Konflikty rodzinne przyczyną rozgoryczenia

Od kilku lat nie utrzymujesz kontaktów z siostrą. Po raz ostatni rozmawiałaś z nią na pogrzebie babci tylko dlatego, że nie miałaś innego wyjścia. Może nadeszła pora, aby zakopać topór wojenny i dać siostrze jeszcze jedną szansę? Ludzie czasem się zmieniają, warto o tym pamiętać, zanim kogoś zupełnie przekreślimy, odmawiając mu prawa do obrony. Dlaczego pomimo upływu czasu chowasz w sercu urazę? Co takiego zrobiła twoja młodsza siostra, że nie potrafisz jej zaufać? Spróbuj spojrzeć na sytuację sprzed laty trzeźwym okiem. Czasem kłócimy się o błahostki i szukamy problemów tam, gdzie ich nie ma. Obiektywizm nie jest twoją mocną stroną? Zasięgnij opinii przyjaciółki. Osoby, które nie są stroną konfliktu, potrafią dostrzec rzeczy, które my przeoczyliśmy. Siostra pożyczyła od rodziców pieniądze, chociaż dobrze wiedziała, że potrzebujesz ich na zakup mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji? Czy kiedykolwiek zapytałaś ją o to, co kierowało nią, gdy korzystała z pomocy finansowej mamy i taty? Dlaczego wasi rodzice pożyczyli jej kilkadziesiąt tysięcy, skoro wcześniej chcieli wesprzeć twoje plany mieszkaniowe? Złość nierzadko odbiera nam zdrowy rozsądek. Gdy pojawia się żal, nie zastanawiamy się, czy jest usprawiedliwiony. Poczucie krzywdy bierze górę, a my zrywamy relacje z bliskimi nam ludźmi. Może warto poznać wersję wydarzeń siostry? Kto wie, czy nie zmieni ona twojej oceny.

Oswajanie negatywnych emocji

Jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami? To pytanie zadają sobie miliony ludzi na całym świecie. Przede wszystkim nie podejmuj decyzji pod wpływem złości, nie rozmawiaj z bliskimi, gdy do głosu dochodzi gniew. Czasem warto poczekać kilka dni, aż emocje opadną i będzie można spojrzeć na problem z innej perspektywy. Scarlett O`Hara powtarzała sobie: „pomyślę o tym jutro”. Może warto wziąć z niej przykład, zwłaszcza gdy sytuacja nie wymaga natychmiastowej reakcji? Prześpij się z problemem, gdy jesteśmy w objęciach Morfeusza, nasz umysł się oczyszcza i regeneruje. Rano obudzisz się pełna pomysłów. Kto wie, może jeden z nich pozwoli ci rozwiązać problem. Po kilku dniach często okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Być może przyjdzie ci zaciągnąć kredyt na nowy samochód, ale dużo mniejszy niż początkowo szacowałaś. Stare auto dużo paliło, a nowe wypada na jego tle o wiele lepiej? Pieniądze zaoszczędzone na benzynie, będziesz mogła przeznaczyć na spłatę zadłużenia.

W oswajaniu negatywnych emocji z pewnością pomoże ci szczera rozmowa z przyjaciółką. Jeśli wyrzucisz z ciebie wszystkie frustracje, z pewnością poczujesz się lepiej. Przyjaciółka twierdzi, że przesadzasz i twoje dziecko całkiem nieźle radzi sobie z nauką? Może rzeczywiście tak jest, wszak świadectwo pełne czwórek to nie koniec świata. W przyszłym roku pociecha może poprawić stopnie, a nawet jeśli utrzyma je na obecnym poziomie, to nie stanie się nic złego. Dziecko całkiem nieźle radzi sobie z matematyką i polskim, z pewnością dostanie się na wymarzone studia. Kto wie, może to właśnie tam w pełni rozwinie skrzydła?

Zazdrościsz innym domu, wycieczek zagranicznych czy kosztownych ubrań? To naturalne, wszak każdy chciałby otaczać się pięknymi i funkcjonalnymi rzeczami. Nie koncentruj się jednak na tym, czego ci brakuje, tylko na tym, co możesz osiągnąć, oszczędzając lub szukając dodatkowego źródła dochodu. Jesteś nauczycielką? Możesz udzielać dzieciom prywatnych korepetycji i pomagać im w przygotowaniu do matury. Masz dobry aparat i w weekendy chętnie pracujesz w plenerze? Nadeszła pora, aby przekuć pasje w wymierne korzyści finansowe. Dla chcącego nic trudnego! Osoba, która pragnie pozbyć się negatywnych emocji i zmienić swoje życie, z pewnością odniesie sukces. Musi tylko przejść od planów do czynów.

2 KOMENTARZE

  1. Negatywne emocje niszczą człowieka. religia każe przebaczac i to jest bardzo mądre , bo wtedy człowiek pozbywa sie tego balastu cierpienia ,które go zamęcza.

  2. Psychologowie mają rację.Negatywne emocje niszczą ludzi.Nie należy ich dusić w sobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