Triduum Paschalne

Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w kościele katolickim. Wyjątkowa oprawa Misterium Paschalnego to czas zadumy, modlitwy i głębszego przygotowania do Wielkanocy.

Triduum Paschalne

Zanim nastąpi Wielkanoc i wszyscy zasiądziemy do świątecznego śniadania, obchodzimy Triduum Paschalne. To najważniejsze trzy dni w całym roku liturgicznym. Obchody rozpoczynają się w czwartkowy wieczór, by zakończyć się nieszporami w niedzielę wielkanocną. Tydzień na który przypada Triduum Paschalne to Wielki Tydzień. Dlaczego dni tuż przed Wielkanocą maja takie znaczenie?

Wielki Czwartek

W ten wyjątkowy dzień odprawiana jest uroczysta msza święta. Wieczorem, wierni spotykają się w kościele, na Mszy Wieczerzy Pańskiej. To pamiątka ostatniej wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował swoje ciało i krew swemu ojcu. Pobłogosławił chleb i wino, czyli symbole ciała i krwi, które następnie nakazał spożyć apostołom. W kościele, podczas każdej mszy, kapłan czyni podobnie, błogosławiąc hostię oraz wino. Podczas ostatniej wieczerzy, Jezus ustanowił dwa ważne sakramenty – kapłaństwo i eucharystię. Wielki Czwartek jest więc wyjątkowym i uroczystym dniem. Kapłani odprawiający mszę mają w tym dniu białe szaty. Podczas uroczystości następuje umycie nóg, jak symbol wydarzeń z wieczernika. Msza wyjątkowo nie ma zakończenia, nie błogosławi się wiernych. Zostaje kontynuowana w Wielki Piątek.

Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień postu ścisłego, zarówno ilościowego jak i jakościowego. Tego dnia odprawiana jest droga krzyżowa. Szczególnie czci się drzewo, ponieważ to na nim umarł Jezus. Nabożeństwo powinno być sprawowane około godziny 15, ponieważ właśnie o tej godzinie, według polskiego czasu, na krzyżu zmarł Jezus. Wielki Piątek to dzień pełen powagi i dramatyzmu ale także nadziei, że po śmierci przyjdzie zbawienie. W wielu miejscach odbywa się droga krzyżowa ulicami miast. Najsłynniejszą odprawia się pod przewodnictwem papieża, w rzymskim Koloseum. Tego dnia nie odprawia się Eucharystii, ale wierni mogą przyjąć Komunię Świętą. Przy ołtarzu nie znajdziemy w Wielki Piątek żadnych kwiatów, świec ani obrusów. Na pamiątkę śmierci Chrystusa w domach zasłania się lustra, co jest wyrazem smutki i żalu.

Wielka Sobota

śmierć na krzyżuW Wielką Sobotę nie odprawia się Mszy Świętej. Odprawiane wieczorem nabożeństwo jest przedłużeniem Triduum Paschalnego. Podczas Wigilii Paschalnej święci się ogień i wodę jako znak światła i chrztu. W tym czasie odnawia się przyrzeczenia chrzcielne. W Wielką Sobotę następuje poświęcenie pokarmów. Wierni przybywają z koszykami, w których znajdują się jajka, chleb, wędliny, sól, oraz inne pokarmy. Przez noc można czuwać przy grobie pańskim, wyczekując na Wielkanoc, czyli zmartwychwstanie Chrystusa. Wielka Sobota to także czas na odwiedziny grobów naszych bliskich zmarłych.

W niedzielny poranek nadchodzi Wielkanoc, czyli święto zmartwychwstania Jezusa. Rano odbywa się uroczysta procesja rezurekcyjna, podczas której ogłasza się wesołą nowinę. Triduum Paschalne to nieodłączny element wiary. W te szczególne dni warto poświęcić czas na modlitwę i spotkanie z Bogiem, by godnie przygotować się na jego zmartwychwstanie i celebrację świąt wielkanocnych.

Katarzyna Antos