Wielki Post

Środa popielcowa, która w roku 2017 przypada na 1 marca, rozpoczyna ważny okres dla wielu Polaków, czyli Wielki Post. Czas ten jest formą oczekiwania na Wielkanoc. Jak obchodzimy okres postu? Co dla Polaków ma szczególne znaczenie w tym czasie?

40 dni postu

Zagłębiając się w historię, post trwał dawniej tylko dwa dni przed Wielkanocą. Dopiero z czasem jego okres ewoluował, wydłużają się aż do czterdziestu dni. Liczba ta nie pozostaje bez znaczenia. Jest symbolem i pamiątką 40 dni postu Jezusa na pustyni oraz czterdziestoletniej wędrówki Izraelitów, uciekających z Egiptu. Papież Grzegorz I Wielki wprowadził ten okres w kościele katolickim. Post jest okresem pokuty i nawrócenia. Zmienia się wystrój świątyni, znikają barwne dekoracje w postaci kwiatów. W przypadku szat liturgicznych dominuje kolor fioletowy. Śpiewane są pieśni pokutne, opowiadające o Jezusie wiszącym na krzyżu, który oddał swoje życie za grzechy ludności. Post ma nas skłonić do rachunku sumienia, refleksji, ma przygotować na zmartwychwstanie Chrystusa nasze serca i dusze. Okres Wielkanocy jest najważniejszy w kościele katolickim. Wielki Post rozpoczyna się w środę popielcową i trwa aż do okresu, który nosi nazwę Triduum Paschalne.

Droga krzyżowa

Charakterystycznym nabożeństwem dla Wielkiego Postu jest Droga krzyżowa. Oprócz niej, w kościołach odprawiane są także Gorzkie żale. Droga krzyżowa odbywa się na pamiątkę drogi, którą Jezus pokonał na górę Golgotę, dźwigając krzyż na swoich ramionach. Przechodząc przez kolejne stacje przypominamy sobie, kogo Jezus spotkał na swojej drodze, jakie towarzyszyło mu cierpienie i ból. Przedstawienie męki Chrystusa w formie poszczególnych stacji, bardzo często jest widoczne na obrazach, zawieszonych na ścianach kościołów. Droga krzyżowa odprawiana jest w Wielki Post w każdy piątek. Szczególnym dniem jest Wielki Piątek, tuż przed świętami, kiedy w wielu miastach odgrywa się Misterium Męki Pańskiej, często ulicami miast, wieczorową porą. Wówczas pasja nabiera zupełnie innego, bardziej podniosłego znaczenia, jeszcze bardziej wprowadzając nas w ten szczególny czas.

Wielki Post w oczach katolików

Post jest związany z wyrzeczeniami. Jak sama nazwa wskazuje, w tym wyjątkowym okresie, katolicy poszczą, jednak nie robią tego przez całe 40 dni, niczym Jezus na pustyni. Najważniejszym dniem postnym jest środa popielcowa, kiedy obowiązuje post ścisły, co oznacza unikanie potraw mięsnych. Na znak nawrócenia, w kościołach posypuje się głowy wiernych popiołem, uzyskanym ze spalenia palm wielkanocnych z zeszłego roku. W każdy piątek również obowiązuje wiernych post. środa popielcowaWielki Post to doskonała okazja do postanowień, które mogą sprawdzić naszą silną wolę i wytrwałość. W tym czasie warto zmierzyć się ze swoimi słabościami i zastanowić się nad tym, co takiego możemy zmienić w swoim życiu. Przygotowanie do nadchodzących, radosnych świąt poprzedza smutek i zaduma, co pokazuje nam, że życie nie składa się tylko z chwil szczęścia. Jednocześnie, Wielki Post jest dowodem na to, że po trudnych chwilach przychodzi coś dobrego, że warto czekać i mieć nadzieję oraz wiarę, która potrafi pokonać wszelkie przeszkody.

Przed nami wyjątkowy czas, który postarajmy się wykorzystać jak najlepiej. Zanim przygotujemy święconkę i zaśpiewamy Alleluja, przeżyjmy godnie czas Wielkiego Postu, by dobrze przygotować się do Wielkanocy.

Katarzyna Antos