Uzależnienie od smartfona
Zdjęcie autorstwa Sora Shimazaki z Pexels

Uzależnienie od smartfona jest dużo częściej spotykanym problemem, niż może nam się wydawać na pierwszy rzut oka. Zazwyczaj, gdy o nim myślimy, oczyma wyobraźni widzimy nastolatków rozmawiających ze znajomymi w wirtualu. Tymczasem ten problem dotyczy też wielu osób dorosłych, w tym poważnych biznesmenów. Jak sobie poradzić z uzależnieniem od smartfona?

Uzależnienie od smartfona – recepta na ból egzystencjonalny

Warto zastanowić się, co tak naprawdę kryje się za naszym uzależnieniem od smartfona. Często bowiem nałóg stanowi przykrywkę dla innych problemów. Gdy przeglądamy informacje w internecie, scrollujemy Facebooka czy Instagram, nie mamy czasu, aby myśleć o trudnych sprawach. W ten sposób zagłuszamy własne emocje, w tym strach przed zmianą pracy, poczucie samotności, niską samoocenę itp.  Smartfon oferuje nam tak zróżnicowane rozrywki, że przez chwilę możemy zapomnieć o otaczającym nas świecie.

Jak usprawiedliwiamy uzależnienie od smarfona?

Lubimy usprawiedliwiać swój nałóg. Często robimy to w dość racjonalny i wiarygodny sposób. Biznesmen, który wyjeżdża na wakacje i całe dnie wpatruje się w ekran smartfona, mówi, że jest poważnym człowiekiem, piastuje wysokie stanowisko i musi kontrolować sytuację w firmie. Może bowiem wiele stracić, gdy coś wymknie się mu spod kontroli. Coraz więcej osób mówi też, że przegląda informacje w telefonie, ponieważ musi być na bieżąco z przebiegiem pandemii.  Tymczasem prawda jest taka, że nikt z nas nie musi być cały dzień online. Podczas urlopu nie należy myśleć o pracy. Ciągłe czytanie statystyk zgonów z powodu COVID-19 nie przybliża nas nawet o krok do końca epidemii. Tego typu informacje nie przekładają się na wzrost jakości naszego życia, nie chronią nas też przed zakażeniem. Może więc warto je sobie odpuścić i zacząć żyć w realu?

Jak rozpoznać uzależnienie od smartfona? Czy możesz żyć bez włączonego smartfona?

Psycholodzy przekonują, że bardzo łatwo można zweryfikować, czy uzależnienie od smartfona dotyczy również ciebie. Wystarczy wyłączyć urządzenie. Osoby, które nie wpadły w elektroniczny nałóg, będą czuły się z wyłączonym smartfonem równie dobrze. Natomiast uzależnieni będą odczuwać głód podobny do tego, który pojawia się u długoletnich alkoholików po odstawieniu alkoholu.

Czy potrafisz dokończyć czynność, zanim spojrzysz na powiadomienie?

Osoby uzależnione od smartfona bardzo często przerywają wykonywane czynności, w tym pracę, po to, aby sprawdzić, czego dotyczy najnowsze powiadomienie. Wystarczy charakterystyczny sygnał dźwiękowy, by porzuciły wykonywane zajęcie. To bardzo obniża efektywność i może rodzić różnego rodzaju stany lękowe, w tym strach przed brakiem bieżących informacji.

Czy korzystasz ze smartfona na randce?

Uzależnienie od smartfona sprawia, że nie potrafimy się z nim rozstać nawet podczas randki. Zamiast skupić się na mężczyźnie, z którym siedzimy w restauracji, porozmawiać z nim o czymś interesującym, woli sprawdzić, kto zaobserwował nas na Instagramie lub polubił nasze ostatnie zdjęcie. To straszne, ponieważ pokazuje, jak wirtualne relacje zdominowały nasze realne życie.

Każde uzależnienie przynosi straty

Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny nałóg. Hazardzista ryzykuje pieniądze, alkoholik obciąża mocno wątrobę, palacz płuca, a osoba uzależniona od smartfona także cierpi z powodu pewnych strat. Nie ma czasu dla bliskich i na prawdziwy odpoczynek. Cały czas chodzi pobudzona, na czym cierpi jej odporność.