wkładki urologiczne

Nietrzymanie moczu najczęściej dotyka kobiety po menopauzie. Nierzadko pojawia się jednak także u młodszych pań, a nawet mężczyzn. Jego głównym objawem jest bezwiedne wyciekanie moczu. Przyczyny tej dolegliwości mogą być bardzo różne. Nietrzymanie moczu zawsze wiąże się jednak ze skrępowaniem dotkniętych nim osób. Wstyd nie pozwala im powiedzieć o swoich dolegliwościach bliskim, a nawet lekarzowi. Warto wiedzieć, że schorzenie to występuje bardzo często i nie jest trudne do wyleczenia. Kuracja może trwać długo, dlatego zanim uporamy się z chorobą powinniśmy stosować wkładki urologiczne.

Wkładki urologiczne to idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na nietrzymanie moczu. Zapobiegają poplamieniu i zmoczeniu bielizny, pochłaniają także przykry zapach. Dzięki temu chory ma zapewniony komfort fizyczny i psychiczny. Nie musi obawiać się, że podczas zakupów czy na spotkaniu ze znajomymi zdarzy mu się krępująca sytuacja. Musimy jednak pamiętać, że nieleczona inkontynencja zazwyczaj się nasila. Wkładki pozwolą nam na normalne funkcjonowanie, ale w radzeniu sobie z NTM kluczowe jest podjęcie odpowiedniego leczenia.

Nietrzymanie moczu – z czego wynika?

Nietrzymanie moczu to krępujący problem, który częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Dolegliwość ta pojawia się u 30-50% pań po 45. roku życia. Wynika wtedy z niedoboru estrogenów, który wpływa na osłabienie mięśni podtrzymujących narządy układu moczowo-płciowego. Jednak panowie także są nią zagrożeni, szczególnie w przypadku problemów z gruczołem krokowym. Inkontynencja polega na mimowolnym i niekontrolowanym wyciekaniu moczu z pęcherza moczowego. Gubienie może dotyczyć jedynie kilku kropel, jednak czasem chorzy skarżą się na stałe kapanie lub wręcz wypływający strumień moczu. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu przed mikcją nie pojawia się żaden sygnał świadczący o potrzebie pójścia do ubikacji. Inny typ NTM objawia się nagłym parciem na pęcherz, po którym następuje bezwiedne oddanie moczu.

Rodzaje nietrzymania moczu

Najpowszechniejszym rodzajem inkontynencji jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Do niekontrolowanej mikcji dochodzi u kobiet podczas śmiechu, kaszlu czy wysiłku fizycznego. Przyczyną choroby jest nieprawidłowy mechanizm zamykania się cewki moczowej. Występuje najczęściej u pań po menopauzie lub młodszych kobiet cierpiących na zaburzenia hormonalne. Nietrzymanie moczu spowodowane naglącymi parciami wynika z nadreaktywności pęcherza. Silna potrzeba oddania moczu może pojawić się po usłyszeniu płynącej wody lub tuż przed wejściem do domu. U panów zazwyczaj pojawia się NTM z przepełnienia. Pęcherz gromadzi dużo moczu, rozciąga się, lecz nie wywołuje uczucia parcia. W pewnym momencie zaczynają z niego wyciekać niewielkie porcje moczu. Dolegliwość wywołana jest przez powiększenie prostaty. U pań może wynikać ze zgięcia cewki moczowej towarzyszącemu obniżeniu dna miednicy.

Nietrzymanie moczu – jak z nim żyć?

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu wymaga odpowiedniego leczenia. Jeśli dotyczy nas ten problem, przede wszystkim musimy skierować się do poradni urologicznej. Badania diagnostyczne, takie jak analiza składu moczu czy badanie urodynamiczne, pozwolą na określenie przyczyny naszego schorzenia. Dzięki nim lekarz będzie w stanie dobrać dla nas właściwą terapię. NTM leczy się za pomocą ćwiczeń mięśni Kegla, farmakoterapii, elektrostymulacji lub zabiegów chirurgicznych. Stosowanie kilku zasad może jednak ułatwić nam funkcjonowanie z tym schorzeniem. Istotne jest opróżnianie pęcherza zaraz po odczuciu parcia. Musimy też zrezygnować z używek takich jak alkohol czy kawa, bo nasilają potrzebę oddawania moczu. Zrezygnujmy też z picia napojów na 2 godziny przed pójściem spać. Pamiętajmy o higienie intymnej, aby uniknąć dodatkowych zakażeń. Konieczne jest także stosowanie odpowiednio dobranych środków chłonnych, czyli wkładek urologicznych.

Wkładki urologiczne a nietrzymanie moczu

Wkładki urologiczne stworzone są specjalnie z myślą o osobach cierpiących na nietrzymanie moczu. Z wyglądu przypominają podpaski, jednak są znacznie bardziej chłonne, a także neutralizują nieprzyjemny zapach. Ich skrzydełka zabezpieczają dodatkowo przed zabrudzeniem bielizny. Sprawdzają się podczas leczenia NTM, gdy nasze dolegliwości są słabe lub średnio nasilone. Wkładki urologiczne mają właściwości antybakteryjne i zapewniają poczucie komfortu i suchości. Występują także w dwóch wersjach: dla mężczyzn i dla kobiet. Dzięki temu idealnie dopasowują się do ciała chorego. Ciężki stopień inkontynencji może wymagać używania majtek chłonnych, inaczej nazywanych pieluchomajtkami. Przypominają one tradycyjną bieliznę, ale są wyposażone we wkład chłonący mocz. Stosowanie takich ochronnych środków pozwala chorym na inkontynencję na normalne życie bez strachu przed krępującą sytuacją.

Karolina Solga