Uroda Zadbaj o ciało

Zabiegi estetyczne dla kobiet po porodzie

Jak wrócić do dawnej sylwetki po porodzie? Wydaje się, że udaje się to wszystkim mamom, tylko nie nam. Postaram się dokonać przeglądu możliwych do zastosowania i skutecznych terapii, które mogą być pomocne w odzyskaniu sylwetki sprzed ciąży.

Jak wrócić do dawnej sylwetki po porodzie? Wydaje się, że udaje się to wszystkim mamom, tylko nie nam. Postaram się dokonać przeglądu możliwych do zastosowania i skutecznych terapii, które mogą być pomocne w odzyskaniu sylwetki sprzed ciąży.

W poprzednim artykule omawialiśmy, dlaczego tak trudno jest wrócić do dawnej sylwetki po porodzie, co stoi na przeszkodzie odzyskania dawnej wagi czy wyglądu. W tym zajmiemy się zabiegami, które pomogą nam przyspieszyć odzyskiwanie wcześniejszego wyglądu.

Uwaga nasza kieruje się ku technologiom, zabiegom, urządzeniom, które mogą zintensyfikować procesy regeneracyjne organizmu i przyspieszyć osiągnięcie pożądanej sylwetki.

Zabiegi nieinwazyjne

Co mogą zaproponować kobietom po ciąży współczesne gabinety medycyny estetycznej i salony kosmetyczne? Jakie zabiegi i technologie będą najbardziej użyteczne, a jakie napotykać będą na ograniczenia lub będą w ogóle nieskuteczne? Dokonajmy przeglądu możliwych wariantów.

Elektrostymulacja (biostymulacja)

Jedna z najstarszych technologii obecnych w medycynie estetycznej i kosmetyce. Wielu osobom nie kojarzy się dobrze – wydaje im się, że to zabieg bolesny i niekonieczne produktywny. Ja jednak chciałbym zdecydowanie polecić terapie oparte o elektrostymulację (choć warto poszukać urządzenia dobrej jakości). Jakie zalety ma elektrostymulacja dla kobiet po ciąży?

Przede wszystkim to technologia oddziałująca na mięśnie, poprawiająca ich napięcie, przywracająca jędrność włókien mięśniowych; jeśli jest to pożądane, możemy także powiększyć ich objętość. Praca na mięśniach rodzi szereg niezwykle pozytywnych konsekwencji: dzięki „pompie mięśniowej” szybko poprawia się praca układu limfatycznego (co pomaga np. likwidować obrzęki).

Aktywizacja tkanki mięśniowej, a w szczególności wzrost jej objętości, powoduje znaczący wzrost metabolizmu spoczynkowego, co natychmiast poprawia nasz bilans energetyczny. Pamiętać trzeba, że na utrzymanie przy życiu jednego centymetra sześciennego mięśni potrzeba kilkanaście razy więcej energii niż na podtrzymanie funkcji życiowych takiego samego centymetra sześciennego komórek tłuszczowych.

Nie pozostaje bez wpływu na bilans energetyczny także energia zużywana podczas samego zabiegu. Praca mięśni aktywizuje układ krwionośny, co przyczynia się również do odżywienia skóry – poprawia się jej jędrność czy koloryt. Elektrostymulacja może mieć szczególnie dobroczynny wpływ na szybkie odzyskanie pełnego czucia (odbudowę i regenerację tkanki nerwowej) w okolicach, które uszkodzone zostały podczas wykonywania cesarskiego cięcia.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o możliwości wykonywania specjalnych podpięć okrężnych, znakomicie ujędrniających porozciągane mięśnie dna miednicy. Elektrostymulację wykonuje się bez żadnych preparatów, nie ma więc ona jakiegokolwiek negatywnego wpływu na jakość pokarmu, karmienie piersią także nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu.

Masaż manualny

Kolejnym godnym polecenia zabiegiem jest niewątpliwie masaż manualny, w szczególności z wykorzystaniem aktywnych preparatów (choć tu już trzeba poczynić zastrzeżenia w sytuacji, gdy pacjentka jednocześnie karmi piersią).

