Felietony Najnowsze

Świąteczne reklamy z przesłaniem

świąteczne reklamy

Wraz z początkiem grudnia, reklamodawcy zasypują nas świątecznymi spotami. W tym roku pojawiły się prawdziwe perełki, które skłaniają do głębszej refleksji.

Siła przekazu reklamy

Telewizja i Internet mają ogromną siłę przekazu. Mass media informują nas o wszystkim ale to od nas samych zależy jak wyselekcjonujemy te dane. Głównym tłokiem napędzającym ten świat jest reklama. Bez niej telewizja nie miałaby szans na utrzymanie się. Reklamodawcy przynoszą olbrzymie zyski. Nic dziwnego, że w trakcie filmu czy serialu są emitowane przerwy reklamowe, co raczej nie cieszy widzów. Reklama wpływa na nas jako konsumentów, ponieważ ma zachęcić do zakupu danego towaru. Ale nie tylko takie spoty są emitowane. Niektóre z reklam mają o wiele głębszy sens, zahaczając o problemy społeczne, których często nie dostrzegamy. Siła przekazu jest więc ogromna, tym bardziej, jeśli mowa o potężnej oglądalności.

Samotne Święta

W gąszczu reklam zabawek, ubrań czy produktów spożywczych można odnaleźć także te, które opowiadają pewną historię, skłaniającą widza do refleksji i przemyśleń. To bardzo trafne posunięcie twórców reklam, ponieważ dotyka sfery emocjonalnej człowieka. Jak się więc okazuje, z pozoru zwyczajna reklama może nas wzruszyć i wywołać kontrowersyjne dyskusje w sieci. Tak jest w przypadku reklamy sieci niemieckich supermarketów Edeka. Reklama wyemitowana z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia ukazuje starszego pana, który spędza samotnie święta. Ma rodzinę, dorosłe dzieci i wnuki, które kolejny rok z rzędu informują go, że nie mogą spędzić z nim tego wyjątkowego czasu. Następnie widzimy, że dostają informację o śmierci ojca. Przylatują z różnych stron do rodzinnego domu, aby spotkać się razem i pożegnać wspólnie zmarłego tatę. Pogrążeni w smutku wchodzą do domu gdzie zastają pięknie zastawiony stół i dużą choinkę. Z kuchni wyłania się zaś ich ojciec. Tylko w ten, dla niektórych może perfidny sposób udało mu się ściągnąć całą rodzinę na Wigilię. Smutne, ale prawdziwe. Zbyt mało czasu poświęcamy bliskim, a czas ucieka nam przez palce. Takich osób, samotnie spędzających świąteczny czas jest o wiele więcej niż nam się wydaje, dlatego warto pamiętać o bliskich.

Szczęście na księżycu

O temat samotnie spędzanych Świąt Bożego Narodzenia zahaczyła w tym roku także marka John Lewis. W reklamie widzimy małą dziewczynkę, którą przez lunetę obserwuje księżyc i zauważa na nim starszego pana, siedzącego samotnie na ławce. W jej domu jest radośnie i gwarno pod choinką leży mnóstwo prezentów. Dziewczynka postanawia wysłać prezent także na księżyc. Samotnemu człowiekowi ukazuje się pakunek z przyczepionymi balonami. To luneta, przez którą może zobaczyć Święta na ziemi. Wypatruje dom dziewczynki, która macha do niego radosna, a jemu ze szczęścia i wzruszenia lecą łzy. Trochę bajkowa i nierealna historia a ma głęboki sens. Tak niewiele trzeba aby uszczęśliwić drugą osobę, szczególnie w święta, kiedy spotykamy się z naszymi rodzinami.

Radość dawania

święta

Święta to czas, kiedy obdarowujemy się prezentami. Tymi materialnymi i dobrym słowem, gestem czy uczynkiem. To wspaniałe uczucie, widzieć uśmiech na twarzy drugiej osoby. Ten motyw wykorzystała marka TK Maxx. Pokazuje, że wokół nasz żyją sąsiedzi, których często mijamy, którzy może nas denerwują. Ale to też ludzie i to z naszego bliskiego otoczenia. Warto więc również z nimi podzielić się świąteczną magią i podarować im drobne upominki. Może nikt o nich nie pamięta, może nie mają rodziny. Być może obok nas też mieszka ktoś, o kim nikt nie pamięta. I nie chodzi o same prezenty ale fakt pamięci i dobroci, co jest po prostu bezcenne. Specjalistą w dzieleniu się i pomaganiu jest także Milka. Słynna fioletowa krowa także w Święta zachęca do pomagania, tym bardziej, że została partnerem jeden z ogólnopolskich akcji pomocy w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Pomaganie to piękna rzecz i warto to robić.

Reklamy z przesłaniem pozwalają nam na chwilę zastanowienia, przystopowania. Wciąż gdzieś pędzimy, zapominając o ludziach wokół nas, o tym, że niektórzy potrzebują pomocy lub zwykłej rozmowy czy uśmiechu. Nie tylko w okresie Świąt Bożego Narodzenia powinniśmy pamiętać o tym co ważne – o ludziach i uczuciach. Niewielki gest może odmienić czyjeś Święta a nawet całe życie.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *