Psychologia

Szara myszka czyli ja

Jesteś osobą nieśmiałą, nie lubisz zabierać głosu i unikasz wystąpień publicznych? Prawdopodobnie jesteś tzw. szarą myszką. Czy bycie nią oznacza kłopoty, a może to całkiem fajna sprawa? Kim jest właściwie szara mysz?

Jesteś osobą nieśmiałą, nie lubisz zabierać głosu i unikasz wystąpień publicznych? Prawdopodobnie jesteś tzw. szarą myszką. Czy bycie nią oznacza kłopoty, a może to całkiem fajna sprawa? Kim jest właściwie szara mysz?

Nie lubię się wyróżniać

To na pewno jedno z jej haseł i tym samym jeden z ulubionych sposobów na życie. W końcu, jak sama nazwa wskazuje, osoba, która jest przysłowiową szarą myszką woli nie wzbudzać swoją osobą emocji, niepotrzebnego zamieszania lub podziwu. Często wynika to ze wstydliwości i braku otwartości, a w gorszych przypadkach lęków, problemów natury psychologicznych, nerwowych (depresja, agresja) lub po przebytych chorobach, traumach emocjonalnych i trudnych doświadczeniach życiowych.

Szara mysz zajmuje się sobą i stara się innym nie zaprzątać głowy, nawet jeśli ma problemy. Czasem warto zwracać uwagę na takie osoby w naszym środowisku. Bywa tak, że one w głębi bardzo chciałyby zaistnieć w danym kręgu np. paczki znajomych, szkolnej drużyny siatkarskiej czy kolegów z podwórka, ale niestety nieśmiałość czy inne powody im to uniemożliwiają. Wtedy, jak każdemu w trudnej sytuacji, im też przydałoby się małe wsparcie. Dobrze też pamiętać o tym, by takimi osobami nie pomiatać czy nie śmiać się z nich. Nie każdy przecież w genach otrzymał plik cech otwartych, silnych i typowo liderskich.

Indywidualistka wyizolowana

Można zauważyć różne typy osobowości, które pasują do modelu szarych myszek. Często np. w szkole, na takie osoby nikt nie zwraca uwagi, bo to przecież to i tak wielka indywidualistka, która ma swoje zdanie na każdy temat, choć unika publicznych konfrontacji. Swoją wiedzę czy przemyślenia woli zachować dla siebie. No chyba, że już musi się gdzieś odezwać, to zrobi to. Na szarą mysz mało kto zwraca uwagę, bo przecież jest jak powietrze. Nawet jak jest, to i tak jej nie ma. I co czasem bardzo niedobre – tak chce być traktowana.

Ubiór traktuje także jako sprawę indywidualną, niekoniecznie dba o to, by jej strój był zestawem z najnowszej kolekcji znanej marki. Bywa też tak, że prezentuje wyjątkowo oryginalny styl czy sposób bycia – jednak pozostawiający ją na uboczu i poza pewnym kręgiem. Szarą myszą zostaje często osoba nietypowa lub po prostu niepopularna wśród rówieśników, taka które nie potrafi się przebić na tle znajomych ze swoimi zainteresowaniami, poglądami czy stylem bycia. Nie ma cech dominujących i liderskich. Woli podporządkować się reszcie lub być zupełnie obok niej. Nieraz szare myszki czują się zagubione i odizolowane od rówieśników.

Szara mysz: mądra, skromna i lubiana

Bywają też osoby zauważane, w pełni akceptowane i nawet podziwiane w grupie, jednak cechuje je łagodne, spokojne i bardzo skromne usposobienie. Wielokrotnie pozostają prymusami, są lubiane ale nie potrafią przekuć sukcesów na przebojowy styl zachowania czy brawurowe wypowiedzi na dojrzalakobieta.pl. Swoje umiejętności czasem zaniżają lub się z nimi nie obnoszą. Nierzadko zajmują potem wysokie stanowiska, wypracowane wiedzą i odpowiednimi kwalifikacjami, przebijając nieraz osoby wygadane i przebojowe właśnie ilorazem inteligencji.

Podstępne myszki

To chyba najmniej lubiany typ osób, na które napotkać można w pracy czy w innym miejscu. Pod przykrywką niezaradności życiowej, rzekomej słabości i nieporadności z premedytacją żerują na innych. Cel zdobywają, opierając się na uczuciach innych, litości i płaczu. Technik, jakie stosują, jest znacznie więcej, wszak sytuacji, do jakich mogą je, użyć też jest przecież wiele. Takie osoby manipulują innymi, a w rzeczywistości do szarych myszek na pewno nie należą.

Komentarze

pati25

6 lat temu

Przeczytałam o różnych typach osób zwanych „szarą myszką”.Pasuje do mnie typ szara myszka:mądra,skromna i lubiana.Zawsze taka byłam

Zostaw komentarz