Psychologia

Powrót do eks – jak nie ulec emocjom?

Powrót do eks

Zdjęcie autorstwa Lisa z Pexels

My, kobiety, często bardzo emocjonalnie podchodzimy do relacji międzyludzkich. Wychowałyśmy się na micie miłości romantycznej. Bajki Disneya, komedie romantyczne, książkowe romanse i seriale – wszystko to sprawiło, że uwierzyłyśmy to, iż kochając kogoś, możemy go zmienić. Tymczasem życie pokazuje, że miłość nie zawsze wszystko zwycięża. Nierzadko okazuje się dla nas zgubna. Powrót do eks to dla wielu z nas kusząca perspektywa, gdy pojawia się na horyzoncie taka możliwość, zaczynamy odczuwać dreszczyk podekscytowania. Tymczasem ten wybór może zakończyć się dla nas tragicznie. Jak nie ulec emocjom i nie zdecydować się pochopnie na powrót do eks?

Spis treści:

  1. Rozmowa z eks, która zachęca do powrotu
  2. Przyczyny rozstania – dlaczego warto o nich pamiętać?
  3. Toksyczny związek i miłość, która szkodzi
  4. Szczera rozmowa z przyjaciółmi i ich wsparcie
  5. Powrót do eks – kiedy jest złym pomysłem?

Rozmowa z eks, która zachęca do powrotu

Bardzo często udaje nam się wyjść na prostą, odzyskujemy równowagę emocjonalną, potrafimy skoncentrować się na pracy. Bardzo odpowiedzialnie podchodzimy do powierzonych nam obowiązków. Kariera zawodowa nabiera tempa, nasze wyjścia z przyjaciółkami cieszą jak dawniej, a nowe kolekcje ubrań ulubionych marek budzą ekscytację. Twój świat bez faceta jest pełny szczęścia i radości. Niestety, nagle zjawia się on. Rozmowa z eks burzy twój uporządkowany świat, który dawał ci spełnienie. On tak kieruje rozmową, że przypomina ci wszystkie dobre chwile. Jednocześnie przeprasza, wyraża skruchę. Czujesz się jak bohaterka komedii romantycznej, do której wrócił odmieniony ukochany i odtąd obydwoje żyli długo i szczęśliwie. Brzmi jak bajka? I tak też należy potraktować ten scenariusz. Jest on bowiem zbyt piękny, aby mógł się ziścić. Nie wyszło wam z konkretnych powodów. Rozmowa z eks ich nie zmieni, może natomiast tak tobą pokierować, że ulegniesz zręcznej manipulacji i dokonasz złego wyboru.

Przyczyny rozstania – dlaczego warto o nich pamiętać?

Przyczyny rozstania z pewnością nie były błahe. My, kobiety, częściej kierujemy się dobrem innych niż własnym. Nie zostawiamy partnera dlatego, że chrapie lub zostawia podniesioną deskę w toalecie. Zazwyczaj na ten ostateczny krok decydujemy się wówczas, gdy partner stosuje wobec nas przemoc fizyczną, psychiczną lub seksualną. Decyzja o rozstaniu nigdy nie jest dla nas łatwa, dlatego on musi nas zdradzić, pobić lub przejawiać objawy zaburzeń psychicznych, abyśmy postanowiły zakończyć to, co tak pięknie się zapowiadało. Przypomnij sobie przyczyny rozstania. Zapewne nie podjęłaś takiej decyzji bez powodu. Zastanów się, czy postawisz żyć z człowiekiem, który kiedyś cię skrzywdził i być może ponownie to zrobi. Pamiętaj, że dorośli ludzie zmieniają się niezwykle rzadko. Zazwyczaj nie dla partnera, a dlatego że pewne postawy zaczynają przeszkadzać im samym. Zatem prawdopodobieństwo, że on postanowił coś zrobić ze swoim życiem, przestać cię zdradzać na prawo i lewo, jest niewielkie.

Toksyczny związek i miłość, która szkodzi

Miłość jawi nam się jako piękne i niezwykle szlachetne uczucie, które uszczęśliwia. Tak promują je media, filmy, seriale i powieści romantyczne. W rzeczywistości bywa jednak także szkodliwa. Jeśli wejdziesz w toksyczny związek, w którym pojawia się przemoc, gaslighting czy poniżanie, to raczej nie poczujesz się szczęśliwa. Niestety, miłość sprawia, że tkwimy w toksycznym układzie, bo wydaje nam się, że ukochany pod wpływem naszego uczucia zmieni się na lepsze. Pamiętaj, że życie solo jest często dużo lepsze od tkwienia w toksycznym związku, który generuje wyłącznie cierpienie. Wiele z nas pod wpływem miłości staje się słabych i podatnych na zranienie. Nie potrafimy bronić swoich granic i stawiać jasnych warunków. Zbyt łatwo zapominamy o tym, co jest dla nas ważne.  Toksyczny facet z pewnością wykorzysta twoją słabość.

Szczera rozmowa z przyjaciółmi i ich wsparcie

Rozmowa z eks wyprowadziła cię z równowagi? Zupełnie się jej nie spodziewałaś, wystarczyła wymiana kilku zdań, a ty już masz mętlik w głowie? Szczera rozmowa z przyjaciółmi to coś, co powinnaś jak najszybciej odbyć. Powiedz im o tym, co cię spotkało, jakie wątpliwości wygenerowało. Oni z pewnością udzielą ci wsparcia i pomogą uniknąć błędów. Miej obok siebie kogoś, kto sprowadzi cię do pionu i w chwili zwątpienia przypomni bezmiar cierpienia, jakiego doświadczyłaś z rąk byłego partnera.

Powrót do eks – kiedy jest złym pomysłem?

Zazwyczaj powrót do eks jest złym pomysłem. Jak wcześniej wspominaliśmy, dorośli ludzie rzadko się zmieniają, bo nie czują takiej potrzeby. W związku z tym, jeśli nie masz pewności, że on naprawdę dojrzał i zmienił się na lepsze, odpuść sobie ten odgrzewany kotlet. Reaktywacja związku po latach rzadko kończy się happy endem. Zazwyczaj u podstaw rozstania leżała zdrada, przemoc, poniżanie, uzależnienie, niekontrolowane wydawanie pieniędzy. To poważne powody, których nie należy lekceważyć. Powrót do eks może udać się wtedy, gdy obydwoje byliście niedojrzali i np. ciągle kłóciliście się o drobiazgi. Ewentualnie, gdy jedno z was chciało mieć dziecko, a drugie nie. Jeśli dojrzeliście lub jedna ze stron zmieniła stanowisko ws. bycia rodzicem, to powrót do eks może się udać. W pozostałych przypadkach zazwyczaj jest skazany na porażkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *