wczasy w bułgarii
Adobe Stock

Zagraniczne wakacje nad morzem w czasach PRL-u? Koniecznie nad Morzem Czarnym! Prawdziwym luksusem były wówczas wyjazdy do gruzińskiego Batumi albo na Złote Piaski w Bułgarii. Wraz z przemianą ustrojową otworzył się dla nas cały świat, a w związku z tym… czarnomorskie kurorty zeszły na dalszy plan. Dziś, po latach zachwycania się Wyspami Kanaryjskimi i Egiptem, Polacy przepraszają się z Bułgarią. Oto powody, dla których warto pojechać tam na wczasy!

Wczasy w Bułgarii – czy warto?

Bułgaria jest krajem położonym na południu Europy, w północno-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego. 60% jej powierzchni to wyżyny i góry. Na północy kraju rozciąga się Nizina Naddunajska, w części południowo-wschodniej – Nizina Górnotracka. Wschodnie krańce Bułgarii to wybrzeże Morza Czarnego wraz z popularnymi Warną, Słonecznym Brzegiem, Złotymi Piaskami, Sozopolem i Primorskiem – część Bułgarii, która przyciąga zdecydowanie najwięcej turystów.

W Bułgarii panuje klimat umiarkowany ciepły (w głębi kraju) oraz wilgotniejszy, podzwrotnikowy nad morzem. Podczas wakacji w Bułgarii spodziewajcie się średnio 26°C; woda w morzu będzie miała ok. 22°C. Idealne warunki dla wszystkich turystów, którzy źle znoszą tropikalne upały!

wczasy w bułgarii
Adobe Stock

Dlaczego jeszcze warto jechać do Bułgarii? Bo współcześnie zaplecze turystyczne tego kraju stoi na o wiele wyższym poziomie niż dawniej. Kto jeździł nad bułgarskie morze kilkanaście lat temu i pamięta ówczesną rzeczywistość, ten przeżyje dziś miłe zaskoczenie. Zwłaszcza, że ośrodki wypoczynkowe w Bułgarii są o wiele tańsze niż np. kurorty nad Morzem Śródziemnym, a przy tym wcale nie są od nich gorsze.

Ile kosztują wakacje w Bułgarii?

Ile kosztują wczasy w Bułgarii? Ceny za 7 dni w Słonecznym Brzegu zaczynają się już od 639 zł za osobę (wycieczka w maju). Jeśli chodzi zaś o Złote Piaski, za tygodniową wycieczkę w czerwcu trzeba będzie zapłacić od 1289 zł za osobę. O niecałe 100 zł droższa jest wycieczka do Primorska, do Warny natomiast – o 400 zł. Ofert wyjazdów na wczasy do Bułgarii jest obecnie tak dużo, że każdy ma szansę znaleźć termin, cenę i standard wycieczki idealne dla siebie. Wystarczy zajrzeć do serwisu lidl-podroze.pl!

Gdzie na wczasy w Bułgarii?

Bułgaria słynie głównie z nadmorskich rejonów i to właśnie te kierunki polecamy wam na wakacje. Jedną z najdłuższych plaż w kraju może poszczycić się miejscowość Primorsko. Oprócz możliwości wypoczynku na plaży oferuje także inne atrakcje. Warto zobaczyć np. megalityczne sanktuarium Beglik Tash, przypominające nieco słynne Stonehenge.

Polecamy też najstarszy kurort nad tą częścią Morza Czarnego – Sozopol. W mieście z łatwością oderwiesz się od ciągłego plażowania, zwiedzając tutejszą starówkę, mur południowy, zabytkowe cerkwie oraz wyspę św. Jana, na której znajduje się rezerwat przyrody.

wczasy w bułgarii
Adobe Stock

A które kurorty Bułgarii przyciągają najwięcej turystów? Na pierwszym miejscu stawiamy Słoneczny Brzeg. To chyba najbardziej żywa i kolorowa miejscowość na całym wybrzeżu! Drugi w kolejności kurort to Złote Piaski, miejscowość powstała w latach 50. ubiegłego wieku, z założenia jako miejscowość wypoczynkowa. To typowe centrum wakacyjnych rozrywek. Jeśli będzie wam mało, udajcie się do nieodległej Warny… i zwiedzajcie! Jest to przecież miejsce słynnej bitwy, w której poległ polski król Władysław Warneńczyk.

I co myślicie? Czy Bułgaria zasłużenie wróciła do łask polskich turystów? Naszym zdaniem jak najbardziej. Czy będzie to wasza pierwsza wycieczka do tego kraju, czy podróż sentymentalna – nieważne. Szerokie plaże ze złotym piaskiem czekają na każdego!

Tekst partnera

4 KOMENTARZE

  1. Nigdy nie byłam na wczasach w Bułgarii ale zazdrościłam wszystkim, którzy wracali i opowiadali jak tam jest pięknie. Nie mam pomysłu na tegoroczny urlop, może wakacje w Bułgarii to będzie dobry pomysł. Chociaż na tydzień chętnie wybrałabym się 🙂

  2. Nie było mnie stać żeby jechać z rodziną na wczasy do Bułgarii. Nie słyszałam żeby ktoś teraz jeździł nad Morze Czarne, teraz modna jest Chorwacja. Ale chyba Bułgaria jest tańsza, warto pojechać.

  3. Również nie byłam na takich wakacjach i też troszkę zazdroszczę tym co byli. Moi znajomi właśnie rok temu mogi sobie pozwolić na taki wypoczynek i wrócili bardzo zadowoleni.

  4. Dla całej rodziny to spory koszt taki wyjazd, więc my z mężem wyskoczymy na weekend na Mazury do znajomych na działkę, a syna zapisałam na obóz letni w Złotych Piaskach z but-em, niech chłopak zobaczy kawałek świata. Oceny ma dobre, więc czemu nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