Artykuły Moda

Z czego wynika chomikowanie ubrań?

Z czego wynika chomikowanie ubrań

Julia Kicova z Unsplash

Na ubrania każdego miesiąca wydajemy niemało pieniędzy, mimo iż nasze szafy pękają w szwach. Gdy przybywa nowych rzeczy, trudniej nam się rozeznać z tym, co już posiadamy. Wielu sukienek czy spodni nie nosimy, gdyż ich nie widzimy przy takim natłoku rzeczy. Stylistki zachęcają do tego, aby regularnie porządkować swoje garderoby i pozbywać się z nich zbędnych rzeczy. Nie zawsze jednak potrafimy dostosować się do tego zalecenia. Z czego wynika chomikowanie ubrań?

Spis treści:

  1. Z czego wynika chomikowanie ubrań? Zakup drogich rzeczy
  2. Nowe ubrania z metką – dlaczego nie potrafimy się ich pozbyć?
  3. Chomikowanie ubrań a kupowanie rzeczy ładnych niepasujących do nas
  4. Oryginalne ubrania, których nie mamy z czym połączyć
  5. Będę to nosić, gdy schudnę
  6. Chomikowanie ubrań a indywidualna historia rodzinna

Z czego wynika chomikowanie ubrań? Zakup drogich rzeczy

Niewątpliwie trudniej pozbyć się rzeczy, na które wydało się sporo pieniędzy. Często bowiem wygląda to tak, iż idziemy do sklepu, coś nam się bardzo podoba, kupujemy to mimo wysokiej ceny, a następnie czekamy na okazję. Ta jednak się nie przytrafia. Jeśli wszyscy w naszym otoczeniu są już po ślubie, to nie ma sensu kupować kreacji weselnych, które urzekły nas swoim designem, bo nie założymy ich do pracy. Można je spożytkować podczas zabawy sylwestrowej czy karnawałowej, należy jednak sobie zadać pytanie, czy uczestniczymy w tego typu wydarzeniach.

Nowe ubrania z metką – dlaczego nie potrafimy się ich pozbyć?

Bardzo ciężko oddać komuś nowe ubrania, które mają jeszcze metki. Skoro ani razu nie miałyśmy ich na sobie, to chciałybyśmy to zmienić. Z drugiej strony, skoro do tej pory nie założyłyśmy danej sukienki czy garnituru, to znaczy to, iż w czymś nam nie odpowiada dane ubranie. Może jest zbyt strojne, nie w naszym kolorze, wykonane z nieprzyjemnej w dotyku tkaniny etc. Oczywiście zawsze warto zostawić sukienkę, która spadła nam gdzieś w szafie i której zwyczajnie nie widziałyśmy. Inaczej sytuacja wygląda, gdy codziennie omijamy spodnie z metką i sięgamy po spódnicę. Taką rzecz warto sprzedać, ponieważ można w ten sposób odzyskać chociaż część pieniędzy.

Chomikowanie ubrań a kupowanie rzeczy ładnych niepasujących do nas

Z czego wynika chomikowanie ubrań? Często u jego podstaw leżą kwestie estetyczne. Gdy jakie ubranie bardzo nam się podoba, to nie chcemy się go pozbywać. Pytanie jednak, czy pasuje do naszej sylwetki, typu urody i stylu życia. Coś, co wygląda olśniewająco na koleżance, u nas niekoniecznie się sprawdzi. Może się bowiem okazać, że podkreśla coś, co wolałybyśmy zamaskować. W naszych szafach nie ma miejsca na ładne ubrania, których się nie nosi.

Oryginalne ubrania, których nie mamy z czym połączyć

Wiele kobiet daje się ponieść magii wyprzedaży lub buszowania w lumpeksach. Gdy ubrania są relatywnie tanie, a trafi się coś ciekawego, dużo łatwiej przychodzi nam zakupić daną rzecz. W takiej sytuacji należy zadać sobie pytanie, czy zdecydowałabym się na nią w regularnej cenie np. 400 zł? Jeśli odpowiedź brzmi: nie, to może warto ją sobie odpuścić? Z wyprzedaży i lumpeksów często powracamy z ubraniami oryginalnymi, do których nie posiadamy bazy. Tę obiecujemy sobie zakupić, jednak to nie następuje.

Będę to nosić, gdy schudnę

Niektóre kobiety latami trzymają ulubione jeansy, koszule i sukienki, bo wierzą, że pewnego dnia schudną lub przytyją, przez co będą się w nich prezentować efektownie. Poza tym szkoda im wyrzucać rzeczy, jeśli te za chwilę mogą okazać się przydatne.  Oczywiście, jeśli przed chwilą urodziłaś dziecko, to rzeczywiście lepiej nie zmieniać wyposażenia szafy. Wkrótce możesz powrócić do dawnego rozmiaru. Jeśli jednak te ubrania są sprzed kilku lub kilkunastu lat, rozstań się z nimi. Niech posłużą komuś innemu, zanim całkowicie wyjdą z mody.

Chomikowanie ubrań a indywidualna historia rodzinna

Nie każda z nas dorastała w warunkach dostatku. Jeśli w domu się nie przelewało, trzeba było szanować każdą rzecz. W rezultacie w dorosłym życiu możemy mieć problem z pozbywaniem się nienoszonych ubrań, gdyż zakładamy, że te mogą się przydać. Gdy zużyjemy jedne spodnie, sięgniemy po kolejne, które teraz leżą odłogiem. Niestety, chomikowanie sprawia, że szafy pękają w szwach, a nam ciężko znaleźć to, czego naprawdę potrzebujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *