Rodzina

Poradnik – jak znaleźć “drugi dom” dla seniora

dom opieki dla seniora

„Czy to właściwe miejsce dla mojej mamy/taty? Czy żona/mąż będzie się dobrze czuł w nowym miejscu?” – to częste pytania towarzyszące osobom powierzającym opiekę nad chorym bliskim placówce opiekuńczej. Wybierając takie miejsce należy przeanalizować wszystkie aspekty, które mogą wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo pobytu. MEDI-system, lider w stacjonarnej opiece długoterminowej, radzi jak sprawdzić czy dana placówka zapewni właściwą opiekę oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka, który ma przedłużyć lub przywrócić sprawność seniora.

  1. Sprawdź podstawy prawne i doświadczenie

W Polsce powstaje coraz więcej prywatnych domów opieki (domów spokojnej starości, domów seniora, etc.). Niestety nie wszystkie posiadają wymagane zezwolenie. Według danych Najwyższej Izby Kontroli, w latach 2011-2014 na 150 mazowieckich placówek oferujących opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym i w podeszłym wieku, tylko niespełna 90 posiadało zezwolenie wojewody i wpis do odpowiedniego rejestru. Dlatego zawsze warto zapytać od kiedy dane miejsce funkcjonuje i jakim państwowym instytucjom kontrolnym podlega. Weryfikacja jest znacznie łatwiejsza w przypadku ośrodków opiekuńczo-leczniczych, których wykaz jest dostępny na stronie www.rpwdl.csioz.gov.pl. Działając w oparciu o przepisy ustaw i rozporządzeń, muszą one bowiem spełniać wysokie wymagania dla podmiotów leczniczych, podlegając kontroli wojewodów i właściwych izb samorządów medycznych. Spełnianie powyższych wymagań jest szczególnie istotne w przypadku seniorów wymagających specjalistycznej opieki (np. pacjenci leżący, bez kontaktu, z chorobami otępiennymi).

  1. Opieka, ale jaka?

Prywatne ośrodki opieki prześcigają się w ofercie atrakcyjnych aktywności dla seniorów (koncerty, występy artystyczne). Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsza jest organizacja opieki, leczenia i zajęć terapeutycznych. “Odpowiedni poziom może zagwarantować profesjonalny zespół lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek i opiekunek, którzy odbywają regularne szkolenia i których praca jest dobrze skoordynowana. Tylko wtedy, przy udziale zespołu, możliwa jest aktywizacja chorego i efektywne leczenie, prowadzące do wydłużenia sprawności fizycznej i umysłowej. Zaplanowanie opieki powinno się rozpocząć już na samym początku – od zdiagnozowania stanu zdrowia pacjenta, na co składa się m.in. ocena ryzyka związanego ze stanem odżywienia, ocena ryzyka upadku czy ocena ryzyka powstania odleżyn” – mówi fizjoterapeuta Marcin Baranowski, dyrektor ośrodka MEDI-system MAZOWIA. Weryfikując organizację opieki nad pacjentem warto zapytać:

  • Czy opieka pielęgniarek i opiekunek jest sprawowana przez całą dobę?
  • Jak często w placówce jest obecny lekarz?
  • Czy jest możliwość wglądu w plan czynności wykonanych dla pacjenta (najlepiej on-line)?
  1. „Drugi dom” musi być bezpieczny

Żaden ośrodek nie zastąpi domu, ale odpowiednio przygotowana placówka może zabezpieczyć indywidualne potrzeby chorego. Dlatego dokonując wyboru trzeba zwrócić uwagę na stopień przystosowania budynku do szczególnych wymagań osób starszych i niepełnosprawnych (brak barier architektonicznych, winda, przestrzeń do wspólnego przebywania) oraz aranżację pokoi – możliwość wstawienia ulubionego fotela czy biurka mają często większe znaczenie niż inne wygody. Ponieważ istotnym problemem osób starszych jest niedożywienie, ważne by sprawdzić w jaki sposób ośrodek planuje posiłki oraz czy jest w stanie dostosować dietę do stanu pacjenta (np. żywienie dojelitowe, dieta dla cukrzyków).

  1. Kontakt z rodziną to podstawa

Osoby, które nie są w stanie sprostać potrzebom niesamodzielnych bliskich przez całą dobę i decydują się powierzyć chorego czy niesamodzielnego współmałżonka bądź rodzica pod opiekę placówki zewnętrznej, często mają z tego powodu poczucie winy i wyrzuty sumienia. Dlatego bardzo istotne przy wyborze ośrodka jest sprawdzenie możliwości odwiedzin i stałego dostępu do informacji o stanie zdrowia bliskiego. Wiedza o tym, jak funkcjonuje placówka, jak organizuje opiekę, terapie i inne aktywności, zmniejsza stres związany z pobytem bliskiej osoby w tym swoistym „drugim domu”. Potwierdzają to wpisy z forów internetowych: “Moja teściowa ma w ośrodku towarzystwo, a w swoim mieszkaniu była samotna. Teraz jest blisko nas, odwiedzamy ją niemal co weekend. Jest pod opieką bardzo zaangażowanego personelu. Dla niej najważniejsze jest to, że czuje się bezpiecznie i nie jest sama” czy “Uważam, że w tej chwili oddanie rodzica do domu opieki często nie jest złą sprawą. Opieka nad chorą osobą jest tak pracochłonna, że zwykle nie dajemy sami rady temu podołać. Dlatego też zamieszkanie w miejscu, gdzie wszyscy dookoła się tobą interesują, cały plan dnia układają pod ciebie, masz cały czas towarzystwo, jest często idealnym rozwiązaniem. Wiem jak to wygląda od wewnątrz i proszę mi wierzyć, że po pierwszych kilku dniach ludzie się aklimatyzują i wcale nie tęsknią za poczuciem, że byli dla najbliższych ciężarem. Zaczynają życie od nowa, bo nagle jest ktoś kto z chęcią nakarmi, zawiezie do fryzjera czy poczyta książkę”.

 

  1. Podpisz umowę by wiedzieć za co płacisz

Podmioty prowadzone w ramach działalności gospodarczej, które nie są zarejestrowane, są często tańsze niż te wpisane do odpowiednich rejestrów. Dzieje się tak dlatego, że nie muszą spełniać szeregu wymagań formalnych (np. normy zatrudnienia, kwalifikacje personelu określone ustawą, wymagane procedury postępowania administracyjnego przy przyjęciu). Dlatego decydując się na powierzenie opieki nad bliskim placówce opiekuńczej wskazane jest podpisanie umowy, która określi standard i warunki pobytu, a także zakres świadczonych usług. Jak podał UOKiK, właściciele domów opieki bardzo często stosują we wzorach umów niedozwolone postanowienia – m.in. zapisy o możliwości rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym (np. w przypadku pogorszenia stanu zdrowia i kondycji psychicznej podopiecznego, co często wiąże się z koniecznością niemal natychmiastowego opuszczenia placówki), brak zwrotu pieniędzy w przypadku niezrealizowania usługi, zmiany ceny bez zgody podpisującego umowę czy zmiany w jej treści bez prawa do wypowiedzenia.

Szukając domu czy ośrodka opieki nie należy kierować się wyłącznie ceną. Warto pojechać do placówki, zobaczyć w jakich warunkach przebywają pacjenci, porozmawiać z personelem kierowniczym, zapoznać się ze wzorem umowy. Poznanie miejsca, gdzie będzie przebywała bliska osoba ułatwi dokonanie właściwego wyboru i zmniejszy stres towarzyszący tej trudnej decyzji.

W wyborze odpowiedniej placówki opiekuńczej pomoże Ci wypełnienie formularza, który można ściągnąć tutaj.

Tekst sponsorowany

Komentarze (24)

Anna.M

6 lat temu

To nie jest tak, że ktoś kogoś zmusza, żeby się do takiego domu przeniósł. Czasem w domu są trudne warunki, nie ma opieki pielęgniarskiej, nawet specjalnych łóżek itd. I nie chodzi tutaj o wygodę rodzin, ale przede wszystkim o wygodę i komfort seniorów.

Graszka

6 lat temu

Dom dla seniora to powinno być miejsce pełne ciepła i fachowej opieki, nie tylko medycznej.

teresa

6 lat temu

Wystarczy popytać ludzi i wybrać taki, który rzeczywiście wszyscy polecają.

Emilly27k

6 lat temu

Najlepiej zaczerpnąć wiedzy u sprawdzonego źródła, ale to już w ramach wyższej konieczności.

eve

6 lat temu

czesem naprawde jest to koniecznosc, gdy rodzina nie daje sobie rady z opieka nad staruszkiem ,trzeba tylko dobrze wybrac Dom Seniora, jakis zaufany, polecony

Tola

6 lat temu

Dobry temat, pomoże ludziom, którzy szukają takiego miejsca dla bliskich.

beata

6 lat temu

Drugi dom dla seniora to nic złego. To kontrowersyjny temat, ale trzeba o tym mówić!

Olga

6 lat temu

Właśnie, to powinien być drugi dom, gdzie człowiek czuje się jak najlepiej!

eve

6 lat temu

czesto pracuja w takich instytuacjach pielegnairki lub personel z nizszym wyksztalceniem , szkoleniem jedynie dlatego ze bezbronnosc staruszkow wyzwala agresywne zwierzece instyknty a nie odruchy ciepla i czulosci i personel czesto wyzywa sie na slabszych bo wie ze jest bezkarny jest to niestety czeste zjawisko

Emilly27k

6 lat temu

Temat wywołał zainteresowanie. Cieszę się. Mnie martwi jedna rzecz- sprawa opieki i tych pielęgniarek, które nie zawsze są sympatyczne dla swoich podopiecznych.

