Kobiece dolegliwości Zdrowie

Skuteczny sposób na wypadanie macicy

wypadanie macicy

Problem z wypadaniem lub obniżeniem narządów rodnych dotyczy bardzo szerokiej grupy kobiet w okresie okołomenopauzalnym, ale coraz częściej także kobiet po przebytych porodach.

Największe znaczenie w kontekście zaburzenia statyki narządów rodnych ma stan mięśni i tkanek odpowiedzialnych za podtrzymywanie tychże narządów. Okres okołomenopauzalny u kobiety wiąże się z ograniczeniem ilości wydzielanych przez organizm hormonów. To zaś powoduje, że mięśnie, więzadła i tkanki stają się wiotkie i mało elastyczne. Osłabione struktury nie są w stanie podtrzymywać macicy oraz innych narządów (jak cewka moczowa, czy odbytnica). To wszystko skutkuje ich wpuklaniem się w obręb pochwy. Także porody sposobem naturalnym przyczyniają się do osłabienia mięśni podtrzymujących macicę w odpowiednim położeniu. W tej kwestii duże znaczenie ma także waga urodzeniowa noworodków.

Wśród przyczyn wypadania narządów rodnych wymienia się, oprócz menopauzy i przebytych porodów, także prace fizyczne związane z dźwiganiem, wykonywane przez większą część życia, które obciążają narządy miednicy. Oprócz tego przyczyną zaburzenia może być także nadwaga, otyłość oraz predyspozycje dziedziczne. Do zaburzenia przyczynić się mogą także choroby zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej np. przewlekły kaszel, przewlekłe zaparcia.

W jaki sposób rozpoznać wypadnie lub obniżenie narządów rodnych? Jakie niepokojące objawy powinny skłonić Pacjentkę do wizyty u Lekarza Ginekologa? Objawy zaburzenia statyki narządów rodnych mogą różnić się w zależności od stopnia zaawansowania zaburzenia. Można je podzielić na 4 grupy: objawy ze strony układu moczowego (nietrzymanie moczu, zwiększona częstość oddawania moczu), objawy pochwowe (uczucie pełności w kroczu, uczucie parcia, ciągnięcia w pochwie), objawy ze strony układu pokarmowego (nietrzymanie gazów, stolca) oraz objawy seksualne (obniżone poczucie własnej wartości, bolesne stosunki płciowe). Występowanie którychkolwiek objawów jest sygnałem do wizyty u Lekarza i poinformowania go o niepokojących symptomach. Im wcześniej zdiagnozowane zostanie zaburzenie, tym mniej inwazyjnej metody leczenia będzie wymagało.

rozmowa z pacjentem

Jedną z takich skutecznych i mało inwazyjnych metod leczenia wypadania macicy jest pessaroterapia. Polega ona na stosowaniu przez Pacjentkę specjalnego urządzenia, mającego na celu mechaniczne podparcia obniżonych narządów i uniesienie ich do naturalnego umiejscowienia. Pessar może być wykonany z różnych materiałów. Może to być giętki winyl, który nie wchłania zapachu i nie wchodzi w reakcje chemiczne z naturalnym środowiskiem pochwy albo miękki, elastyczny silikon, który nie powoduje reakcji drażniących i uczulających. Niezależnie od materiału wykonania, bardzo istotne znaczenie, z punktu widzenia skuteczności metody leczenia, ma kształt pessara, który dobierany jest przez Lekarza odpowiednio do konkretnego przypadku u Pacjentki. Natomiast decyzja o doborze odpowiedniego rozmiaru pessara zostaje podjęta na podstawie badania szerokości pochwy. Pacjentka podczas pierwszej wizyty uzyskuje także wskazówki dotyczące samodzielnego wyjmowania i ponownego zakładania pessara oraz sposobów dbania o higienę z pessarem. Uzyskuje także informacje o terminach kolejnych wizyt kontrolnych.

Pessaroterapia to metoda łatwa w stosowaniu dla Pacjentki. Nie bez znaczenia jest fakt, że prawidłowo dobrany do danego zaburzenia rozmiar i kształt pessara, powinien przynieść ulgę praktycznie od razu po założeniu. Ponadto metoda jest mało kosztowna i nie wymaga od Pacjentki dużego zaangażowania i codziennego pamiętania (jak to jest w przypadku ćwiczeń mięśni Keagla lub farmakoterapii). Pessaroterapię zaleca się także na czas oczekiwania na zabieg chirurgiczny. Pessar założony przed operacją, podnosząc obniżoną macicę, umożliwia zagojenie wszelkich odleżyn (co przed zabiegiem chirurgicznym jest bardzo istotne).

Z uwagi na fakt, że pessaroterapia daje zbliżony efekt do operacji –  warto rozważyć ją jako metodę pierwszego wyboru. Wybierając metodę leczenia warto na początku wypróbować metodę możliwie mało inwazyjną, a dopiero gdy nie daje ona oczekiwanych rezultatów, zdecydować się na bardziej inwazyjną.

Szczegółowe informacje na temat zaburzenia, metod leczenia i pessaroterapii dostępne tutaj: www.pessar.pl .

Tekst sponsorowany

Komentarze (8)

Aleala

3 lata temu

Polecam pessaroterapię! Zmagałam się z problemem wypadania macicy i ta metoda bardzo mi pomogła! Chociaż podstawą jest oczywiście regularne badanie u ginekologa, dzięki któremu możemy uniknąć rozwoju problemu! Na stronie http://www.pessar.pl można znaleźć sporo ciekawych informacji nt. pessaroterapii

Kasia

3 lata temu

Moja siostra miała niestety tego typu problem i pessary bardzo jej pomogły, tak więc poprzez siostrę szczerze polecam tę metodę 🙂

pati25

3 lata temu

To ciekawa metoda pomocy kobietom z problemem wypadania macicy.Proste urządzenie a takie pomocne 🙂

Emilly27k

3 lata temu

Szczerze też nie wiedziałam,że istnieje ten problem u kobiet. Przykre jest. Mało mówi się o tego rodzaju problemach nawet w programach telewizyjnych, mam tu na myśli programy poranne.

Tess

3 lata temu

Wiele moich koleżanek ma problem z wypadaniem macicy po wielu porodach. Męczyły się przez wiele lat. Nie wiem czy w ich wieku będzie dobry taki zabieg ale powiem im aby się zgłosiły z tym pytaniem do ginekologa, szkoda każdego dnia z bólem i dolegliwościami.

sofia

3 lata temu

Dobrze, że są takie rozwiązania

maria

3 lata temu

Nie wiedziałam, że jest coś takiego i może pomóc kobietom.

filodendron 2

3 lata temu

Pierwszy raz słysze o pessaroterapii, nigdy nikt mi o tej metodzie nie opowiadał i nie czytałam o niej wcześniej . Bardzo ciekawe.

Zostaw komentarz