Fitness Najnowsze

Trening tabata

trening tabata

Moda obowiązuje także w kwestii fitnessu i wszelkich innych ćwiczeń fizycznych. Z trendów nich nie każe nam korzystać, ale zainteresowani zdrowym stylem życia, chętnie zgłębiają wiedzę na temat nowych form treningowych. Być może słyszeliście o treningu tabata. Na czym polega i komu jest zalecany?

Tabata

Sama nazwa treningu pochodzi od jego twórcy, czyli japońskiego naukowca Izumiego Tabaty, który pierwotnie opracował ćwiczenia z myślą o łyżwiarzach. Tabata szybko zyskała zainteresowanie także wśród innych dyscyplin sportowych. Również amatorzy nie mogli przejść obojętnie obok tego treningu. Tabata jest połączeniem ćwiczeń aerobowych i interwałowych. Jest intensywnym treningiem, który choć trwa zaledwie 4 minuty, angażuje mięśnie do największej pracy. Podczas ćwiczeń wykorzystuje się zarówno czynności aerobowego jak i anaerobowe. Poprawiamy więc wydolność tlenową i beztlenową organizmu. Możemy zatem dotlenić ciało i spalić tkankę tłuszczową, a to wszystko w dość krótkim czasie.

Na czym polega tabata?

Głównym celem treningu jest przyspieszenie metabolizmu, czyli spalania naszej tkanki tłuszczowej. Mamy więc kilka zasad tabaty, które należy przestrzegać. Przede wszystkim ważny jest czas treningu, który wynosi 4 minuty. Dla jednych to absurdalny czas, ale gwarantujemy, że tabata to bardzo intensywny trening, podczas którego można się solidnie zmęczyć. Przez 20 sekund wykonujemy powtórzenia ćwiczeń, w jak największej ilości. Po serii odpoczywamy przez 10 sekund. Powtarzamy sesje 8 razy. Przed treningiem pamiętamy o rozgrzewce, która powinna trwać kilka minut. Do treningu tabata możemy wykorzystać pompki, przysiady czy nawet brzuszki. Ze względu na intensywność treningu, początkującym zaleca się zacząć od jednego treningu w tygodniu. Dopiero gdy organizm przyzwyczai się do nowej formy ćwiczeń, możemy zwiększyć ich intensywność do kilku sesji.

Dla kogo tabata?

Tabata jest dla wszystkich,którzy pragną poprawić wydolność organizmu i chcą spalić zbędną tkankę tłuszczową. Trening jest odpowiedni zarówno dla sportowców jak i amatorów, którzy dopiero zaczynają swoją walkę o smukłe i sprawne ciało. Tabata będzie idealna dla kobiet, które marzą o zgrabnej figurze. Intensywne ćwiczenia pomogą w pozbyciu się dodatkowych kilogramów. Należy podkreślić, że kalorie są spalane także po zakończeniu treningu, ponieważ organizm dzięki intensywnym ćwiczeniom pracuje na większych obrotach.

treningEkstremalna aktywność w postaci tabaty z pewnością się opłaci. Włożony wysiłek na pewno będzie widoczny, zarówno w wyglądzie zewnętrznym, jak i pracy wewnętrznej organizmu. Maksymalnie 2-3 treningi w tygodniu to całkowicie wystarczająca liczba, by utrzymać smukłą i piękną sylwetkę. Nasze ciało i cały organizm potrzebują regeneracji, więc prowadząc aktywny tryb życia zachowajmy zdrowy rozsądek.

Katarzyna Antos

Komentarze (7)

pati25

4 lata temu

Taki trening przydałby się nam na nadchodzącą wiosnę.4 minuty to nie tak dużo.Ale warto się zmęczyć dla uzyskania super sylwetki.

Danusiate

4 lata temu

obejrzałam trening w internecie, spróbowałam – uffff… ciężko było, ale instruktor mówił, że można zmieniać intensywność i trudność ćwiczeń i dostosować je do swoich możliwości i kondycji

Mindi

4 lata temu

Nie słyszałam wcześniej o takiej metodzie ćwiczeń. Sprawdzę w internecie jeszcze jak taki trening wygląda, chętnie poświęciłabym te cztery minuty.

Gosia

4 lata temu

Ciekawe treningi 🙂 Może trzeba spróbować 🙂

Emilly27k

4 lata temu

Od czasu uprawiam ten rodzaj ćwiczeń. Wysiłek jest odczuwalny podczas wykonywania ćwiczeń , ale za to wdać umięśnienie lekkie bo lekkie:)

Danusiate

4 lata temu

Bardzo mnie zainteresował ten trening – i nie mogę skorzystać z wymówki, że nie mam kiedy ćwiczyć, bo 4 minuty każdy znajdzie 🙂 A kondycja i szczupła sylwetka na wiosnę by się przydała…

Aneczka2015

4 lata temu

Dzięki artykułowi poszerzyłam swoją wiedzę na temat treningu tabata. 🙂

Zostaw komentarz