo , wydaje mi się ,że kobieta czuje się dzięki niemu wybrana, zabezpieczona no i przede wszystkim kochana. Mój ślub bardzo mi się podobał – biała suknia , welon, kwiaty – to wszystko ma swój niezaprzeczalny urok.

Zostaw komentarz