Babskie sprawy Styl życia

Randki w sieci – na co uważać?

randka w sieci

Dawniej ludzie poznawali się na prywatkach, urodzinach przyjaciół,  wycieczkach zorganizowanych i podczas spacerów z psem. Nowe technologie odmieniły jednak nasze życie. Wraz z pojawieniem się internetu i jego rozpowszechnieniem zaczęliśmy nawiązywać relacje międzyludzkie, korzystając z komputerów, tabletów i smartfonów.  Randki w sieci stają się coraz bardziej popularne, biorąc pod uwagę fakt, że wielu ludzi nie ma zbyt wiele czasu na spotkania w realu, trend ten nie powinien dziwić.  W internecie, podobnie jak wszędzie indziej, można znaleźć miłość na całe życie lub psychopatę, który skrzywdzi nas przy najbliższej nadarzającej się okazji. Na co uważać, umawiając się na randki z ludźmi poznanymi w sieci?

 

Randki w sieci – symbol naszych czasów

Randki w sieci nie są niczym złym, podobnie jak tradycyjne wymagają jednak zachowania szczególnych środków bezpieczeństwa.  O ile brat koleżanki raczej nie jest niebezpiecznym przestępcą, o tyle w przypadku internetu trudno przewidzieć, kto siedzi po drugiej stronie komputera.  Może to być rzeczywiście księgowy w średnim wieku po rozwodzie, jak i młoda kobieta szukająca naiwnych pań gotowych przelać na jej konto spore sumy pieniędzy.  Jak bezpiecznie randkować w sieci, cieszyć się życiem i nie narażać go na niebezpieczeństwo?

Oszuści na portalach randkowych

Przede wszystkim musisz przygotować się na to, że nie wszystkie randki w sieci będą udane. Nie brakuje ludzi podających się za zupełnie inne osoby. Jeśli odnosisz wrażenie, że zdjęcie jest niewyraźne, przerobione w Photoshopie lub już gdzieś je kiedyś widziałaś, możliwe, że masz do czynienia z oszustem. Oczywiście nie wszyscy zatajają prawdę o sobie, dlatego że chcą cię napaść, okraść lub zgwałcić. Większość ludzi wstydzi się swojego wyglądu, w związku z tym podgrywa też zdjęcia stockowe pochodzące z banków zdjęć. To te same fotografie, z których korzystają portale internetowe i agencje marketingowe projektujące billboardy.  Aby uniknąć przykrych rozczarowań, randek ze zbyt dojrzałymi mężczyznami lub nadmiernie tajemniczymi panami, warto odpuścić sobie podejrzane profile.

Bezpieczne randki w miejscach publicznych

Na randki umawiaj się zawsze w bezpiecznych miejscach – restauracjach, kinie, teatrze, czyli wszędzie tam, gdzie jest sporo ludzi, którzy mogliby ci pomóc w razie potrzeby.  Unikaj kawiarni, w których nigdy nie byłaś, wybieraj teren, na którym czujesz się pewnie i wiesz, jak uciec namolnemu mężczyźnie. Na pierwszą randkę nie wybieraj baru i nie pij zbyt dużo alkoholu. Najlepiej w ogóle z niego zrezygnować. Choć wspaniale rozluźnia i pozwala nabrać pewności siebie, etanol spowalnia też reakcje i wpływa negatywnie na nasze zdolności poznawcze. W rezultacie zamroczone winem możemy nie dostrzec niepokojących sygnałów.  Pilnuj też swojego talerza i szklanek, nie zostawiaj ich sam na sam z nowo poznanym mężczyzną, chyba że wszystko już zjadłaś i wypiłaś.  Do pozostawionych dań i napojów łatwo można bowiem dosypać narkotyki i inne substancje psychoaktywne.   Oczywiście nie można zakładać, że każdy nowo poznany mężczyzna to gwałciciel. Dobrze jednak zachować podstawowe środki bezpieczeństwa.

Sygnał alarmowy na wypadek nieudanej randki

Przed randką z osobą poznaną w internecie warto umówić się z kimś na telefon. Może bowiem zdarzyć się, że trafisz na nieodpowiedniego człowieka, który będzie w stosunku do ciebie agresywny/. W takiej sytuacji warto mieć w pogotowiu kolegę, brata lub ojca, który w razie komplikacji przyjedzie i pomoże nam uciec przed nowym znajomym.  O randce warto też poinformować koleżankę, można się też z nią umówić, że jeśli nie zadzwonimy do niej do godz. 23, poinformuje ona policję.  Znajomej należy podać jak najwięcej szczegółów. Nazwę portalu randkowego, na którym nawiązałyśmy znajomość, nick mężczyzny, z którym się umawiamy, jego numer telefonu, imię i nazwisko, jeśli takowe znamy, przesłać zdjęcia, którymi się z nami podzielił. Koleżance należy zostawić także adres lokalu, w którym postanowiłyśmy porozmawiać z mężczyzną z sieci.

Randki w sieci – na co uważać?

Randki w sieci niosą ze sobą zagrożenie, zanim jeszcze dojdzie do spotkania. Niestety, internet wydaje nam się naszym naturalnym środowiskiem, przez co tracimy czujność. Korzystamy z portali randkowych, siedząc w wygodnym fotelu w salonie. W rezultacie nie czujemy żadnego zagrożenia, a powinnyśmy, bowiem ujawnianie niektórych danych może mieć daleko idące konsekwencje. Przede wszystkim nie należy nigdy obcej osobie, której nie znamy, podawać miejsca pracy. Możemy przybliżyć branżę, ale nie nazwę firmy.  Warto unikać też afiszowania się z piastowanym stanowiskiem. Dyrektorka/kierowniczka to łakomy kąsek dla oszustów finansowych oraz pasożytów.

