Poznaj najnowsze metody leczenia i technologie stosowane w przypadku problemów ze wzrokiem
Zdjęcie autorstwa Ksenia Chernaya z Pexels

Jednym z najczęstszych problemów ze wzrokiem jest zaćma, czyli dolegliwość, która pojawia się w sposób naturalny. Co jest jej przyczyną? Jakie są metody leczenia zaćmy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Zaćma to choroba oczu, która jest wywoływana przez trwałe zmętnienie naturalnej soczewki.
  • Objawów zaćmy jest naprawdę dużo, a w początkowej fazie są one z reguły bagatelizowane, ponieważ nie wpływają negatywnie na komfort codziennego funkcjonowania;
  • Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest jej chirurgiczne usunięcie naturalnej soczewki oraz zastąpienie jej sztuczną.

Co to jest zaćma?

Zaćma jest chorobą oczu, której przyczyną jest trwałe zmętnienie naturalnej soczewki oka. W efekcie światło napotyka problem z dotarciem do oka, czego skutkiem jest fakt, że osoba cierpiąca na zaćmę widzi obrazy jak przez zamglone okno. Jak wspomniano we wstępie jest to jedna z najpopularniejszych dolegliwości oczu, która pojawia się naturalnie wraz z wiekiem. W przypadku jej wystąpienia należy przeprowadzić zabieg usunięcia zaćmy, ponieważ leczenie chirurgiczne jest jednym skutecznym sposobem walki z tą dolegliwością.

Objawy zaćmy – co powinno wzbudzić niepokój?

Jak już wspomniano podstawowym objawem zaćmy jest znaczące pogorszenie widzenia, co powoduje, że widziane obrazy staja się rozmyte oraz zamglone. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że zaćma ma wiele objawów, których rozwój może następować długimi latami. Początkowo są one z reguły niezauważalne, co wynika z faktu, że nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu i nie pogarszają bezpośrednio komfortu widzenia. Z czasem jednak szybko się nasilają, co powoduje, że osoba cierpiąca na zaćmę zaczyna odczuwać coraz większy dyskomfort. Do początkowych objawów można zaliczyć zwiększoną wrażliwość na światło i olśnienia, a także pogorszenie poziomu widzenia w nocy. Wielu pacjentów zaczyna zauważać również aureole wokół świateł. W takiej sytuacji sięga się z reguły po okulary, co nie rozwiązuje jednak problemu, ponieważ rozwijająca się zaćma powoduje konieczność szybkiej wymiany ich na mocniejsze. Z czasem rozwój dolegliwości może powodować blaknięcie lub żółknięcie kolorów, a nawet podwójne widzenie. Jak widać są to poważne problemy, co sprawia, że zaobserwowanie któregokolwiek z nich powinno skłonić do wizyty u specjalisty.

Leczenie zaćmy

Jak już wspomniano jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg jej usunięcia. Jest on mało inwazyjny, a pacjent wraca do pełnej sprawności po upływie od 2 do 4 tygodni. Samo usunięcie zaćmy trwa zazwyczaj około 20-30 minut, w trakcie których przy zastosowaniu promieniowania ultrafioletowego rozbija się naturalną soczewkę oka, a następnie usuwa ją poprzez wykonanie nacięcia w rąbku rogówki. W jej miejscu umieszcza się sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową, co pozwala przywrócić prawidłowy poziom widzenia. Zabieg, który wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym charakteryzuje się wysoką skutecznością, a jego efekty pozostają do końca życia. W wielu przypadkach po jego przeprowadzeniu można całkowicie zrezygnować z okularów do widzenia dali, jednak warto mieć świadomość, że nadal mogą być one potrzebne m.in. do czytania, czy pracy przy komputerze. 

Podsumowując należy stwierdzić, że zaćma to schorzenie, którego efektem jest poważne pogorszenie widzenia, a co za tym idzie odczucie dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. Nowoczesne metody leczenia zaćmy pozwalają jednak skutecznie ją usunąć, w związku z czym w przypadku zauważenia pierwszych objawów nie warto zwlekać z udaniem się do specjalisty.