historia

Św. Mikołaj jest wyjątkową postacią, nie tylko w kulturze masowej. W końcu należy do grona świętych, więc musiał na ten tytuł zasłużyć. Jego historię warto poznać, by lepiej zrozumieć sens obchodów 6 grudnia. Skąd wziął się kult św. Mikołaja? Jaka jest jego prawdziwa historia?

Św. Mikołaj z przeszłości

Mikołaj znany z dawnych czasów, odbiega wizerunkowo od tego współczesnego. Urodził się w Patarze. Już od najmłodszych lat, chętnie pomagał innym. Dobre cechy pielęgnował wraz z wiekiem, by jako dorosły zostać biskupem Miry. Historia głosi, że pomógł pewnego człowiekowi, który był biedny, wrzucając mu przez okno sakiewkę z pieniędzmi. Mikołaj pochodził z zamożnej rodziny, ale został tak wychowany, że dzielił się z innymi i wspierał tych, najbardziej potrzebujących. Jego dobroczynność była tak wielka, że wstawił się za złodziejaszkami u samego cesarza, ratując im tym samym życie. Podczas burzy na morzu, dzięki modlitwie biskupa ocalał statek. To tylko niektóre z cudownych opowieści. Nic dziwnego, że Mikołaj został beatyfikowany, otrzymując tytuł świętego, którego wspominamy co roku, 6 grudnia. Św. Mikołaj jest także patronem marynarzy i orędownikiem biednych.

Holenderskie początki

Popularność świętego szybko szerzyła się na całym świecie, ale szczególnym dla niego miejscem jest bez wątpienia Holandia. Mikołaj był bowiem patronem Amsterdamu. Jako stary biskup na ośle, trzymał opiekę nad miastem. Właśnie Holendrzy tak mocno czcili świętego, że to właśnie im zawdzięczamy jego szeroki kult. Nawet po zajęciu przez Brytyjczyków Nowego Amsterdamu, tradycja obdarowywania się prezentami była wciąż żywa, aż przetrwała do dnia dzisiejszego. Św. Mikołaj przybywa do Holandii na statku parowym. Jego święto obchodzone jest uroczyście w wigilię imienin, czyli 5 grudnia.

Św. Mikołaj po polsku

W Polsce, tradycja Mikołajek sięga XIX wieku, kiedy w 1804 roku odbyło się pierwsze tego typu święto. Wręczano sobie o wiele bardziej skromniejsze upominki, w postaci pozłacanych orzechów, jabłek czy pierników. W latach 30. Amerykanie spopularyzowali św. Mikołaja, jako starszego pana z brodą, ubranego w czerwony strój. Tak właśnie prezentuje się współczesny Mikołaj, którego uwielbiają najmłodsi. Obecnie, prezenty wręczane na Mikołajki to już nie tylko słodycze, ale także zabawki czy inne przedmioty. W szkołach, czy kościołach wspomina się świętego i jego uczynki. Dzieci zwykle otrzymują wtedy drobne upominki. Wciąż pamiętamy jednak o idei święta, jaką jest pomoc innym i dzielenie się radością. Tradycja wręczania prezentów, szczególnie tym najbardziej potrzebującym, jest jedną z najpiękniejszych, jakie możemy odnaleźć w historii wiary.

św. MikołajŚw. Mikołaj jest ważną postacią, związaną z historią i religią. Pamiętajmy, by 6 grudnia pomyśleć o innych, zrobić to dobrego i miłego dla drugiej osoby. Nic takie nie cieszy serce, jak uśmiech kogoś bliskiego. Kultywujmy więc tradycję i bądźmy Mikołajami nie tylko od święta. W pozostałe dni w roku także warto czynić dobro i dzielić się radością.

Katarzyna Antos