Fitness

Jak wybrać dobre buty na fitness?

buty na fitness

Fitness jest nie tylko formą gimnastyki rekreacyjnej, ale także pewną filozofią życiową. Sama nazwa tego rodzaju sportu znaczy tyle, co „sprawność”. Osoby, które praktykują zajęcia fitnessu, zazwyczaj dbają także o zdrową dietę i aktywność w codziennym życiu. Jego form jest mnóstwo: od typowego aerobiku przez rozciąganie po zajęcia bardziej przypominające taniec. Każda z nich wymaga od nas odpowiedniego ubioru i wygodnego obuwia. Jak wybrać dobre buty na fitness?

Większość osób nie zastanawia się nad butami, gdy postanawia zacząć uprawiać jakiś sport. Początkujący uznają zazwyczaj, że jakiekolwiek buty sportowe będą dobre do każdego rodzaju zajęć. Nie jest to prawdą. Wśród elementów fitnessu znajdziemy różnorodne ćwiczenia, takie jak obroty czy podskoki. Nasze obuwie musi być dostosowane do tego typu ruchu i zapobiegać kontuzjom. Dobre buty na fitness zapewniają stabilizację stopy, ale nie ograniczają naszej swobody.

Jak ważne są dobrze dobrane buty?

Dobre buty są podstawą treningów. Muszą zapewnić naszym stopom amortyzację i stabilizację. Nie mogą się ślizgać ani spadać z nogi. Powinnyśmy czuć się w nich komfortowo i wygodnie. Dopiero wtedy pozwalają nam na dobre wykonanie ćwiczeń oraz zapobiegają kontuzjom. Źle dobrane obuwie prowadzi do urazów kolan i problemów z kręgosłupem. Ich wygląd powinien być zatem sprawą drugorzędną, choć większość butów na fitness występuje w różnych wariantach kolorystycznych i łatwo znaleźć coś dla siebie. Niestety, niekiedy trzeba zainwestować w nie trochę więcej pieniędzy. Na pewno warto, ponieważ zapobiegnie to wydawaniu sporych sum na lekarzy czy specjalne maści.

Podeszwa – najważniejszy element butów sportowych

Podeszwa jest najważniejszym elementem obuwia fitnessowego. Musi zapewniać zwiększony komfort treningu oraz zapobiegać poślizgnięciom. Szczególnie, gdy ćwiczymy na śliskim parkiecie, ryzyko upadku jest duże. W takim przypadku musimy zaopatrzyć się w buty o dużej przyczepności do podłoża. Podeszwa musi być trochę twardsza i mniej giętka niż w standardowym obuwiu dla biegaczy. Zapewnia to nam stabilność podczas ćwiczeń siłowych. Jeżeli trenujemy, aby zrzucić trochę kilogramów, zainwestujmy w buty z poduszką żelową lub powietrzną w podeszwie. Zapewnią lepszą amortyzację, co ochroni nasze ścięgna i stawy przed kontuzją.

Cechy idealnych butów fitnessowych

buty sportowe

Buty na fitness powinny być lekkie. Powinnyśmy być w stanie je lekko zgnieść. Przednia część obuwia musi dać się zgiąć, ale z wyraźnym oporem. Wkładka w bucie fitnessowym jest zazwyczaj miękka, wykonana ze skóry lub materiału syntetycznego. Cholewa za to powinna być trwała i być w stanie stabilizować nogę podczas treningu. Obuwie sportowe powinno być wytworzone z oddychających materiałów, takich jak naturalna skóra czy siateczka przepuszczająca powietrze. Syntetyczne tworzywa utrudniają wentylację i sprzyjają poceniu się stóp, co może prowadzić do rozwoju grzybicy.

Jak kupować buty na fitness?

Na zakupy dobrze dobranych butów na fitness warto poświęcić trochę więcej czasu. Istotne jest zabranie ze sobą takich skarpetek, w jakich zazwyczaj ćwiczymy. Jeśli do sklepu przyjdziemy w grubszych lub dłuższych, możemy wybrać buty, które nie zapewnią nam wygody podczas treningu. Skarpetki w nich będą spadać nam ze stóp albo nie będą chronić przed otarciem. Obuwie warto kupować w godzinach popołudniowych, gdy nasze stopy są zmęczone i lekko opuchnięte. Dzięki temu dobierzemy wygodne buty, które nawet obolałym nogom niosą komfort. Najlepiej przejść się w nich po sklepie i wykonać kilka ćwiczeń, by sprawdzić, czy nam dobrze pasują. Buty na fitness są dostępne w różnych kolorach i kształtach. Na pewno znajdziemy coś, co pasuje nam również pod względem wyglądu.

Karolina Solga

Komentarze (3)

pati25

4 lata temu

Buty do fitnessu muszą być odpowiednio dobrane.Idealne do formy ćwiczeń.Artykuł podpowiada na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu takich butów.To ważne

Agnieszka

4 lata temu

osobiście ćwiczę w nike roshe run i mogę polecić z całego serca 🙂

Emilly27k

4 lata temu

Na fitness polegam wybór butów wyłącznie sportowych. Można od czasu do czasu zastąpić je tenisówkami. Musimy zwrócić uwagę czy podeszwa jest odpowiednio dobrana czy but nie jest uszkodzony, dobre wiązadła zwane sznurkami. Ćwiczyć i czuć się fantastycznie w takich ów butach.

Zostaw komentarz