Po czym rozpoznać dobry związek

Psycholodzy, którzy pracują z parami i pomagają im wyjść z kryzysu, twierdzą, że istnieją pewne czynniki, po których można rozpoznać dobrze rokującą relację. Bardzo często wydaje nam się, że sukces stanowi dzieło przypadku. Nic bardziej mylnego. Po czym rozpoznać dobry związek?

Chęć rozmowy

W dobrym związku jest chęć rozmowy i rozwiązania kwestii spornych. Partnerzy się nie atakują nawzajem, lecz  w spokoju wysłuchują stanowiska drugiej strony, a dopiero później odnoszą się do własnych odczuć z nim związanych. Unikają natomiast zachowań, które mogłyby zranić partnera i sprawić mu przykrość.  Nie przechodzą do frontalnego ataku pt. bo ty zawsze/bo ty nigdy.

Wzajemny szacunek

Osoby, których związek dobrze rokuje, potrafią sobie okazywać szacunek w każdych okolicznościach. Nie dorzucają od siebie uszczypliwych komentarzy, nie wywlekają na światło dzienne brudów partnera z przeszłości. Ich mowa ciała także wyraża szacunek. Partnerzy patrzą sobie w oczy podczas rozmowy, nie przewracają nimi, wyrażając swoją dezaprobatę.

Okazywanie czułości

W dobrym związku jest też miejsce na okazywanie sobie czułości. To może być trzymanie za rękę podczas rozmowy, pocałunek w czoło, obejmowanie w pasie, ale równie dobrze czułość obejmuje także zdrobnienia.

Mówienie my zamiast ja

Jeśli odkąd jesteś z partnerem, używasz słowa my i on robi to samo, to znajdujecie się na dobrej drodze. Gdy natomiast jedno z was nieustannie stawia na indywidualizm i podkreśla swoje ja w każdej czynności, nawet tej wspólnej, to znak, że dystansuje się od związku.

Postrzeganie partnera w pozytywnym świetle

Związki, które są udane,  to takie, które tworzą osoby dostrzegające w partnerze dobre cechy. Jeśli natomiast podczas rozmowy jesteś w stanie wymienić więcej wad partnera niż jego zalet, to znak, że coś chwieje się ku upadkowi. Prawdopodobnie zniknęła fascynacja jego osobą, a ty już mniej lub bardziej świadomie szukasz dla siebie lepszej opcji.