Endermologia/endomasaże

Kolejnym, bardzo popularnym po ciąży zabiegiem, jest endermologia® LPG, czy – szerzej – wszelkie endomasaże. W zależności od stanu skóry, dobrać należy właściwą intensywność zabiegu – tak, by nie poczynić szkód, na przykład doprowadzając do nadmiernego porozciągania skóry. Łagodny endomasaż poprawi jędrność skóry, polepszy jej ukrwienie i dotlenienie. Podobnie jak masaż manualny może też być przyjemnym, relaksującym zabiegiem.

Zabiegi oparte o termiczne oddziaływanie na powłoki skórne

Wiele urządzeń korzysta obecnie z termicznego oddziaływania na tkanki. Może to być realizowane przez podgrzanie tkanki promieniowaniem podczerwonym lub falami radiowymi (RF).

Mikrouszkodzenia termiczne powodują odbudowę włókien kolagenowych – skóra ujędrnia się i napina. Jednocześnie zabieg nie jest związany z naciąganiem skóry, jak ma to miejsce podczas endomasaży.

Nie można jednak ograniczać się jedynie do zabiegów poprawiających jakość skóry. Nasza sylwetka zależy znacznie bardziej od naszych mięśni, szczególnie tych grup, które decydują o naszej postawie: mięśni brzucha, kręgosłupa i klatki piersiowej.

Jeśli tkanka mięśniowa jest w złej kondycji, włókna zanikają, a tonus mięśniowy jest niski, to nawet najlepiej ujędrniona skóra nie będzie dawać dobrego efektu – atrakcyjnej, pełnej energii sylwetki. To prowadzi nas do wniosku, że optymalnym rozwiązaniem jest kombinacja zabiegów typu RF lub opartych o podczerwień (co zapewni nam poprawę jakości skóry) z elektrostymulacją, która z kolei pozwoli na poprawę sylwetki przez właściwe ukształtowanie mięśni.

Zabiegi oparte o termiczne oddziaływanie na tkankę tłuszczową (krio)

Zabiegi krioliposukcji zdobywają ostatnio coraz większą popularność. Zabieg polega na lokalnym wychłodzeniu tkanki tłuszczowej, co prowadzi w konsekwencji do uruchomienia nieodwracalnego procesu jej obumarcia. Można więc mówić o niechirurgicznej krioliposukcji.

Zabieg nie ma przeciwwskazań związanych z okresem po ciąży, jednak jego skuteczność uzależniona jest od pełnego ustabilizowania gospodarki hormonalnej (a więc około 9 miesięcy po urodzeniu dziecka).

Zabiegi ultradźwiękowe

Fala ultradźwiękowa może prowadzić poprzez zjawisko kawitacji do rozbicia komórek tłuszczowych (stąd mówimy często o nieinwazyjnej liposukcji ultradźwiękowej). Przystępując do tego rodzaju zabiegów, warto połączyć je z zabiegami elektrostymulacji – organizm znacznie sprawniej poradzi sobie wtedy z usunięciem zawartości zniszczonych komórek tłuszczowych.

Bez takiego wspomagania może nastąpić wchłonięcie uwolnionego materiału, a wtedy zysk na zmniejszonych obwodach będzie minimalny. Ultradźwięki wykorzystujemy też w aplikacji aktywnych preparatów (sonoforeza) – tu jednak znów poczynić trzeba zastrzeżenia związane z karmieniem.

Zabiegi inwazyjne

Inwazyjne zabiegi kształtujące sylwetkę, czyli liposukcja chirurgiczna i lipoliza iniekcyjna to środki, po które możne ewentualnie sięgać wtedy, gdy organizm jest już w pełni ustabilizowany, a metody nieinwazyjne – z takich czy innych powodów – zawodzą.

Kosmetologia Estetyczna 4/2012 vol.1

Marcin Piwecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *