rak

Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy, który atakuje kobiety w różnym wieku. W przypadku tej choroby profilaktyka ma ogromne znaczenie. Jakie badania pomagają wykryć raka na czas i jak wygląda jego leczenie?

Rak szyjki macicy – badania

Nowotwór wykryty we wczesnym stadium daje dużą szansę na wyleczenie. Rak szyjki macicy jest na tyle podstępną chorobą, że jej objawy pojawiają się dość późno, co przyczynia się do diagnozy dopiero w rozwiniętym stadium. Krwawienia między miesiączkowe czy ból w podbrzuszu to tylko niektóre z objawów, mogące świadczyć o nowotworze. Kobiety często je bagatelizują. Rak atakuje stopniowo, powodując przerzuty do węzłów chłonnych a nawet płuc i kości. Podstawowym badaniem jest cytologia. To właśnie badania cytologiczne wykonywane przez kobiety umożliwiają rozpoznanie raka szyjki macicy. W Polsce bezpłatną cytologię zaleca się wykonywać raz w roku, kobietom od 25. roku życia. Dopiero po cytologii zleca się inne badania, które pomagają w określeniu stadium choroby i podjęciu właściwego leczenia. Na rokowanie ma wpływ wiele czynników takich jak stopień zaawansowanie raka, wielkość guza czy stan węzłów chłonnych. W przypadku niepokojących objawów przez ukończeniem 25. roku życia również można wykonać cytologię. Dlatego każda kobieta powinna regularnie odwiedzać ginekologa i mieć świadomość, że badania profilaktyczne są ważne i mogą uratować życie.

Leczenie raka szyjki macicy

Metodę leczenia raka szyjki macicy dostosowuje się do stopnia zaawansowania nowotworu. To jak jest rozwinięty rak decyduje o formie leczenia, którą może być chemioterapia, radioterapia, chemioterapia i chirurgia. Sposoby można łączyć, jeśli tylko jest taka potrzeba. Możliwa jest także amputacja szyjki macicy. To dla wielu kobiet bardzo trudny zabieg, ale niestety w przypadku raka szyjki macicy to może być jedne ze skuteczniejszych metod. Popularnym leczeniem jest radioterapia czyli naświetlanie. Promieniowanie dobierane jest ze względu na stadium choroby. Radioterapia uzupełniająca jest stosowana również w przypadku przerzutów do jajników lub jajowodów, nacieku przymacicznego czy stwierdzeniu komórek nowotworowych w węzłach chłonnych. Leczenie nie gwarantuje całkowitego pokonania raka. Nowotwory są na tyle nieprzewidywalne, że musimy liczyć się z ewentualnym nawrotem choroby. Wiadomo jednak, że przy wczesnym wykryciu raka szyjki macicy, zwiększa się szansa na jego całkowite wyleczenie. To niezwykle ważne, szczególnie dla kobiet w młodym wieku.

rak szyjki macicyCytologia to podstawa w diagnostyce raka szyjki macicy. Stosując taką profilaktykę żyjemy świadomie, dbając o swoje zdrowie i życie. Każda, młoda czy dojrzała kobieta powinna regularnie odwiedzać ginekologa i wykonywać badania cytologiczne. Rak szyjki macicy może zostać pokonany o ile nie damy mu szansy, aby w pełni zaatakował nasz organizm. Co roku podkreśla się ogromną rolę działań profilaktycznych odnośnie nowotworów występujących u kobiet. W trosce o zdrowie swoje i bliskich nie zapominajmy o tym, że zwykła wizyta u lekarza może zdziałać więc niż myślimy.

Katarzyna Antos