Styl boho – jak stworzyć go we wnętrzu

Styl boho może mieć różne realizacje ‒ od wielokolorowych po stonowane. W projektach wykorzystywane są motywy ludowe, egzotyczne lub dzieła sztuki. We wnętrzach boho dominuje naturalność, wygoda i prostota. Kolory nawiązują do barw natury, a meble i dodatki noszą znamiona rękodzielnictwa.

Korzenie wolnego od sztywnych ram stylu boho sięgają XIX wieku. Współcześnie istnieje kilka rodzajów boho we wnętrzach. Najpopularniejsze to: ludowy, marokański i modern.

Na czym polega styl boho we wnętrzach?

Styl boho, nazywany też stylem etno, to zestawienie pozornie przypadkowych mebli i dodatków. Może łączyć różne kolory i wzory, nawet te, które na pierwszy rzut oka zupełnie do siebie nie pasują. Poszczególne dekoracje są zaczerpnięte z różnych obszarów kultury ‒ np. z folkloru, tradycji plemiennych i popkultury. Całość powinna prezentować różnorodność, kreatywność i brak skrępowania. Wnętrza mają być niewymuszone, zaskakujące i ciekawe. W uzyskaniu takiego efektu pomogą firmy świadczące usługi wykończenia wnętrz. Ich indywidualne porady sprawią, że aranżacja będzie nie tylko spójna z wybranym stylem, ale też funkcjonalna i dopasowana do stylu życia domowników.

Jak wprowadzić styl boho do wnętrza?

W aranżacjach boho najlepiej sprawdzą się barwy natury. Zależnie od upodobań domowników mogą to być spokojne kolory ziemi, beże, szarości i biele, bądź też kolory bardziej krzykliwe, w stylu egzotycznych kwiatów, zielenie, żółcie, czerwienie i pomarańcze. Ze względu na zamiłowanie do szeroko rozumianego tradycyjnego rzemiosła, meble i dodatki w stylu boho powinny wyglądać jak ręcznie robione. Mogą to być drewniane meble, bambusowe kosze i wiklinowe pojemniki. W salonie urządzonym w stylu boho może zagościć patchworkowa kanapa i fotel w stylu retro, a w rogu zawisnąć mocowany do sufitu pleciony fotel typu bocianie gniazdo. Na ścianach można zawiesić plemienne maski, plecione makramy i rodzinne zdjęcia, a w kredensie oraz na otwartych półkach ceramiczne naczynia, figurki i gliniane donice. Dopełnieniem całej aranżacji będą lniane zasłony, kwieciste kapy, wełniane pufy i grube pledy z naturalnych tkanin.

Styl boho powinien być zgodny z naturą, ale nie monotonny. Niepowtarzalności dodadzą mu wzory, np. etniczne ornamenty, pasy, lamparcie cętki i zygzaki. Warto jednak pamiętać, że obfitość możliwości jest łatwą drogą do osiągnięcia efektu przesytu, kiczu i zagracenia przestrzeni, a boho to przede wszystkim prostota i umiar. Jednym ze sposobów uniknięcia przesady we wnętrzu jest wybór stonowanych barw na ścianach i dopełnienie ich kolorowymi motywami w dodatkach. Jeżeli decydujemy się na aranżacje ścian w krzykliwych tonach, przy doborze dodatków lepiej postawić na bardziej jednolite propozycje i wybrać ich mniej, ale w większym formacie.