objawy menopauzy

Przed menopauzą nie można uciec, ponieważ jest to kolejny etap w życiu każdej kobiety. Po okresie dojrzałości płciowej, związanym z wysokimi możliwościami rozrodczymi, następuje spowolnienie funkcjonowania jajników, aż do zaprzestania ich pracy. Proces ten prowadzi do licznych zmian w organizmie kobiety oraz do symptomów związanych z przekwitaniem.

Czym jest menopauza u kobiet?

Pod pojęciem menopauzy  kryje się szereg procesów, które prowadzą do zaniku możliwości rozrodczych kobiety. Kończy się owulacja, jajniki przestają wydzielać estrogen, który jest odpowiedzialny za jajeczkowanie i stopniowo metabolizm zaczyna spowalniać. W Polsce pierwsze procesy związane z przekwitaniem rozpoczynają się zazwyczaj, gdy kobieta ma 45 lat, natomiast kończą gdy przekracza 55 lat. Najważniejszym etapem menopauzy jest całkowity zanik miesiączkowania (wg statystyk u Polek dochodzi do tego w wieku 49 lat). Poza problemami z comiesięcznym krwawieniem, pojawiają się i inne symptomy menopauzy. Do najczęściej wymienianych przez kobiety zaliczyć należy: uderzenia gorąca, zlewne poty, rozdrażnienie, spadek libido, suchość pochwy i pogorszenie się stanu włosów oraz paznokci.

Jak działa hormonalna terapia zastępcza?

Według przeprowadzonych badań, ujawnionych w raporcie „Polki a menopauza 2016 – leczklimakterium.pl” przygotowanym przez ARC – Rynek i Opinia, aż 70% badanych kobiet oznajmiło, że w okresie przekwitania odczuwa niedogodności z wiązane z jego objawami. Uderzenia gorąca, powiązane z tym kołatanie serca oraz rozdrażnienie, mają negatywny wpływ nie tylko na codzienne życie, ale również na relacje z bliskimi. Aby złagodzić niedogodności panie szukają środków zarówno medycznych, jak i naturalnych, które mają wspomóc organizm. Respondentki badania podkreślały, że podczas wyboru terapii kieruje się jej bezpieczeństwem (podało tak 90%) badanych, natomiast drugie miejsce wśród wymagań nakładanych na terapię bądź lek była skuteczność.

Do metod uznawanych za najskuteczniejsze zalicza się hormonalna terapia zastępcza (HTZ), do znajomości której przyznało się 76% ankietowanych. Nie przekłada się to jednak na jej stosowanie, ponieważ z terapii korzysta zaledwie 17% Polek w wieku menopauzalnym. Wynika to z obaw o skutki uboczne terapii oraz wątpliwości, co do jej stosowania, chociaż nie jest ona szczególnie skomplikowana. Wymaga przyjmowania tabletek (istnieją również plastry i żele dopochwowe) zawierające syntetyczny hormon beta-estradiol, zbliżony do naturalnego estrogenu. Uzupełnia on braki hormonu w organizmie, a to sprzyja łagodzeniu objawów przekwitania. Leki stosowane podczas HTZ zawsze muszą być przepisywane przez lekarza, po przeprowadzeniu serii badań (mammografii, cytologii, badań hormonalnych), które wykluczą przypadłości uniemożliwiające przyjmowanie preparatu.

Minusy hormonalnej terapii zastępczej

Polki obawiają się hormonalnej terapii zastępczej ze względu na możliwe skutki uboczne. Przyznało się do tego w badaniu przeprowadzonym przez portal leczklimakterium.pl aż 36% pań. Istotnie, jak wszystkie leki, tak tabletki hormonalne pomimo badań są obarczone ryzykiem wystąpienia zawrotów głowy, bezsenności, biegunki, wymiotów, pogorszenia samopoczucia. Jest to jednak ryzyko związane nawet z najlepiej przebadanym lekiem. Większe zaniepokojenie budzą informacje, że HTZ wpływa na zwiększenie ryzyka rozwoju nowotworu piersi albo szyjki macicy. Wiąże się to z wynikami badań, które dowodzą, że syntetyczne estrogeny przyczepiają się do receptorów estrogenowych alfa i beta, a to może mieć wpływ na pojawienie się choroby.

