pani inżynier od szczęścia

Do kogo wędruje książka Pani inżynier od szczęścia? Nadeszła pora na rozstrzygnięcie konkursu. 

Żeby mieć ciekawe życie, trzeba umieć się nim cieszyć. Profesor Magdalena Fikus opowiada Irenie Cieślińskiej o takim właśnie życiu, w którym było miejsce na wszystko z wyjątkiem nudy. Wspomina dzieciństwo w czasie okupacji, szkolną działalność w strukturach ZMP, studia w Odessie i Moskwie, nieudaną magisterkę, walkę o rozwój nauki w warunkach państwa socjalistycznego i w czasach permanentnych niedoborów, staż w Stanach Zjednoczonych, gdzie najbardziej zdumiały ją nie warunki pracy, ale wolność słowa i wyboru. Opowiada o racjonalizmie, mężczyznach swojego życia, macierzyństwie, odchudzaniu, o życiowych błędach, których się nie żałuje, i o wadze i zaletach doświadczenia. Mówi także o nauce. O poświęceniu, sukcesach i porażkach oraz towarzyszących jej profesji etycznych dylematach. Opowiada o Festiwalu Nauki, który współtworzyła, żeby popularyzować wiedzę.

Przyznaje, że „żeby być naukowcem, trzeba mieć szczególny charakter”. Mówi także, że chociaż nauka nie wyjaśnia, czym jest szczęście, to jej udało się kilka razy w życiu być szczęśliwą. I zdradza, że ma słabość do książek Janusza L. Wiśniewskiego.

Magdalena Fikus – profesor Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, zapalona popularyzatorka nauki i wiedzy, autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz dwóch książek popularyzujących inżynierię genetyczną i biotechnologię. Z inspiracji swojego promotora doktoratu i opiekuna habilitacji Davida Shugara razem z Maciejem Gellerem i Anną Lesyng stworzyła w 1997 roku pierwszy polski Festiwal Nauki. Zorganizowała i prowadzi z Zuzanną Toeplitz pierwszą w Polsce Kawiarnię Naukową. Przewodnicząca Rady Upowszechniania Nauki PAN. Odznaczona przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Wygraj książkę pt. Pani inżynier od szczęścia!

Aby zdobyć jeden z trzech egzemplarzy książki pt. Pani inżynier od szczęścia, wystarczyło odpowiedzieć na poniższe pytania.

  1. Czym dla Ciebie jest szczęście?
  2. Jaką książkę, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne, chciałabyś przeczytać? Podaj tytuł inny niż Pani inżynier od szczęścia. W udzieleniu odpowiedzi na to pytanie pomoże Ci strona internetowa.

Poniżej przedstawiamy nagrodzone odpowiedzi:

Szczęście to dla mnie spotkania z przyjaciółmi, podczas których świetnie się bawię. To możliwość polegania na nich w trudnych chwilach i możliwość dzielenia z bliskimi osobami codziennych drobnych radości. Szczęście to także dla mnie udany związek, w którym nie ma miejsca na zazdrość i idiotyczne zagrywki. To relacja, gdzie dwoje ludzi jest ze sobą, bo tego pragnie, a nie dlatego, że boi się samotności i nie wierzy w swoją wartość.  Szczęście to także obcowanie z naturą, możliwość zjedzenia smacznego, regionalnego posiłku. Chętnie przeczytam „Osiedle marzeń” Wojciecha ChmielarzaJoanna D., Wrocław

Szczęściem jest dla mnie każda chwila, która spędzam u boku swojego narzeczonego. Niestety, mieszkamy w różnych miastach, w których to mamy dobrą pracę, dlatego też widujemy się wyłącznie w weekendy i podczas urlopu. Chciałabym każdego dnia budzić się u jego boku, ale na razie nie jest to możliwe. W związku z tym cieszę się z każdej wspólnej chwili – spaceru po mieście, śniadania, które jemy razem itp. Z książek wydanych przez Wydawnictwo Czarne najbardziej zaintrygował mnie tytuł „Zombie” Maria J.,  Katowice

Długo zastanawiałam się, czym jest dla mnie szczęście. Teraz wiem, że to ten nieuchwytny stan, gdy się zakochujemy i nagle wszystkie problemy przestają mieć rację bytu. Liczy się tylko druga osoba, czas spędzony z nią i jej uśmiech.  Gdy w naszym życiu brakuje miłości, pojawia się pustka w sercu, którą bardzo trudno zapełnić czymś innym. Dlatego szanujmy uczucia swoje i innych osób.  Zainteresowała mnie książka „Odessa”Wioleta K., Oława

Serdecznie gratulujemy laureatkom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.