Rodzina W związku

Kiedy przedstawić partnera rodzinie?

kiedy przedstawić partnera rodzinie

Miłość może nas spotkać w każdej, nawet najmniej spodziewanej chwili, niezależnie od wieku, zamożności czy wykonywanego zawodu. Coraz więcej kobiet po rozwodzie czy śmierci pierwszego męża rozpoczyna zupełnie nowy związek. Gdy relacja nabiera na intensywności, staje się coraz bardziej poważna, chcemy, żeby o naszej miłości dowiedzieli się bliscy. Kiedy przedstawić partnera rodzinie?

Przedstawienie partnera rodzinie to niewątpliwie jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu. Z jednej strony chcemy podzielić się swoim szczęściem, z drugiej boimy się reakcji krewnych i ich odrzucenia. Do przedstawienia partnera rodzinie nierzadko przymierzamy się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Zastanawiamy się, jak to powiedzieć dzieciom i rodzicom. Jakie okoliczności będą najlepsze na szczere wyznanie.

 

Kiedy przedstawić partnera rodzinie?

Najlepiej zrobić to wtedy, gdy jesteśmy pewne, że to, co nas łączy, jest poważne. Zwłaszcza jeśli masz małe lub nastoletnie dzieci powinnaś unikać mieszania im w głowach. Spotykacie się od miesiąca, wszystko między wami układa się bez zarzutu.  Jesteś szczęśliwa, z każdym dniem coraz bardziej rozkwitasz. Niemniej to dopiero początek,  nie padły żadne poważne deklaracje. Poznajecie się podczas wspólnych wypadów do kawiarni, kina czy opery.  To nie jest jeszcze ten czas, kiedy nowego  partnera przedstawia się rodzinie. Możesz zacząć wprowadzać go do grona przyjaciół i znajomych. Na rodzinę jest jednak zbyt wcześnie. Jeśli nie myśleliście jeszcze o wspólnej  przeszłości, nie ma sensu przedstawiać nowego partnera rodzicom i dzieciom. Ci pierwsi z pewnością zapytają o plany, w tym dalekosiężne. Będą chcieli sprawdzić, czy nowy znajomy ma wobec ciebie poważne zamiary. Natomiast dzieci mogą zbyt łatwo się do niego przyzwyczaić. W przypadku nagłego rozstania pojawi się wówczas problem, jak wyjaśnić córce czy synowi, że wujek już więcej nas nie odwiedzi.

Nie zwlekaj z przedstawieniem partnera

Nie należy jednak zbyt długo zwlekać z oficjalną prezentacją partnera. Rodzina może bowiem poczuć się oszukana faktem, iż jesteście ze sobą tak długo, a oni wciąż o niczym nie wiedzą. Ba, dowiadują się na samym końcu, bo koleżanka z pracy widziała już wcześniej  na mieście.  Jeśli jesteście ze sobą 2-3 miesiące, zdążyliście wyznać sobie miłość i planujecie razem zamieszkać, to najwyższa pora, aby przedstawić go swoim bliskim.  Pamiętaj, że prezentacja działa w obie strony. Ty przedstawisz partnera swoim rodzicom i dzieciom, a on zrobi to samo podczas spotkania ze swoimi krewnymi. Musisz się na to przygotować. Pamiętaj, aby zachować się uczciwie w stosunku do ukochanego.  Jeśli namawiasz go do spotkania ze swoimi rodzicami, nie zapieraj się rękami i nogami, gdy on oznajmi ci, że w najbliższy weekend zjesz kolację z jego rodziną.

Jak zaoszczędzić partnerowi stresu podczas spotkania z rodziną?

Przede wszystkim warto z nim szczerze porozmawiać.  Stres bowiem bardzo często potęguje niewiedza. Opowiedz partnerowi o swojej rodzinie – jaki charakter mają rodzice, co lubią, a za czym nie przepadają. Możesz też zrobić czarną listę tematów do rozmów. Warto uświadomić partnera, że twoja mama jest np. związana z jedną z partii politycznych, dlatego w jej towarzystwie lepiej nie poruszać pewnych tematów.  Jeśli twoi rodzice lubią zasypywać nowo poznanych ludzi gradem pytań, przygotuj na to partnera, aby nie czuł się jak na przesłuchaniu prowadzonym przez funkcjonariuszy CBA.  Możesz też opowiedzieć mu o pasjach swoich rodziców i szczególnych powiązaniach – np. mąż mamy nie jest naszym ojcem, lecz ojczymem.  To znacznie ułatwi mu poruszanie się po rodzinnych meandrach. Im więcej informacji przekażesz, tym mniejsze ryzyko popełnienia faux pas.

