przerywanie kobietom
DocuSign z Unsplash

Badania naukowe pokazują, że niezależnie od tego, jakie stanowisko piastuje kobieta, jest ona narażona na przerywanie jej wypowiedzi. Bardzo często mężczyźni wtrącają się, podczas gdy ona formułuje swoje stanowisko. Przerywanie kobietom to znak, że nierówność płci wciąż ma się dobrze.

Spis treści:

  1. Dlaczego mężczyźni przerywają kobietom wypowiedź?
  2. Przerywanie kobietom – jak poradzić sobie z tym problemem?
  3. Nienawiązywanie kontaktu wzrokowego ze słuchaczami
  4. Zwrócenie uwagi osobie przerywającej wypowiedź
  5. Przerywanie wypowiedzi – sprawdzona technika psychologiczna na uporanie się z problemem
  6. Dlaczego nie warto reagować na przerywanie wypowiedzi?
  7. Przerywaj wypowiedź osobie, która zabrała ci głos
  8. Jak zyskać szacunek mężczyzn? Zdecydowane zwrócenie uwagi na niestosowne zachowanie

Dlaczego mężczyźni przerywają kobietom wypowiedź?

Naukowcy zauważyli, że gdy przebywamy w towarzystwie osób tej samej płci, również dochodzi do przerywania, jednak dużo rzadziej niż w mieszanej grupie. Co ważne, mężczyźni wtrącają się w wypowiedzi kobiet dużo częściej, niż ma to miejsce w kierunku odwrotnym. Z czego wynika to zjawisko? Prawdopodobnie stanowi spadek po czasach, gdy kobiety nie miały praw wyborczych i nie mogły studiować na uniwersytetach. To dziedzictwo patriarchatu, z którego często nie zdajemy sobie nawet sprawy. To również przekonanie, że kobieta dysponuje mniejszą wiedzą i nie ma nic ciekawego do przekazania.

Przerywanie kobietom – jak poradzić sobie z tym problemem?

Przerywanie kobietom to nagminnie spotykany problem, jednak można sobie z nim poradzić. Jeśli piastujesz kierownicze stanowisko, często występujesz publicznie lub po prostu masz dość, kiedy mężczyzna wyprowadza cię z toku myślenia, wtrącając się do twojej wypowiedzi, wypróbuj nasze sposoby. Nie każdy z nich będzie skuteczny w każdej sytuacji. Jednak z pewnością znajdziesz rozwiązanie, które pozwoli cię przebić.

Nienawiązywanie kontaktu wzrokowego ze słuchaczami

Aby uniknąć przerywania wypowiedzi podczas wystąpienia, warto na wstępie poprosić słuchaczy o zapytywanie pytań, które będą mogli zadać po zakończeniu twojej wypowiedzi.  Gdy przemawiasz, nie nawiązuj kontaktu wzrokowego, zwłaszcza z osobami, które się ruszają, są niespokojne. One mogą uznać to za sygnał ośmielający, który skłoni ich do zadawania pytań w trakcie twojej wypowiedzi. Niektórzy jednak nie robią nawet tego, tylko podczas wystąpienia innych osób wyrażają własne zdanie. Często w ten sposób nie pozwalają w pełni przedstawić problemu. Nierzadko nasza dalsza część wypowiedzi zawiera informacje, które ich interesują. Jednak mężczyźni przerywając twoją wypowiedź, nie pozwalają przejść do sedna.

Zwrócenie uwagi osobie przerywającej wypowiedź

Czasem warto zwrócić konkretnemu mężczyźnie uwagę, aby ci nie przerywał. Możesz np. powiedzieć: Rafał, przerwałeś mi już 4 razy, zamierzam wypowiedzieć się do końca, a dopiero wówczas odpowiedzieć na twoje pytania. Nierzadko mężczyźnie robi się głupio, ponieważ nawet nie zdawał sobie sprawy, że przerywanie kobietom weszło mu w krew.

Przerywanie wypowiedzi – sprawdzona technika psychologiczna na uporanie się z problemem

Ktoś przerywa ci za każdym razem, gdy rozpoczniesz zdanie? Spróbuj go sprowadzić do porządku, stosując prostą technikę psychologiczną. Zapytaj się innych, czy podobnie jak Marek, który zadał już 5 pytań, oni również czegoś nie rozumieją i chcieliby coś wyjaśnić. W takiej sytuacji Markowi z pewnością zrobi się głupio, ponieważ nikt nie lubi wyróżniać się z grupy. Wyjątek może stanowić narcyz, który z całych sił zabiega o atencję. Jest to jednak zaburzenie osobowości, na które nie masz wplywu. Narcyzowi jednak powinno zrobić się głupio, jeśli zasugerujesz, że czegoś nie rozumie.

Dlaczego nie warto reagować na przerywanie wypowiedzi?

Dobrą techniką, gdy często twoja wypowiedź jest przerywana, stanowi niereagowanie. Musisz dalej kontynuować swoją wypowiedź, nie zważając na zachowanie niektórych mężczyzn. Może to jednak cię sporo kosztować. Nie każda z nas jest tak wytrwała, by ignorować próby przerwania wypowiedzi i dalej, nie tracąc wątku, kontynuować swój wywód. Niektóre kobiety posiadają jednak tę umiejętność. Nie powinny się jej wstydzić, lecz zrobić z niej użytek. To osoba przerywająca wypowiedź powinna wstydzić się swojego zachowania, nie ty, bo to ty masz prawo głosu.

Przerywaj wypowiedź osobie, która zabrała ci głos

Jeśli ktoś ci przerywa, ty też zacznij mu przerywać w połowie słowa. To pokazuje, że nie jesteś grzeczną dziewczynką i nie powinno się z tobą zadzierać. Często w ten sposób można zyskać spory szacunek ze strony mężczyzn. Zaczynasz uchodzić za twardą kobietę, która nie pozwala sobie dmuchać w kaszę.

Jak zyskać szacunek mężczyzn? Zdecydowane zwrócenie uwagi na niestosowne zachowanie

Możesz też zastosować technikę bezpośrednią. Andrzej po raz kolejny przerywa cię prowadzenie spotkania zarządu? Powiedz: Andrzej, przerwałeś mi już piąty raz. Przestań mnie wytrącać z wątku. Spisz wszystkie pytania na kartce, chętnie cię na nie odpowiem, gdy przekażę wszystkim to, co przygotowałam. Musisz przy tym mieć zdecydowany ton głosu, ale nie podniesiony. Gdy zaczynamy krzyczeć, często zupełnie nieświadomie, jesteśmy traktowane jako mniej wiarygodne i profesjonalne. Nie powinnaś również uśmiechać się i wypowiadać tych słów cienkim, łamiącym się głosem, bo nikt nie weźmie cię na poważnie.