Maria

6 lat temu

Domy opieki czy ośrodki dla osób starszych, jak ich nie nazwiecie, bez wątpienia są potrzebne. Nie każda rodzina z dziećmi ma warunki, by opiekować się schorowanymi bliskimi. Niekiedy jest potrzebna stała obecność pielęgniarki, specjalny sprzęt itd. W ośrodku są takie warunki i opieka dzień i noc. W takiej sytuacji zarówno rodzinie jak i osobie starszej jest wygodnie, nie ma obaw, że trzeba wzywać pomoc czy zabraknie leków.

kryśka

6 lat temu

Zawsze trzeba sprawdzać takie miejsca, bo nigdy nie wiadomo, co dzieje się za zamkniętymi drzwiach. W folderach może być wszystko ładnie pięknie, ale często bywa zupełnie inaczej.

pati25

6 lat temu

Czasami sytuacja jest taka,że musimy umieścić seniora w takim domu.Ale znalezienie odpowiedniego domu nie jest takie łatwe.Wiemy na co powinnyśmy zwrócić uwagę i uważamy,że ośrodek,który wybraliśmy jest tym najlepszym.Tymczasem rzeczywistość w takim ośrodku może być zupełnie inna.Pokazują to niedawne reportaże w tv.Nawet wczoraj w „Uwadze” był reportaż jak niby opiekowali się.Przerażające

Tess

6 lat temu

Kiedyś domy były wielopokoleniowe i wtedy zawsze był ktoś w domu i mógł zaopiekować się niepełnosprawną osobą. Teraz nie ma wyboru i człowiek musi iść do domu opieki. Smutne ale dobrze, że nie pozostawia się bez opieki.

karola

6 lat temu

Ważny temat, trzeba o tym mówić (pisać 🙂 ponieważ, wiele osób staje w tudnej sytuacji, wyboru domu opieki dla kogoś z rodziny.

Oliwia

6 lat temu

Tam gdzie ludzie mają towarzystwo czują się lepiej, są wśród swoich rówieśników, czego czasem nie mają w blokowiskach czy samotnych domach. Wiele osób decyduje się ba pobyt w domu opieki właśnie ze względu na samotność. Nie jest to dla nich jakiś cios czy porażka relacji rodzinnych. Tacy ludzie po prostu potrzebują zainteresowania i bliskości i tam właśnie ją otrzymują.

tamara34

6 lat temu

Przecież tutaj nie chodzi o wyrzucanie kogoś z domu. Młodzi ludzie często nie mają warunków czy czasu, by zajmować się 24 h starszą osobą. Teraz już inaczej patrzy się na domy opieki. Na wzór zachodu, przypominają one bardziej luksusowe hotele niż ośrodki opieki dla osób starszych. Myślę, że nie należy nikogo oceniać, ponieważ powody takiej decyzji mogą być różne.

jolka_jolka

6 lat temu

Wiadomo, że jeśli rodzina podejmie taką decyzję, musi dokładnie sprawdzić placówkę i opinie o niej. To ważne, ponieważ to bezpieczeństwo człowieka powinna stać na pierwszym miejscu.

Olga

6 lat temu

Starsi ludzie też zasługują na coś od życia a specjalistyczne ośrodki to umożliwiają. Dziś w takich miejscach jest wszystko, od profesjonalnej opieki medycznej po rozrywkę, a ludzie mają też towarzystwo. Tyle jest przecież samotnych osób, które nie mają nikogo, kto wezwałby pomoc.

Karolina

6 lat temu

Dobrze, że powstają nowoczesne ośrodki opieki dla ludzi starszych, tam mają często lepszą opiekę i warunki, niż w domu

Emilly27k

6 lat temu

Smutne to wszystko jest, że dzieje się kosztem tych biednych ludzi. Lepsza wygoda niż miłość dla tych kochanych ludzi.

eve

6 lat temu

tak i seniorzy wcale nie chca byc w takich Domach Spokojnej Starosci , nawet funkcjonuje nazwa nieoficjalnie ze to umieralnie , a przeciez starszy czlowiek tez chce godnie zyc ,DPS maja bardzo zla reputacje i niektore dziennikarki wieloktrotnie to udowodnily, przykre ze rodziny dla wygodnictwa pozbywaja sie seniora a takze dlatego ze zalezy mlodym bardziej na mieszkaniu po babci niz na czlowieku przykre to bardzo

Emilly27k

6 lat temu

Najlepiej nie wybierać domu dla seniora. Z seniorami tak fajnie się czuje we własnym domu.Ludzie Ci pracowali całe życie i szkoda ich wyrzucić z domu , który budowali od podstaw.

Zostaw komentarz