Podstawy chirurgii plastycznej
Zdjęcie autorstwa Vidal Balielo Jr. z Pexels

Każda operacja może powodować zdenerwowanie, a przede wszystkim mnożyć kolejne pytania. Dlatego tak ważne jest to, abyś uzyskała potrzebne informacje, a dzięki temu będziesz jeszcze spokojniejsza, pewna siebie i zdecydowana. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę zagadnień, budzących największe wątpliwości przed zabiegiem.

Co warto wiedzieć przed operacją plastyczną?

Oczekiwany efekt

Skoro chcesz zmienić coś w swoim ciele, to na pewno oczekujesz konkretnych rezultatów. Dlatego nie obawiaj się pytań o to, czego możesz się spodziewać. W końcu chodzi o to, żebyś jak najlepiej czuła się ze sobą. Poza tym niektóre zabiegi nie tylko powiększają czy zmniejszają pewne części ciała, ale również pozwalają pozbyć się nadmiernej tkanki skórnej. Taki efekt zapewniają implanty pośladków. Dzięki temu nie tylko uzyskują odpowiedni kształt, a do tego są wymodelowane zgodnie z Twoim życzeniem.

Czas potrzebny na rekonwalescencję

Drugą, budzącą wątpliwości kwestią bardzo często jest czas potrzebny na rekonwalescencję. W końcu na pewno chcesz wiedzieć, kiedy będziesz mogła powrócić do swojego życia, a przede wszystkim pozbędziesz się opuchlizny czy nawet problemów z poruszaniem się. Standardowo zależy to przede wszystkim od operowanego miejsca. Im zabieg był poważniejszy, tym potrzebujesz więcej czasu na rekonwalescencję. Standardowo po 7 dniach dochodzi do zdjęcia szwów, a później następuje czas na dojście do siebie. W przypadku inwazyjnych operacji trwa to kilka miesięcy – od 6 do nawet 12.

Dieta przed i po operacji

Zastanawiasz się, co możesz jeść przed operacją plastyczną? Najlepiej jeśli dzień przed zabiegiem postawisz na lekkostrawne posiłki, dzięki czemu będziesz lepiej reagować na znieczulenie czy narkozę. Poza tym nie możesz nic jeść i pić tego samego dnia, kiedy ma nastąpić operacja – czas liczy się już od północy. W przypadku diety po zabiegu to na pewno otrzymasz dokładną rozpiskę produktów, które możesz jeść. Zazwyczaj pierwsze dni po operacji znów wymagają lekkostrawnej diety, ale później następuje jej powolne rozszerzanie. Zadbaj także o to, aby posiłki były bogate w węglowodany, bo to właśnie one zapewnią organizmowi jeszcze więcej energii. Oprócz tego istotne jest białko, ponieważ przyspiesza gojenie się ran. Pamiętaj też o potrzebnej dawce warzyw i owoców, gdyż zawarte w nich witaminy pomogą Ci wrócić do wcześniejszej sprawności. Zadbaj również o obecność zdrowych tłuszczów – znajdziesz je w oliwie z oliwek, awokado i orzechach.