Praca zdalna z domu

Praca zdalna to domena niektórych zawodów kreatywnych – branży IT, dziennikarzy etc. Jednak w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa stała się ona udziałem sporej rzeszy Polaków. Wszystko wskazuje na to, że home office niebawem powróci, ponieważ sytuacja epidemiologiczna w Polsce znacząco się pogarsza. W niektórych branżach wprowadzone zostaną spore ograniczenia. Praca zdalna z domu może być owocna. Jak ją zorganizować?

Znajdź swoje miejsce do pracy

Każdy z nas ma inne warunki mieszkaniowe. Jedni mieszkają w domu, gdzie mają do dyspozycji wiele pokoi. Drudzy posiadają mieszkanie w bloku. Jeśli jest ono co najmniej dwupokojowe, to zazwyczaj nie mamy większego problemu ze zorganizowaniem sobie miejsca pracy. Gdy jesteśmy jedynymi osobami korzystającymi z kawalerki w godzinach porannych, także nie powinny pojawić się większe trudności. Gorzej, gdy mieszkamy w niewielkim lokalu i nasz partner lub dzieci także przebywają w nim w godzinach naszej aktywności zawodowej. Warto wówczas wyodrębnić sobie miejsce, gdzie nie wolno nam przeszkadzać, a dzieciom hałasować. Może to być np. stolik w kuchni, biurko w pokoju czy sypialnia.

Ustal czas pracy

Warto ustalić sobie konkretne godziny pracy. Np. funkcjonujemy tak, jak dotychczas w biurze, jesteśmy dostępni dla współpracowników i klientów w godzinach 8-16. W tym czasie nie robimy prania, nie gotujemy zupy, nie sprzątamy mieszkania, tylko zajmujemy się swoimi obowiązkami zawodowymi. Warto spisać sobie wszystkie zadania do realizacji i normalnie realizować je punkt po punkcie. Jeśli dojdzie nam coś nowego, dopisujemy to do listy i nadajemy odpowiedni priorytet. Praca zdalna z domu nie musi się niczym różnić od pracy w biurze, zwłaszcza gdy potrzebujemy do niej tylko komputera, internetu oraz wypoczętego umysłu.

Wyeliminuj rozpraszacze uwagi

Warto zadbać, aby w godzinach pracy nic nie odwracało naszej uwagi od wykonywanych zadań. Wyłącz telewizor, radio etc. Możesz też wyłączyć internet w telefonie, jeśli nie korzystasz z niego w celach zawodowych. Napływające powiadomienia z maila oraz portali społecznościowych mogą skutecznie odciągnąć twoje myśli od wykonywanej pracy i skierować je na zupełnie inne tory.

Zadbaj o szybki internet. Jak sprawdzić prędkość internetu?

Praca zdalna na ogół wymaga szybkiego i sprawnego internetu, z którym łączność nie ulega okresowemu przerwaniu.  Jeśli nie wiesz, jaką masz prędkość internetu, możesz ją zweryfikować na specjalnych stronach, które oferują do tego stosowne narzędzia. Dzięki nim przekonasz się, czy dostawca, z którym zawarłeś umowę, nie oszukuje cię w tej kwestii. Nieco niższa prędkość od maksymalnej, zadeklarowanej w umowie, jest dopuszczalna. Nie powinno jednak być tak, że zamiast superszybkiego internetu, masz taki o średniej lub niskiej prędkości.

Przygotuj sobie terminarz

Praca zdalna, podobnie jak ta świadczona w biurze, wymaga planowania. Warto zatem przygotować sobie do niej stosowny terminarz i zaznaczać w nim deadline`y. Jeśli masz oddać projekt do 30 października, odnotuj to w kalendarzu. Zapisuj w nim wszystkie zadania, jakie musisz wykonać, także te dotyczące przypomnienia się klientowi z jakąś kwestią. Dzięki terminarzowi twoja praca będzie przebiegała dużo sprawniej.