Najnowsze Poradnik pacjentki Zdrowie

Stwardnienie guzowate – co należy wiedzieć o tej chorobie?

stwardnienie-guzowate

Niektóre choroby występują dość rzadko, co nie zmienia faktu, że ich objawy mogą być groźne dla naszego zdrowia. Jedną z nich jest stwardnienie guzowate. Co należy wiedzieć o tej chorobie?

Stwardnienie guzowate – co to za choroba?

Stwardnienie guzowate jest chorobą układu nerwowego i skóry. Dotyka ośrodkowego układu dotyczącego nerwów oraz narządów wewnętrznych takich jak nerki, serce czy płuca. Choroba ta, zwykle przebiega dość łagodnie, jednak zdarzają się trudne przypadki tego schorzenia. Stwardnienie guzowate może być dziedziczone. Związane jest z mutacją genów. W niektórych przypadkach, stwierdza się atak choroby tylko na skórę, bez urazów układu nerwowego.

Objawy choroby

Objawy choroby bywają różne. Mogą wystąpić nawet u noworodków, bądź ujawnić się dopiero w późniejszych latach życia. Dotyczą zarówno skóry jak i narządów wewnętrznych człowieka. Zmiany skórne  to zwykle blade lub brązowo-czerwone plamy w formie znamion na ciele. Choroba objawia się także charakterystyczną wysypką na policzkach i nosie. Plamki stopniowo przekształcają się w małe guzki. Skóra staje się gruba i szorstka, przypominając skórę rekina. Do drugiej grupy objawów zaliczane są te, związane z naszą psychiką. Napady padaczki, upośledzenia umysłowe a nawet autyzm – to tylko niektóre z możliwych efektów, postępującego stwardnienia guzowatego. Za sprawą choroby, w mózgu mogą rozwinąć się guzy, także zmiany nowotworowe. Guzy pojawiają się także na sercu i innych narządach takich jak nerki, trzustka czy wątroba. Schorzenie rzadko zajmuje płuca, zdecydowanie częściej obciąża nerki oraz oczy, atakując siatkówkę.

Leczenie stwardnienia guzowatego

stwardnienie-guzowate

Stwardnienie guzowate jest niestety chorobą niewyleczalną. Terapia polega na zmniejszaniu jej objawów. Przy zmianach skórnych można skorzystać z coraz bardziej popularnej laseroterapii. Pozostałe objawy takie jak problemy z sercem czy ze zdrowiem psychicznym należy leczyć środkami farmakologicznymi. Odpowiednie badania i konsultacje lekarskie pozwalają dobrać właściwe metody lecznicze. Choroba rozwija się latami, co utrudnia jej prawidłową i szybką diagnostykę. Seria badań oraz obserwacja stanu zdrowia, umożliwiają właściwe stwierdzenie wszystkich zmian chorobowych, dotyczących naszego organizmu.

Stwardnienie guzowate jest poważną chorobą. Miejmy nadzieję, że badania oraz nowoczesne rozwiązania medyczne pozwolą na skuteczniejsze diagnozowanie i leczenie tej choroby w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *