Porady Zdrowie

Sposoby na zatkane uszy. Jak odetkać ucho?

jak odetkać ucho

Zatkane ucho to dość dyskomfortowe uczucie. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Na szczęście mamy sprawdzone sposoby na zatkane uszy. Jak odetkać ucho?

Zatkane uszy

Chyba każdy z nas, choć raz w życiu doświadczył uczucia zatkanych uszu. Nasze uszy mogą być zatkane z powodu przeziębienia, alergii, wysokiego ciśnienia krwi czy zapalenia gardła. Możliwości jest naprawdę wiele. Na uwadze warto mieć także problemy laryngologiczne. Wtedy pomocna może okazać się wizyta u specjalisty. Ale zanim udamy się do laryngologa, możemy wykorzystać sprawdzone, domowe sposoby, które pomogą nam odetkać ucho. Zatkane uszy bardzo często towarzyszą nam przy katarze. Wtedy nie próbujmy odtykać ich na siłę. Dolegliwości miną wraz z zakończeniem przeziębienia. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy zatkane uszy są efektem powikłań po katarze. Takiego stanu nie można lekceważyć, ponieważ zalegająca wydzielina w uchu, może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu.

Jak odetkać ucho?

Pierwszym sposobem jest żucie gumy. Z pozoru błaha czynność, może pomóc odzyskać nam pełen komfort. Podobnie zadziała wielokrotne połykanie śliny. Na niedrożne ucho sprawdzi się ciepła oliwa z oliwek. Kilka kropli, zakropionych do ucha może okazać się bardzo skutecznych. Ucho odetkamy dzięki parze wodnej. W tym celu weźmy prysznic lub gorącą kąpiel i po tej czynności, pozostańmy w łazience jeszcze przez kilkanaście minut. Para wodna, dochodząc do głębi naszego ucha, może je z powodzeniem udrożnić. Wśród sprawdzonych sposobów, wyróżnia się także mieszanka wody i wody utlenionej. Odrobinę ciepłej wody mieszamy z taką samą ilością wody utlenionej i strzykawką lub pipetą wprowadzamy do ucha. Po 20 minutach, nasza mikstura powinna rozpuścić woskowinę uszną, odtykając ucho. Do ucha możemy także zaaplikować kilka kropli olejku mineralnego. Jeśli liczymy na natychmiastowy efekt, zaopatrzmy się w glicerynę. Substancja od razu udrożni narząd słuchu.

zatkane uszyDomowe sposoby na zatkane ucho nie zawsze działają, dlatego należy o tym pamiętać. Jeśli nie do końca jesteśmy pewni przyczyny naszego problemu, a wykorzystane przez nas metody nie przyniosły żadnych rezultatów, zgłośmy się jak najszybciej do lekarza, najlepiej specjalisty laryngologa. Lekarz zbada ucho i będzie wiedział, jakie zastosować leczenie. Powikłania dotyczące ucha mogą prowadzić do poważnych kłopotów z narządem słuchu, dlatego lepiej skonsultować się z lekarzem, niż eksperymentować na własną rękę.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

justa

1 rok temu

Ja też synkowi odetkałam ucho tym sprayem. Bardzo skuteczny jest i też dobrze złagodził ból.

Flora

1 rok temu

Dokładnie wczoraj wróciłam z nim z apteki. Ucho zaczęło mnie bolec już w pracy i na całe szczęście wpadłam na pomysł, żeby kupić krople, inaczej miałabym nockę z głowy.

Asia

1 rok temu

Misia, to prawda, sama go kupiłam kilka dni temu i okazał się wybawieniem od bólu ucha. Dobrze, że szybko się zdecydowałam i nie czekałam na wizytę u lekarza.

Misia

2 lata temu

Moim najskuteczniejszym rozwiązaniem okazał się spray fonix. Ucho się odetkało i nie boli. Przynajmniej szybko zadziałał i nie szukałam laryngologa.

pati25

3 lata temu

Ciekawe te domowe sposoby.Aby nie mieć problemu z zatkanymi uszami to niie zaleca się ich mycia przy użyciu patyczków

Emilly27k

3 lata temu

Od lat sprawdzoną dla mnie jest przetkanie wacikami. Czasem można dodać zamoczyć wacik w wodzie lub na sucho. Pomaga również dodanie oliwki mam na myśli olej do ciała oliwkowy.

Zostaw komentarz