Zdrowie

W czym znajduje się witamina D?

W czym znajduje się witamina D

Spencer Selover z Pexels

Witamina D odgrywa w naszym organizmie szereg istotnych funkcji. Wykazano, iż oddziałuje na system odpornościowy, zmniejszając ryzyko infekcji. Ponadto zapewnia zdrowe kości. Nic dziwnego, że jej dostarczanie w odpowiednich ilościach jest tak szalenie ważne. W naszym artykule zdradzamy, w czym znajduje się witamina D.

Spis treści:

  1. W czym znajduje się witamina D?
  2. Produkty wzbogacane witaminą D
  3. Wytwarzanie witaminy D w skórze – dlaczego jest ograniczone?
  4. Kiedy suplementacja witaminą D?
  5. Witamina D w kroplach dla małych dzieci
  6. Leki OTC z witaminą D

W czym znajduje się witamina D?

Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego należy uważać z jej suplementacją. Przed jej rozpoczęciem warto wykonać stosowne badania określające stężenie witaminy D w organizmie. Cholekalcyferol to najczęściej spotykana forma, którą znajdziemy m.in. w tłustych rybach morskich, w tłuszczu ssaków morskich (wątroba rekina), nabiale, podrobach i jajach. Wegetarianie mogą dostarczać witaminę D, jedząc grzyby. Te bowiem zawierają ergokalcyferol, czyli inną pochodną tego związku chemicznego.

Produkty wzbogacane witaminą D

Jeśli zastanawiasz się, w czym występuje witamina D, to musisz wiedzieć, że niektóre produkty spożywcze wzbogaca się tym związkiem. Znajdziemy go w niektórych margarynach, czyli utwardzonych tłuszczach roślinnych, oraz w mleku dla niemowląt czy w kaszkach dla niemowląt.

Wytwarzanie witaminy D w skórze – dlaczego jest ograniczone?

Co ciekawe, człowiek potrafi wytwarzać witaminę D. Niestety jej produkcja przebiega w dość ograniczonym zakresie. Ograniczają ją promienie słoneczne, które pod odpowiednim kątem i w odpowiedniej ilości docierają do naszej strefy geograficznej tylko od połowy kwietnia do połowy września. Później synteza witaminy D w skórze ustaje, przez co musimy dostarczać ją z zewnątrz wraz z pożywieniem. Nic dziwnego, że jesień i zima to czas zwiększonej zapadalności na infekcje górnych dróg oddechowych, wszak w tym okresie u wielu Polaków stwierdza się niedobór witaminy D.

Kiedy suplementacja witaminą D?

Jak wcześniej wspominaliśmy, istnieją produkty dostarczające witaminy D. Cholekalcyferol w największych ilościach występuje w tłustych rybach morskich. Jednak przeciętny Polak spożywa ich stanowczo za mało, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę D. Czasem trzeba ją dostarczać z zewnątrz, sięgając po suplementy diety czy leki OTC. Zanim jednak suplementacja witaminą D stanie się naszą rutyną, powinniśmy wykonać badania laboratoryjne określające poziom tego związku w naszym organizmie. Cholekacyferol można bowiem przedawkować, co ma daleko idące konsekwencje.

Witamina D w kroplach dla małych dzieci

Suplementy z witaminą D stosuje się obowiązkowo w przypadku małych dzieci. Niemowlęta nie wytwarzają same tego związku chemicznego. Ponadto w sposób szczególny są narażone na jego niedobór. To właśnie z tego powodu wzbogaca się kaszki i mleko dla niemowląt witaminą D. Cholekalcyferol małym dzieciom podaje się w formie płynu. Te mogłyby się bowiem zadławić tabletką.  Dorosły może przyjmować suplementy z witaminą D w postaci płynu lub kapsułek. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Kapsułki z witaminą D zazwyczaj są dość duże, dlatego też osoby mające problem z ich połykaniem, powinny raczej postawić na wersję płynną.

Leki OTC z witaminą D

Suplementacja witaminą D powinna być przeprowadzana w przemyślany sposób. Najpierw należy ustalić, czy istnieją ku niej przesłanki. Jeśli tak, to warto poszukać produktu, który wyróżnia się wysoką jakością i przyswajalnością. W tym miejscu warto podkreślić, że istnieją preparaty z witaminą D o statusie leku OTC. Można je nabyć bez recepty. Wiele osób skłania się właśnie ku nim, ponieważ są to produkty przebadane pod kątem skuteczności i biodostępności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *