Wrażliwy twardziel
Zdjęcie autorstwa LinkedIn Sales Navigator z Pexels

Bardzo często same stawiamy mężczyznom sprzeczne oczekiwania. Z jednej strony pragniemy, aby byli twardzi i zdecydowali, z drugiej czuli i troskliwi. Niełatwo jest spełnić nasze oczekiwania. Na dodatek chłopców od małego poddaje się indoktrynacji. Nie wolno im okazywać uczuć, płakać, martwić się. Muszą zawsze być twardzi i silni. W ten sposób rodzi się wrażliwy twardziel.

Chłopcy rodzą się bardziej wrażliwi niż dziewczynki

Badania naukowe wykazały, iż chłopcy rodzą się bardziej wrażliwi niż dziewczynki. One lepiej radzą sobie w trudnych sytuacjach. Nie obawiają się aż tak bardzo, gdy mama zniknie z ich pola widzenia. Kłótnia z koleżanka z klasy również nie wpływa aż tak negatywnie na ich stan psychiczny. Z biologicznego punktu widzenia dziewczynki mają mniejszą siłę fizyczną, ale wyższą wytrzymałość psychiczną. Lepiej radzą sobie w stresujących sytuacjach w przeciwieństwie do chłopców.

Socjalizacja zmusza chłopców do przyjęcia masek twardzieli

To nie chłopcy rodzą się twardzielami, takimi muszą stać się wskutek socjalizacji. Bardzo często już matka krzyczy na swojego syna, że nie powinien się mazgaić, tylko się przewrócił, ma być twardy, a nie miękki. Gdy synowi dokucza smutek, nie ma z kim o nim porozmawiać. Zarówno matka, jak i ojciec wyznają bowiem zasadę, iż chłopiec powinien wyprzeć tego typu emocje. Musi wykazywać odporność na smutek czy lęk.  W rezultacie chłopcy uczą się, że matka i tak ich nie zrozumie, nie pomoże w trudnej sytuacji, więc spychają swoje trudne emocje i udają twardzieli.

Samoocena mężczyzn uzależniona od czynników zewnętrznych

W związku z tym, iż mężczyzn zmusza się do zablokowania pewnych emocji, na dodatek wymaga się od nich robienia kariery zawodowej oraz bycia silnym, to samoocena facetów zależy od czynników zewnętrznych. Gdy świetnie sobie radzą w pracy, czują się wartościowi. Gdy łatwo przychodzi im podryw kobiet, uważają siebie za bogów seksu. Wystarczy jednak najmniejsza porażka, zlikwidowanie ich stanowiska wskutek kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię, a samoocena mężczyzny mocno się obniża.  Gdy facet siwieje, rośnie mu brzuszek piwny, przestaje być atrakcyjny dla kobiet. Te nie zwracają na niego większej uwagi, co także obniża jego samoocenę.

Wrażliwy twardziel. Do czego prowadzi duszenie emocji przez mężczyzn?

Duszenie emocji przez mężczyzn nie prowadzi do niczego dobrego. One nie znikają tylko dlatego, że je bagatelizujemy. Tkwią gdzieś pod skórą i zatruwają nas od środka. Bardzo często duszenie emocji prowadzi do lęków, nerwicy czy depresji. Mężczyźni nie są jednak nauczeni do szukania pomocy u psychoterapeuty i wielu z nich w końcu popełnia samobójstwo.

Dlaczego ważne jest współczucie dla samego siebie?

Wrażliwy twardziel musi zacząć nauczyć okazywać współczucie samemu sobie. Można by uznać, że chodzi tutaj o umartwianie się nad sobą. Nic bardziej mylnego. Wrażliwy twardziel musi nauczyć się nawiązywać kontakt z własnymi emocjami. Jeśli jest mu smutno, niech zastanowi się nad przyczyną takiego stanu i go zaakceptuje. Można przemówić do siebie głosem Dorosłego – jest ci smutno, bo nie możesz być pewny swojego miejsca pracy, to zrozumiałe, że chcesz zachować niezależność finansową, a w dzisiejszych czasach wszystko jest nieprzewidywalne. Możesz jednak zacząć przeglądać prace dodatkowe.