Zdrowie

Tabletka dzień po – recepta online

Tabletka dzień po – recepta online

Fotografia: Pexels, Sophia Moss

Antykoncepcja hormonalna jest znana nam od lat, wiele kobiet decyduje się na przyjmowanie antykoncepcji regularnie, w różnej formie. Na rynku jest dostępnych wiele produktów takich jak tabletki, spirale, plastry, zastrzyki czy też implanty. Jakakolwiek używana antykoncepcja powinna być dobrana przez specjalistę, który przeprowadzi z nami szczery wywiad. Prócz czystej wiedzy wynikającej z przeprowadzonej rozmowy, specjalista powinien wykonać badanie ginekologiczne, USG narządów rodnych oraz przejrzeć morfologie. Po tak dokładnej analizie, lekarz może przepisać pacjentce antykoncepcje. 

Warto pamiętać, że żadna z tych form nie daje nam stuprocentowej ochrony przed niezaplanowaną ciążą. Wiele par w momencie niepewności czy dana antykoncepcja zadziała szuka informacji na temat ,,tabletki dzień po’’ W Internecie jest wiele artykułów w tej tematyce, aczkolwiek najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem.

Czym tak naprawdę jest ,,tabletka dzień po’’ i jakie powinno być jej zastosowanie?

Jest to metoda awaryjna, przyjmowana doraźnie. Zapobiega ona owulacji lub pozwoli uniknąć zapłodnienia. Tabletka działa najlepiej tylko do 24h po odbytym stosunku. Na rynku znajdziemy dwie wersje: Escapelle oraz EllaOne.

Escapelle – zawiera substancje aktywną lewonorgestrel. Najlepsza skuteczność jej działania jest do 24h po odbytym stosunku. Skuteczność jest zadziwiająca, bo aż 99%. Aby nabyć tabletkę, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Najwygodniejszą formą jest wybranie tabletki dzień po poprzez receptę online. W przypadku konsultacji z lekarzem oraz brakiem przeciwskazań lekarz może przepisać Escapelle online.

EllaOne- zawiera substancje aktywną octan uliprystalu. Tabletkę można zastosować do 5 dni po odbytym stosunku, lecz jej najlepsze działanie, które wynosi 98%, jest po zażyciu jej do 24h po odbytym stosunku. W przypadku telekonsultacji z lekarzem oraz brakiem przeciwskazań, lekarz może przepisać ellaOne poprzez receptę online.

Pamiętajmy, że pigułka dzień po jest do stosowania tylko w awaryjnych sytuacjach, ponieważ przyjmowanie jej częściej może mieć drastyczne skutki zdrowotne. Warto także, mieć na uwadze fakt, że jak każdy inny lek pigułka dzień po może mieć skutki uboczne, zwłaszcza w trakcie przyjmowania innych leków. W dodatku awaryjna antykoncepcja zawiera dużą ilość hormonów, co może skutkować zanurzeniem gospodarki hormonalnej.

W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się pierw z lekarzem, a dopiero później poproś e-receptę na tabletkę dzień po. Zachęcamy do skorzystania z telekonsultacji lekarza Marcina Łaty.

Komentarze (10)

yana

10 miesięcy temu

Ja ostatnio tylko chodzę z e-receptą do apteki. Nic mi nie dolega, więc wolę unikać kolejki w przychodniach.

mary

10 miesięcy temu

Tabletki dzień po powinny być łatwo dostępne. Ubolewam nad tym, że tak nie jest.

dorcia

10 miesięcy temu

Telemedycyna to nasza przyszłość. Coraz częściej będziemy z niej korzystać, bo wiele z nas potrzebuje tylko kolejnej recepty na lek na nadciśnienie.

loly

10 miesięcy temu

Telekonsultacja pomaga dziś uzyskać dostęp do antykoncepcji awaryjnej, który dawniej był utrudniony, zwłaszcza dla osób z małych miejscowości.

kinia

10 miesięcy temu

Prezerwatywa może pęknąć, więc dobrze mieć łatwy dostęp do antykoncepcji awaryjnej.

grazia

10 miesięcy temu

Dobrze, że teraz nie trzeba czekać, aż jakiś lekarz zgodzi się wypisać receptę na EllaOne. Wystarczy przedzwonić, aby otrzymać e-receptę.

ewunia

10 miesięcy temu

Antykoncepcja awaryjna na telefon to naprawdę dobre rozwiązanie. Unika się sytuacji, że jedyny dyżyrujący lekarz zasłania się klauzulą sumienia.

gina

10 miesięcy temu

Na temat tabletki dzień po krążą różne opinie, niektórzy twierdzą, że to tabletka wczesnoporonna, choć wcale tak nie jest. Szkoda, że edukacja seksualna w Polsce jest na tak marnym poziomie.

tosia

10 miesięcy temu

Super, że teraz, gdy mamy e-receptę, wystarczy tylko zadzwonić do lekarza i otrzyma się 4-cyfrowy kod na EllaOne.

rita

10 miesięcy temu

Super, że dziś można dostać receptę na EllaOne przez telefon.

Zostaw komentarz