Suplementy diety na pomoc w menopauzie

Ograniczone zaufanie do hormonalnej terapii zastępczej powoduje, że Polki decydują się na poszukiwanie alternatywnej pomocy. Najczęściej i najchętniej sięgają wówczas po suplementy reklamowane intensywnie jako sposoby na bezpieczne łagodzenie objawów menopauzy. Zawierają one fitoestrogeny, czyli substancje roślinne zbliżone działaniem do naturalnego estrogenu. Jak pokazują badania przeprowadzone przez serwis leczklimakterium.pl Polki uważają, że są one równie skuteczne jak hormony stosowane w HTZ, a same suplementy są postrzegane jak pełnowartościowe lekarstwo. Jest to informacja wymagająca zdementowania, gdyż fitoestrogeny nie mają dużej siły działania, mogą wspomagać organizm, lecz nie spowodują złagodzenia objawów menopauzy, natomiast suplementy nie są lekami.

Suplement to uzupełnienie diety w składniki mineralne, wsparcie dla organizmu, ale nie lekarstwo, które pomoże w wyleczeniu dolegliwości. Poza znacznie słabszym działaniem, suplementy różnią się od leków przede wszystkim brakiem badań klinicznych. Nie są poddawane testom, a to oznacza, że ich skuteczność oraz bezpieczeństwo nie są w żaden sposób potwierdzone. W przypadku leków mamy do czynienia z substancjami, które przed wypuszczeniem na rynek są nie tylko wielokrotnie badane, lecz również zatwierdzane podczas kontroli przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Polskie prawo nie nakazuje poddawania takiej kontroli suplementów. Wystarczy zgłoszenie do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej chęci ich produkowania oraz sprzedaży, aby znalazły się w aptekach.

Naturalne sposoby na menopauzę

Zamiast ryzykować, łykając suplementy, lepiej zainteresować się sprawdzonymi lekami bez recepty. Bazują one na naturalnych składnikach, lecz w przeciwieństwie do zwykłych suplementów znajdujące się w nich substancje są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Menopauzy i Andropauzy. Zrzesza ono specjalistów ginekologów i urologów, którzy propagują wiedzę o przekwitaniu oraz o sposobach radzenia sobie z jego obawami. To właśnie ono poleca zwrócić uwagę na leki zawierające pluskwicę groniastą (Cimicifuga racemosa), roślinę pochodzącą z Ameryki Północnej. Szczególne zastosowanie w medycynie ma ekstrakt pozyskiwany z jej kwitnących kłączy. Jest to specyfik o znacznie szerszym i mocniejszym działaniu, niż fitoestrogeny uzyskane np. z soi, koniczyny lub lnu, które dodaje się do suplementów.

Pluskwica groniasta jest mniej inwazyjna niż syntetyczne estrogeny, ponieważ wykazuje selektywne działanie tkankowe, ponadto nie przyłącza się do receptorów estrogenowych alfa i beta, przez co nie zwiększa ryzyka rozwoju raka piersi i macicy. Wpływa pozytywnie na układ nerwowy, redukując rozdrażnienie  oraz sprzyja łatwiejszemu zasypianiu, niwelując męczącą bezsenność. Naturalne leki bez recepty z pluskwicą groniastą pozwalają ograniczyć uderzenia gorąca i kołatanie serca.

Skuteczny kompromis – Klimadynon® klimadynon

Kompromisem pomiędzy hormonalną terapią zastępczą a suplementami z fitoestrogenami jest Klimadynon®. Zawiera on wyciąg z pluskwicy groniastej i chociaż sprzedawany jest bez recepty, przechodzi wszystkie niezbędne badania oraz testy. Dzięki temu jest rozwiązaniem skutecznym i bezpiecznym. Ponadto Klimadynon® zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy, poprzez ochronny wpływ na układ kostny oraz na układ płciowo-moczowy i układ krwionośny. Stanowi naturalny sposób na łagodzenie objawów menopauzy, więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej www.leczklimakterium.pl .

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Substancją czynną leku jest: 2,8 mg suchego wyciągu z Cimicifuga racemosa (L.) Nutt., rhizoma (pluskwica groniasta) (5-10:1) ekstrahent: etanol 58% (V/V).

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

BIONORICA SE
Kerschensteinerstrasse 11-15
92318 Neumarkt
Niemcy

Tekst sponsorowany