Poradniki Styl życia

Transport na wakacje – co wybrać?

transport

Przed wyjazdem na wymarzone wakacje często pojawia się dylemat dotyczący transportu. Mamy dostęp do różnych środków lokomocji, z których możemy skorzystać. Jaki transport wybrać, by nie przepłacić?

Jak się tam dostać?

Weekendowy wypad czy długi urlop nie ma znaczenia. Ważna jest kwestia przedostania się na miejsce i powrotu do domu. W końcu jakoś dojechać trzeba, ale pytanie jak? Nie każdy z nas dysponuje swoim samochodem, a nawet jeśli, nie zawsze dobrą opcją jest jego wykorzystanie. Od czegoś mamy jednak inne rozwiązania, z których warto skorzystać. Jakim transportem wybrać się na wakacje? Sprawdzamy popularne środki pod kątem cen, szybkości i wygody.

Lot samolotem

Samolot to bez wątpienia najszybszy środek transportu. Decydując się na lot samolotem oszczędzamy czas, szczególnie, gdy mamy do pokonania dość dużo kilometrów. Drogę, która samochodem zajęłaby nam 8 h możemy pokonać w niecałą godzinę. Pełen komfort i bezpieczeństwo, bo samoloty to przecież najbezpieczniejszy środek transportu. Kwestia cen zależna jest od wielu czynników. Planując urlop z dużym wyprzedzeniem, możemy trafić na bardzo atrakcyjne ceny biletów lotniczych, które zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. W ten sposób możemy udać się w ekonomiczną podróż. Bilet zakupiony na ostatnią chwilę może nas sporo kosztować, niekiedy nawet więcej niż cała wycieczka, więc warto śledzić promocje linii lotniczych. Co do komfortu, mamy ograniczone pole ruchu, nie pospacerujemy sobie jak w wagonie pociągu, ale za to szybko dotrzemy do celu i przy okazji będziemy mogli podziwiać świat z lotu ptaka.

Autobus

Jednym z ekonomicznych środków komunikacji są autobusy. Docierają w wiele miejsc i są dość wygodne. Ceny biletów są zależne od długości trasy oraz promocji. Wiele znanych firm przewozowych oferuje bardzo atrakcyjne ceny biletów, oczywiście, jeśli zakupimy takowe wcześniej. Autobusy kursują zarówno między miastami w kraju jak i poza jego granicami. Nie wszędzie, ale z biegiem czasu poszerza się ich oferta. Poruszają się trasami szybkiego ruchu, ale mimo tego, podróż w odległe rejony może trochę potrwać. Podczas podróży możemy liczyć na seans lub uporczywe chrapanie współpasażerów, a i czas na postój się znajdzie. Autobus to jeden z najpopularniejszych opcji.

Pociąg

Bez wątpienia to oblegany w sezonie wakacyjnym środek lokomocji. Pociągi cieszą się w naszym kraju dużym zainteresowanie, ze względu na rozległe linie kolejowe, które pozwalają dotrzeć do wielu malowniczych zakątków kraju. Studenci, uczniowie i emeryci mogą liczyć na duże zniżki za przejazdy. Dodatkowo podróżowanie w grupie czy rodzinie wychodzi taniej. Hitem są bilety weekendowe, które pozwalają przemieszczać się na jednym bilecie w danym czasie. transport na wakacjeNa pociągi ekspresowe kupimy bilety taniej, dzięki promocjom. Do wyboru mamy bardziej ekonomiczne rozwiązania i wolniejsze pociągi lub te szybkie, ale droższe. W pociągu zjemy, rozprostujemy kości i poznamy ciekawych ludzi, co rekompensuje nam nie zawsze wygodne wagony. Dla dzieci przejażdżka pociągiem to dodatkowa wakacyjna atrakcja, więc warto się na takową wybrać.

Katarzyna Antos

Komentarze (5)

ewalub

5 lat temu

Kiedyś dość często podróżowałam pociągiem. Jest to całkiem wygodna forma podróży jeżeli nie ma się za dużo rzeczy, które trzeba nosić. Samolotem leciałam raz i pamiętam, że trochę się bałam. Tak naprawdę to każda forma podróży ma swoje plusy i minusy.

Aneta

5 lat temu

Jeśli wyjeżdzam gdzieś w Polskę – najlepiej jeździ mi sie samochodem, mogę wziąć trochę wiecej rzeczy niz do autobusu czy pociagu i nie martwie się, czy zdążę, mogę zatrzymać sie gdzieś po drodze na zwiedzanie… Ale w dalsze trasy, za granicę kraju latam samolotem, bo dzieki temu oszczędzam czas (mimo, ze latania bardzo nie lubie).

    linea

    5 lat temu

    Też zdecydowanie wybieram opcję własnego samochodu i samolotu jeśli podróż jest daleka.
    Tak właściwie to ja nigdy nie podróżowałam pociągiem, autobusem owszem ,ale jako młoda osoba. Teraz jestem leniwa i wolę wygodne wycieczki.

pati25

5 lat temu

Wyjeżdżając na wakacje możemy wybrać odpowiedni da nas środek transportu.Ja z uwagi na moje problemy zdrowotne korzystam z pomocy brata.On ma samochód i mnie zawozi

Mindi

5 lat temu

Zwykle wybieram swoje auto jako środek transportu w drodze na wakacje. Jednak czasem myślę sobie, że podróż autobusem, pociągiem czy samolotem to dopiero byłaby prawdziwa przygoda. Może następnym razem uda mi się namówić męża aby pojechać nad morze albo w gory pociągiem albo autobusem. Co prawda jedzie się dłużej ale zyskuje się całkowicie wspólnie spędzony czas i rozmowy, które nikt nie przerywa.

Zostaw komentarz