Wypadanie włosów po COVID-19 stanowi dość często spotykane zjawisko. Problem ten dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, przy czym panie bardziej martwi przerzedzająca się fryzura. Wszak długie i gęste włosów stanowią jeden z ich atrybutów. U 80% ozdrowieńców wypadanie włosów pojawia się po 3 miesiącach od przebytej choroby. Jak sobie poradzić z tym problemem?
Wypadanie włosów po COVID-19
Wielu Polaków ma już za sobą infekcję COVID-19. Niestety, wirus nadal nie odpuszcza i przenosi się między ludźmi. Po przebytym zakażeniu wielu ozdrowieńców skarży się na wypadanie włosów. Nie jest to jednak zjawisko zbliżone do tego, z jakim mamy do czynienia po zimie. Wypadanie włosów po COVID-19 przebiega dużo bardziej intensywnie, dlatego tak bardzo niepokoi kobiety. Panie boją się, że wyłysieją całkowicie, a w miejscu utraconych włosów nie wyrosną nowe.
Dlaczego włosy wypadają po COVID-19?
Wypadanie włosów po COVID-19 wydaje się mieć kilka przyczyn. Po pierwsze, infekcji często towarzyszy gorączka, która prowadzi do denaturacji białek, w tym protein budujących włosy. Po drugie, podczas infekcji COVID-19 wiele osób nie czuje smaku i zapachu, przez co spożywa mniej posiłków, co z kolei prowadzi do niedoboru składników odżywczych. Po trzecie, chorobie wywołanej przez koronawirusa towarzyszy ogromny stres, który w dłuższej perspektywie przekłada się na wypadanie włosów. Po czwarte, wirus osłabia nasz organizm, co skutkuje przerzedzaniem się fryzury i zwiększoną łamliwością paznokci.
Sposoby na wypadanie włosów
Jakie kroki podjąć, gdy wypadanie włosów po COVID-19 dotyka również ciebie? Po pierwsze, zrezygnuj z inwazyjnych zabiegów fryzjerskich takich jak farbowanie, trwała ondulacja czy keratynowe prostowanie włosów, bo efektem będzie nasilenie problemu. Po drugie, gdy włosy są mocno przerzedzone, podetnij je nieco, aby ich niska objętość nie rzucała się tak bardzo w oczy. Po trzecie, ogranicz zabiegi z wykorzystaniem wysokich temperatur takie jak prostowanie włosów czy ich podkręcanie za pomocą lokówki.
Wcierki na wypadanie włosów
Sposobem na wypadanie włosów może być też stosowanie specjalnych wcierek wzmacniających cebulki włosów. Znajdziemy je zarówno w drogeriach, jak i w aptekach. Kluczową rolę odgrywa dobór odpowiedniego składu i regularne stosowanie. Wcierki nie są jednak dla każdego, w przypadku cery wrażliwej mogą powodować podrażnienie, ponieważ najczęściej wykorzystywanym rozpuszczalnikiem jest alkohol. Ponadto zawierają szereg substancji pochodzenia roślinnego, które mogą uczulać. W takiej sytuacji lepsze rezultaty może przynieść wcieranie naturalnego olejku w skórę głowy. Często dostarcza on mieszkom włosowych wielu cennych substancji odżywczych.
Automasaż skóry głowy
Wypadanie włosów po COVID-19 może też szybciej ustąpić, gdy zdecydujemy się na automasaż skóry głowy. Wykorzystajmy do tego specjalną szczotkę z wypustkami, które pobudzają krążenie w obrębie skóry głowy. Warto pamiętać, że taki automasaż wykazuje też działanie relaksujące. Pozwala pozbyć się napięcia po chorobie.
Suplementy na wypadanie włosów
Suplementy na wypadanie włosów także mogą okazać się pomocne w walce o gęstą fryzurę. Musimy tylko pamiętać, że przynoszą rezultaty długofalowe. Na pierwsze efekty przyjdzie nam poczekać co najmniej 3 miesiące pod warunkiem, że będziemy pamiętać o regularnym zażywaniu preparatu.