Ostrożnie należy też dobierać zdjęcia profilowe. Nie umieszczajmy takich, których mogłybyśmy się wstydzić przed kolegami z pracy. Nie róbmy zdjęć na tle drogich samochodów, telewizorów i w egzotycznych krajach. Wszystko to bowiem wskazuje na nasz status i sprawia, że  trafiamy na celownik złodziei i oszustów. W rozmowie  nie należy też zdradzać swojego adresu i cech charakterystycznych np.  rzadkiej rasy psa lub papugi. Dla własnego dobra nie przesyłamy też zdjęć małych dzieci, ponieważ w ten sposób możemy zachęcić do kontaktu pedofila. Absolutnie nie wpłacamy żadnych pieniędzy na konto przystojniaka  z portalu randkowego. Nie dajmy się zwieść opowieściom o chorym na białaczkę dziecku. Wzruszyć, rozbudzić empatię – to najczęstsze cele oszustów matrymonialnych. Trudno odmówić leczenia dziecku mężczyzny, który może okazać się miłością naszego życia.

Randki w sieci nie są niczym złe, ale może warto dać szansę mężczyznom, których znamy z reala? Np. sąsiadowi, koledze z pracy czy bratu przyjaciółki. Czasem okazuje się, że człowiek, którego szukamy, jest tuż obok nas.

Irmina Cieślik

Komentarze (9)

ewalub

5 lat temu

Znam małżeństwa, których znajomość rozpoczęła się w internecie. Więc jest to możliwe, aby w sieci znaleźć miłość. Ja jednak chyba bałabym się zaufać komuś po drugiej stronie monitora

gocjana

5 lat temu

Niby oczywiste porady, każdy rozsądny człowiek powinien sam z siebie z nich korzystać, jednak często ludzie o tym zapominają, dlatego ważne jest przypominanie im na każdym kroku. Chociaż może z drugiej strony, dla początkujących, to może nie być wcale takie oczywiste, tak sobie teraz myślę. Przypomniałam sobie jakie były moje początki, jak założyłam konto i nie bardzo wiedziałam jak się do tego zabrać. Pamiętam, jak bardzo mi wtedy pomogły arykuły i poradniki na mydwoje, które opisywały dokładnie randkowanie przez internet. Teraz faktycznie jest to dla mnie oczywiste, żeby zachować odpowiednie środki ostrożności, jednak na początku, kto wie, czy sama nie zapomniałabym o niektórych z tych rad? Tak więc więcej takich artykułów, ostrożności nigdy za wiele 😉

Emilly27k

6 lat temu

Nie wiemy, ale po sposobie pisania czujemy,że ta osoba ma swoje zdanie w każdym temacie.
Z góry nie możemy zakładać,że niebezpieczeństwo jest na każdym kroku, gdyż balibyśmy się non stop.

pati25

6 lat temu

Bardzo pomocny artykuł.Warto skorzystać z tych mądrych rad,aby ustrzec się przed ewentualnym niebezpieczeństwem.Tak naprawdę nie wiemy kto siedzi po drugiej stronie.Ale nie wszyscy to oszuści,pedofile.Znam pary,które poznały się przez Internet i są bardzo szczęśliwe

Emilly27k

6 lat temu

Zgodzę się z artykułem, ale z tymi znajomościami z internetu nie jest tak aż źle.
Mam doświadczenie w tym temacie. Zawsze ostrożna jestem w każdej sytuacji. Z bliska znajomość też nie zawsze pozytywnie służy. Może nie pasować komuś kogoś wygląd. Owszem ja jestem za znajomościami , ale gdy daną osobę pozna się i można liczyć na nią. Przeważnie osoby , które są w sieci czują się samotnie i boją się akceptacji drugiej osoby,a czują się z rodziną. Uzależnienie w sieci lepsze niż picie i palenie, ale wszystko do czasu.
Temat o którym powinno częściej rozmawiać, a szczególnie rodzice z dziećmi.

Aneczka2015

6 lat temu

Dobrze, że poszukiwanie partnera mam juz za sobą 🙂 A tak poważnie takie randki w sieci mogą się okazać zgubne i prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Przychylam się do zdania, że warto obejrzeć się wokół siebie, być może nasza druga polówka stoi obok nas 🙂

Danusiate

6 lat temu

Takie artykuły są bardzo potrzebne, bo niby tak wiele wiemy na temat zagrożeń w sieci, a ciągle słyszy się o przypadkach, kiedy ktoś dał się oszukać. Nie ma nic złego w szukaniu pary przez internet, ale trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

linea

6 lat temu

Nigdy nie zdecydowałabym się na randkę w sieci. Wolę jednak tradycyjne metody poznawania ludzi. W sieci mogę szukać porad, przepisów. Owszem koleżanek na portalach z którymio mogę popisać również, ale nie miłości.
Raczej życie nauczyło mi, aby mieć ograniczone zaufanie do innych. Tym bardziej do osób których tak naprawdę nie znam.

Mindi

6 lat temu

Bardzo mądre porady, trzeba być czujnym żeby uniknąć zagrożenia. Wiele osób znajduje przyjaźń i miłość w sieci. Skoro nie można znaleźć jej w miejscu zamieszkania lub pracy to trzeba próbować. Ale zaufanie na pierwszych randkach trzeba mieć ograniczone dla własnego bezpieczeństwa.

Zostaw komentarz