Tabletka dzień po
Zdjęcie autorstwa LinkedIn Sales Navigator z Pexels

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Jedną z nich jest tabletka dzień po, czyli forma antykoncepcji awaryjnej, która zapobiega niechcianej ciąży. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Tabletka dzień po jest metodą antykoncepcji doraźnej. Stosuje się ją po odbyciu niezabezpieczonego stosunku lub w sytuacji, gdy inne formy antykoncepcji okazały się nieskuteczne. Jak działa tabletka dzień po? Czy jest bezpieczna dla organizmu? Czy jej działanie jest skuteczne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Tabletka dzień po – czym jest i jak działa?

Tabletka dzień po jest formą antykoncepcji awaryjnej (doraźnej). Jest przeznaczona do zastosowania po odbyciu niezabezpieczonego stosunku seksualnego, ale nie tylko. Stosuje się ją również wtedy, gdy inne metody antykoncepcyjne okazały się bezskuteczne. Mechanizm działania tabletki dzień po to hamowanie lub opóźnienie owulacji (czyli uwolnienia komórki jajowej z jajnika) i uniemożliwienie zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Warto wiedzieć, że tabletka dzień po nie wykazuje działania wczesnoporonnego ani nie wpływa na rozwój płodu. Pamiętaj, że przyjęta pigułka nie chroni przed ciążą w trakcie kolejnych zbliżeń seksualnych. Na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje pigułek dzień po:

  • Escapelle – substancją aktywną tabletki jest lewonorgestrel. Pigułkę trzeba zażyć do 72 godzin po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia.
  • EllaOne – zawiera substancję aktywną o nazwie octan uliprystalu. Tabletkę należy przyjąć w ciągu 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku.

Kiedy zastosować antykoncepcję awaryjną?

Antykoncepcję awaryjną stosuje się po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia lub w sytuacji, kiedy inne formy antykoncepcji zawiodły. Tabletkę dzień po można więc zastosować w następujących sytuacjach:

  • odbycie niezabezpieczonego stosunku seksualnego;
  • pęknięcie / zsunięcie się prezerwatywy podczas stosunku;
  • pominięcie zażycia tabletki antykoncepcyjnej;
  • zbyt późne wyciągnięcie penisa z dróg rodnych kobiety podczas stosunku przerywanego;
  • odbycie stosunku w dni płodne przy zastosowaniu wyłącznie naturalnych metod planowania rodziny;
  • nieprawidłowe przyklejenie lub oderwanie się plastra antykoncepcyjnego;
  • nierozpuszczenie się globulki antykoncepcyjnej przed stosunkiem;
  • wydalenie wkładki wewnątrzmacicznej;
  • spóźniona iniekcja estrogenu i progestagenu;
  • spóźniona iniekcja noretysteronu;
  • zbyt wczesne usunięcie lub uszkodzenie kapturka naszyjkowego lub dopochwowego;
  • założenie antykoncepcyjnego pierścienia dopochwowego z kilkudniowym opóźnieniem.

Pigułkę dzień po można przyjąć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Warto jednak zrobić to jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku. Największą skuteczność tabletki można osiągnąć, gdy zastosuje się ją w ciągu 24 godzin po odbyciu stosunku.

Skuteczność tabletki dzień po

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej oceniana jest na 97,9-99,1%. Jak zostało już wcześniej wspomniane, największą skuteczność pigułki dzień po można osiągnąć, zażywając ją w ciągu 24 godzin po stosunku. Jeżeli w ciągu 3 godzin od zastosowania pigułki pojawią się wymioty, trzeba przyjąć kolejną tabletkę.

Tabletki dzień po – bezpieczeństwo 

Wiele osób zastanawia się, czy tabletka dzień po jest bezpieczna dla organizmu. W związku z tym należy zaznaczyć, że antykoncepcja awaryjna jest w pełni bezpieczna. W żaden sposób nie wpływa także na płodność. Warto jednak pamiętać, że pigułka dzień po zawiera sporą dawkę hormonów. Dlatego należy sięgać po nią jedynie sporadycznie, aby nie dopuścić do rozregulowania gospodarki hormonalnej organizmu.

Antykoncepcja awaryjna – możliwe skutki uboczne

Pigułka dzień po, tak jak inne leki, może powodować wystąpienie skutków ubocznych. Najczęstsze skutki uboczne tabletki to nudności, wymioty, bóle brzucha, bóle i zawroty głowy, ból piersi i ogólne zmęczenie. Po zastosowaniu antykoncepcji doraźnej mogą pojawić się również takie dolegliwości jak ból i świąd narządów płciowych, upławy i krwawienia z dróg rodnych czy ból podczas stosunku.

Przeciwwskazania do zastosowania antykoncepcji awaryjnej

Pomimo że tabletki dzień po są w pełni bezpieczne dla organizmu kobiety, istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania doraźnej antykoncepcji hormonalnej. Należą do nich przede wszystkim:

  • ciąża;
  • karmienie piersią;
  • ostre oraz przewlekłe choroby wątroby;
  • nowotwory hormonozależne.

Jak otrzymać receptę na tabletkę dzień po?

Antykoncepcja dzień po jest w Polsce dostępna wyłącznie na receptę. Wśród wielu osób panuje błędne przekonanie, że receptę na tabletkę dzień po może wypisać tylko ginekolog. Tak naprawdę jednak może to zrobić lekarz każdej specjalizacji – w tym lekarz rodzinny czy stomatolog. Aktualnie receptę na antykoncepcję awaryjną można również uzyskać podczas konsultacji lekarskiej online. Jak wspomnieliśmy wcześniej, zastosowanie pigułki dzień po w możliwie najkrótszym czasie zwiększa prawdopodobieństwo skuteczności preparatu. E-wizyta to najlepszy sposób na szybkie otrzymanie recepty bez konieczności osobistego stawiania się w gabinecie lekarskim.