Najnowsze Poradnik pacjentki Zdrowie

Poznaj objawy uczulenia na słońce

uczulenia na słońce

Słońce ogrzewa nasze ciała w wiosenno-letni czas. Jego promieniowanie może być przyczyną alergii. Poznaj objawy uczulenia na słońce i przekonaj się, jak może być niebezpieczne.

Uczulenie na słońce

Uczulenie na słońce to jedna z fotoalergii. Niestety przyjemne dla większości promienie ciepła, mogą wywołać odczyny alergiczne. Ten rodzaj alergii przypomina poparzenie słoneczne, więc często jest bagatelizowany. Zmiany skórne pojawiają się w wyniku ekspozycji ciała na działanie promieniowania słonecznego. Wysypka na dekolcie, twarzy czy ramionach tuż po opalaniu, powinna skłonić nas do wizyty u lekarza dermatologa lub alergologa.

Objawy uczulenia na słońce

Oznaki alergii słonecznej dotyczą głównie skóry. To właśnie naskórek jest najbardziej narażony na działanie promieniowania, tym bardziej w okresie letnim, kiedy odsłaniamy znacznie nasze ciało. Objawy uczulenia na słońce pojawiają się już po krótkim czasie ekspozycji. Mogą zniknąć po kilku godzinach. Główną przyczyną reakcji alergicznych są promienie UV. Najbardziej narażone na ich skutki są osoby o jasnej karnacji. Groźne dla skóry jest promieniowanie UVA, które przyczynia się do rozwoju chorób skóry, w tym raka skóry, którym jest czerniak. Niektóre ze składników kosmetyków do opalania czy perfum mogą wzmacniać działanie promieni, zwiększając ryzyko alergii i zmian, pojawiających się na ciele.

Pokrzywka słoneczna

Najbardziej charakterystyczna ze zmian skórnych, występujących w wyniku alergii na opalanie, jest pokrzywka słoneczna. Pokrzywka przypomina poparzenie pokrzywami. Na skórze możemy zaobserwować zaczerwienione bąble, które rozprzestrzeniają się po ciele. Często towarzyszy jej świąd a także problemy z oddychaniem. Pokrzywka mija samoistnie, ale przy bardzo dokuczliwych i długotrwałych objawach zaleca się skorzystanie z pomocy lekarskiej.

Rumień

Po opalaniu często możemy zaobserwować zaczerwienioną skórę, szczególnie w miejscach, które najbardziej były wystawione na słońce. Podobny efektem występuje przy uczuleniu na słońce. Podrażniona skóra czerwieni się, co jest wyraźnym sygnałem od organizmu.

Świąd

objawy uczulenia na słońceW wyniku alergii na słońce pojawia się również świąd. Ciało swędzi i skłania nas do drapania, co tylko może pogorszyć jego stan. Świąd bardzo często występuje wraz z pokrzywką i rumieniem, co ułatwia rozpoznanie uczulenia. To jedne z najbardziej dokuczliwych objawów alergii skórnych. Zniwelują go kremy i maści, dostępne w aptekach lub silniejsze środki farmakologiczne, przepisane przez lekarza.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

pati25

6 lat temu

Alergia na słońce dotyczy dużej liczby osób.Również ja ją mam.Na skórze pojawiają się czerwone krostki.Na szczęście nie swędzą.Przeważnie pojawiają się na rękach.Brzydko to wygląda

Tess

6 lat temu

Kiedyś pracując na działce dostałam poparzenia słonecznego. Od tej pory muszę chronić ciało bo od razu mam bąble na skórze. I smaruję balsamem lub olejkiem ochronnym z filtrem.

Mindi

6 lat temu

Jedno z moich dzieci ma alergię na słónce. Któregoś roku bardzo mocno go wysypało na wszystkich odkrytych miejscach, byliśmy u lekarza i dostał leki sterydowe, po których mu przeszło. Od tamtej pory już nigdy tak mocno go nie wysypało ale miewa drobne wypryski. Podobnież trochę pomaga hartowanie, przyzwyczajanie ciała przed sezonem, czyli odkrywanie się przed słońcem na krótki moment.

eve

6 lat temu

moja mama ma alergie na slonce i ja chyba mam to po niej , mam zaraz pelno malych niewypuklych pieprzykow i skora jest mocno czerwona musze ja chronic od silnego slonca

Zostaw komentarz