 

Jak przedstawić partnera rodzinie?jak przedstawić partnera rodzinie

Przede wszystkim nie należy tego robić znienacka. Nikt nie lubi być zaskakiwany. Jeśli chcesz zaprosić ukochanego na obiad w gronie rodziny, uprzedź swoich rodziców, że nie przyjdziesz sama. Powiedz, że jakiś czas temu poznałaś kogoś wyjątkowego i bardzo dobrze wam się układa, dlatego też chciałabyś podzielić się swoim szczęściem. Nie przyprowadzaj partnera do domu na rodzinny obiad, zakładając, że dodatkowa porcja zupy i czysty talerz zawsze się znajdą.  Twoi rodzice mogą bowiem w tym czasie jeść obiad w dresach, być rozczochrani lub zwyczajnie nie mieć ochoty na towarzystwo obcej osoby. Uprzedź ich o swojej wizycie, a unikniesz wielu nieporozumień. Ponadto pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Jeśli twój partner zostanie im na siłę wepchnięty do domu w trakcie małżeńskiej kłótni lub w środku leniwej niedzieli, zyska punkty ujemne, a tego przecież nie chcesz. Zależy ci na tym, aby złapał dobry kontakt z twoimi krewnymi.

Ukochanego możesz zaprezentować rodzicom w domu rodzinnym, jeśli jednak partner nie czuje się zbyt pewnie  na obcym gruncie, możesz zaprosić wszystkich do restauracji. Neutralny teren usprawni komunikację i sprawi, że żadna ze stron nie będzie czuła się panem sytuacji. Pozwoli to uniknąć zbyt wielu intymnych i drażliwych pytań.

Co zrobić, gdy rodzice nie akceptują partnera?

Czasem jednak zdarza się, że nasz partner nie spełnia oczekiwań rodziców. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim zaznaczyć, że same najlepiej wiemy, przy kim czujemy się szczęśliwe. Należy powiedzieć to spokojnym tonem. Twoi rodzice mają prawo do własnego zdania, dobrze jest się z nim zapoznać, bowiem czasem nasi bliscy dostrzegają podejrzane zachowanie, które my przeoczyłyśmy.  Jeśli mówią ci, że partner sprawia wrażenie agresywnego, nie  lekceważ ich ostrzeżenia. Przyjrzyj się lepiej postawie ukochanego. Może w opinii rodziców jest źdźbło prawdy i partner rzeczywiście nie potrafi panować nad negatywnymi emocjami. W chwilach gniewu zaczyna krzyczeć i nerwowo przestępować z nogi na nogę.

Jeśli jednak zarzuty rodziców są absurdalne – on jest za niski, za stary, za gruby, zbyt mało zarabia, zdaj się na swoją intuicję. Jeśli czujesz, że wzajemnie się kochacie, to pielęgnuj łączącą was relację. Zadbaj też o to, aby opinie nt. partnera trafiały bezpośrednio do ciebie. Nie chcesz przecież, żeby jemu zrobiło się przykro. Jeśli rodzice nie są mistrzami dyplomacji i od razu dzielą się swoimi krytycznymi uwagami w obecności osoby poddawanej ocenie, zapewnij partnera, że jego niski wzrost czy wiek zupełnie ci nie przeszkadzają. Wspieraj go w trudnych chwilach, wszak może liczyć tylko na ciebie.

Irmina Cieślik

Komentarze (3)

Aneczka2015

3 lata temu

Rady w artykule bardzo cenne i pomocne. Myślę, że to kiedy przedstawimy partnera rodzinie należy rozpatrywać indywidualnie w zależności od tego w jakim jesteśmy wieku i w jakim środowisku żyjemy. I na pewno należy to robić stopniowo.

Mindi

3 lata temu

Wszystko zależy od tego w jakim wieku jesteśmy przedstawiając partnera. Myślę, że w młodym wieku i w starszym nie ma co się spieszyć 🙂 Lepiej się przyjaźnić i wprowadzić partnera do rodziny przy okazji spotkania rodzinnego. W momencie gdy myślimy o kimś jako osobie na całe życie wtedy dobrze jest wspomnieć o tym rodzinie, pozwolić aby poznawała stopniowo przez krótkie spotkania przy okazji odprowadzania po randce, uczestniczenie w obiedzie niedzielnym czy zwykłej kawie.

pati25

3 lata temu

Na pewno jest to duży stres.Jest obawa jak naszego partnera przyjmie nasza rodzina.W artykule opisano jak to zrobić najlepiej.Gdy brat przedstawił przyszłą żonę od razu ją polubiliśmy.Tak samo,gdy moja chrześniaczka przedstawiła swojego przyszłego męża.Polubiliśmy go

Zostaw komentarz